پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
پنج‌شنبه 3 خرداد ماه 1397
Thursday 24 May 2018
کد مطلب : ‌5845
مدیر عامل شرکت مس خبر داد

تولید 18 درصد مس با روش هیدرومتالوژی

30 سال پیش ایران سهمی از تولید به روش هیدرومتالوژی نداشت در حالی که اکنون به تولید 18 درصدی مس از این روش رسیده ایم.

تولید 18 درصد مس با روش هیدرومتالوژی

به گزارش مس پرس، مهندس مرادعلیزاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اعلام این خبر در نهمین همایش مشترک و چهارمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مواد مهندسی و متالورژی که با حضور دکتر توفیق معاون وزارت صنعت معدن تجارت و دکتر نیلی رئیس انجمن مهندسی مواد و متالوژی و رئیس دانشگاه تهران در دانشگاه علم و صنعت، آغاز به کار کرد، به تشریح محاسن ارتباط دانشگاه و صنعت و نیز عملکرد شرکت مس درخصوص تولید به روش هیدرومتالوژی پرداخت.

وی، اظهار داشت: در حال حاضر شرکت مس 14 هزار تن کاتد به این روش تولید می کند و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است حدود 50 هزار تن کاتد هیدرومتالوژی در منطقه آذربایجان تولید کند.


30 سال پیش ایران سهمی از تولید به روش هیدرومتالوژی نداشت در حالی که اکنون به تولید 18 درصدی مس از این روش رسیده ایم.

مدیر عامل شرکت مس به جایگاه هیدرومتالوژی در این صنعت اشاره کرد و ادامه داد: تا پیش از به‌کارگیری هیدرومتالوژی در تولید مس، خاک های اسیدی حاوی مس به عنوان باطله از چرخه تولید خارج می شدند.

وی با بیان اینکه دانشمندان این پرسش را مطرح کردند که چگونه از خاک های اسیدی می شود مس تولید کرد به فرایند هیدرومتالوژی رسیدند.

مدیر عامل شرکت مس افزود: بنابراین می بینیم که خلق این روش در خدمت به نیاز یک صنعت بوده است و با ایجاد این تکنولوژی مسیر تولید مس متحول شد.

مهندس مرادعلیزاده، اظهار داشت: همانطور که هیدرومتالوژی در پاسخ به یک پرسش مرتبط با صنعت بوجود آمد، این وظیفه محققان و مهندسان کشورمان است که برای مسائل و مشکلات صنعت امروزی راه حل های عملی ارائه دهند.

وی امکان فرآوری کانسنگ های کم عیار، سازگاری با محیط زیست، سرمایه گذاری در ظرفیت های پایین و اقتصادی و مقرون به صرفه بودن را جزو محاسن تولید به روش هیدرومتالوژی دانست و اضافه کرد: در مقابل، ریسک بالا در به کارگیری تکنولوژی جدید هیدرومتالوژی و سرعت کم واکنش ها از محدودیت های این روش است.

مهندس مرادعلیزاده همچنین گفت: با برگزاری کنفرانس های علمی ملی و بین المللی و ارتباط نزدیک و مستمر میان دانشگاه و نهادهای علمی با صنعت، تغییر بسترهای های تولید رخ می دهد.

مدیرعامل شرکت، مس هدف از برگزاری نهمین همایش مشترک و چهارمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مواد مهندسی و متالوژی را ایجاد گشایشی در رابطه سازمان های مردم نهاد علمی و دانشگاه ها با صنایع دانست و گفت: برگزاری این دست کنفرانس ها و همایش ها باید در جهتی باشد که اثری مفید و مشخص در رشد کل کشور بر پایه چشم اندازهای توسعه علمی و صنعتی بگذارد.

مدیر عامل شرکت مس با بیان اینکه ارتباط سازنده و مثبت میان این دو نهاد زمانی برقرار می شود که پرسش های موثر و مفیدی بر اساس وضعیت فعلی رابطه صنعت با دانشگاه ها و مراکز علمی طرح شود، گفت: تنها در این صورت است که می توان به رشد آگاهی و ایجاد یک فضای گفتگو میان دانشگاه و صنعت امیدوار بود.

مرادعلیزاده تاکید کرد: باید به گونه ای برنامه ریزی و عمل کرد که اشتیاق در صنایع نسبت به امور پژوهش و استفاده از دستاوردهای نوین به وجود بیاید.

براساس این گزارش، نهمین همایش مشترک و چهارمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مواد مهندسی و متالورژی با حمایت شرکت مس برگزار شد.

 

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :