پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 4 تیر ماه 1397
Monday 25 June 2018
کد مطلب : ‌5866
در همایش متالورژی صورت گرفت

قدردانی اساتید دانشگاه از مدیر عامل شرکت مس

استادان دانشگاه شرکت کننده در همایش متالورژی از مدیر عامل شرکت مس به دلیل حمایت از این همایش و آگاهی وی به اینکه مس کشور برای رشد نیاز به دانش دارد، تقدیر کردند.

قدردانی اساتید دانشگاه از مدیر عامل شرکت مس

به گزارش مس پرس، نهمین همایش مشترک و چهارمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مواد مهندسی و متالورژی با حضور بیش از سیصد نفر از استادان، دانشجویان، پژوهشگران و نمایندگان صنایع، در روزهای 19 و 20 آبان ماه 1394 در دانشگاه علم و صنعت برگزار ‌شد. در این کنفرانس دو روزه، 500 مقاله به صورت شفاهی و پوستر مورد پذیرش قرار گرفت.

مراسم افتتاحیۀ این کنفرانس با حضور مهندس احمد مراد علیزاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، دکتر توفیق معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت، دکتر نیلی رئیس انجمن مهندسی مواد چند تن از مسؤولان دانشگاه و کنفرانس برگزار شد و طی آن سخنرانان دیدگاه‌های مختلف خود را در خصوص همایش و فرصت‌ها و چالش‌های فراروی برقراری رابطه میان دانشگاه و صنعت بیان کردند و از مهندس مراد علیزاده قدردانی به عمل آورند.
همچنین دکتر منصور سلطانیه دبیراجرایی نهمین همایش مشترک گفت: همایش سالانه انجمن مهندسین متالورژی و مواد کشور محیطی را فراهم می آورد تا محققان و صنعت گران عرصه های مختلف متالورژی و مواد کشور با یکدیگر ملاقات و تجربیات و نتایج تحقیقات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند.


استادان دانشگاه شرکت کننده در همایش متالورژی از مدیر عامل شرکت مس به دلیل حمایت از این همایش و آگاهی وی به اینکه مس کشور برای رشد نیاز به دانش دارد، تقدیر کردند.

دبیر اجرایی همایش افزود: یکی از ابزارهای پیشرفت در کشورهای توسعه یافته برگزاری همایش و کنفرانس به صورت ملی و بین المللی است تا از طریق ایجاد فرصت خوب و مناسب برای متخصصان و مهندسان ایده ها و نوآوری های بدست آمده را به جامعه علمی عرضه کنند و از سایر تحقیقاتی که در سایر موسسات و مراکز پژوهشی علمی و دانشگاه ها انجام شده است، مطلع گردند.
وی با اشاره به ریشه دار بودن همایش و موفقیت مسئولان اجرایی در استمرار آن گفت: این همایش بیست و هفتمین انجمن ریخته گران، نوزدهمین همایش انجمن مهندسان متالورژی، نهمین همایش مشترک و چهارمین کنفرانس بین المللی دو انجمن است.
دبیر اجرایی همایش در خصوص اهداف همایش اظهار داشت: هدف از برگزاری این همایش از یک سو ارائه آخرین تحقیقات علمی در حوزه مهندسی مواد و متالورژی و از سوی دیگر نزدیکی میان دانشگاه و صنعت از طریق نمایش آخرین دستاوردهای صنعتگران و صاحبان صنایع به دانشگاهیان است.
دکتر علی اصغر توفیق معاون آموزش و پژوهش و فناوری وزرات صنعت معدن و تجارت نیز با تاکید بر اینکه ارتباط دانشگاه و صنعت باید روز به روز بیشتر شود، در خصوص حمایت شرکت ملی صنایع مس ایران از همایش گفت: شرایط اقتصادی مس کشور و کمبود نقدینگی این شرکت در وضعیتی نیست که یکی از مهمترین مراکز معدنی و صنعتی کشور بخشی از هزینه های خود را صرف امور برگزاری همایش بکند ولی مهندس مرادعلیزاده مدیر عامل این شرکت با آگاهی به اینکه مس کشور برای رشد نیاز به دانش دارد حمایت از این کنفرانس را در این شرایط سخت قبول کرده است.
معاون پژوهش و آموزش وزرات صنعت معدن و تجارت با بیان این موضوع گفت: ادبیات دولت یازدهم در خصوص تولید و صنعت رویکرد حمایت هدفمند از مراکز تولیدی و صنعتی است و شش ماه پیش در این راستا قانونی با عنوان «قانون رفع موارد تولید» تصویب کرد و اکنون در حال تدوین آیین نامه ها ی اجرایی آن هستیم.
وی با اشاره به اینکه در این قانون بندهایی برای رفع موارد تولیدی و حمایت از فعالیت های صنعتی وجود دارد اظهار داشت: ماده 35 این قانون اعلام می کند که کلیه معادن کشور 10 درصد از حقوق دولتی خود را می توانند به امور پژوهشی و تحقیقاتی اختصاص بدهند مشروط بر اینکه قراردادها و تفاهم نامه ها با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی معتبر منعقد شود.
توفیق از ویژگی ها و جوانب دیگر این قانون و در نظر گرفتن رویکرد حمایتی برای مراکز تولیدی با حداقل در آمد 500 میلیون تومان خبر داد و گفت: بر اساس بند دیگری از این قانون همه این واحدها مجاز هستند که به جای پرداخت 10 درصد از مالیات ابرازی با عقد قرارداد با دانشگاه ها ابرازیشان صرف امور پژوهشی و آموزشی کنند و از این طریق بخشی از درآمد خود را به فعالیت های توسعه ای واحد تولیدی اختصاص دهند.
معاون پژوهش و آموزش وزرات صنعت معدن و تجارت در خصوص تمهیدات دیگری که برای رفع موارد تولید اندیشیده شده است گفت: هر واحد تولیدی تحقیقاتی انجام دهد که منجر به یک کار خاص و اختراع داخلی یا بین المللی بشود، دولت 50 درصد از هزینه های مربوطه را به مرکز تولیدی بر می گرداند.
وی با تاکید بر اینکه نکته مهم این سه بند حضور دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی معتبر در یک سوی قرارداد است، اظهار داشت: این اقدام مهمی است که برای ارتباط بیشتر دانشگاه و صنعت از سوی دولت صورت گرفته است.
دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس هیات مدیره انجمن متالورژی و مواد ایران و رئیس دانشگاه تهران هم با اشاره به سابقه طولانی برگزاری این همایش گفت: فعالیت های انجمن های علمی در ایران معمولا برای سال های متوالی تدوام ندارد و در بعضی مواقع حتی مورد استقبال مراکز آموزشی و و صنعتی واقع نمی شود ولی تاریخچه برگزاری و استمرار همایش مشترک انجمن مهندسین متالورژی و مواد و انجمن ریخته گری ایران نشان می دهد که این فعالیت با استقبال محققان، مهندسان و فعالان عرصه صنعت روبرو شده است.
وی با تاکید بر حمایت دانشجویان، محققان و مراکز صنعتی از برگزاری این همایش ها به منظور رشد این فعالیت ها گفت: بدون حضور دانش امکان توسعه وجود ندارد و همه آیین نامه ها و سیاست هایی که در دولت یازدهم تصویب شده است در جهت بکارگیری دانش در توسعه کشور و نهادینه کردن ارتباط دانشگاه با مراکز تولیدی و صنعتی است.
وی با طرح این پرسش که چگونه می توان دانشی را که در دانشگاه ها تولید می شود با حوزه صنعت مرتبط کنیم، اظهار داشت: پاسخ این پرسش به نقش انجمن‌های علمی به عنوان مهمترین نهاد علمی مردم نهاد بر می گردد که در این میان می توانند به برگزاری این دست فعالیت ها و کنفرانس ها به ایجاد مشارکت فعال میان دانشگاه و صنعت کمک بسزایی کنند و از این طریق و با همیاری و همراهی این دو نهاد به توسعه کشور کمک شایانی کنند.
رئیس انجمن متالورژی ایران با بیان اینکه عمده فعالیت های انجمن ها در ایران برگزاری همایش ها و کنفرانس های علمی است، گفت: با شروع به کار دولت یازدهم و نگاه ویژه دولت به انجمن ها تقاضای رسمی از سوی دولت مبنی بر کمک هر چه بیشتر انجمن ها به دولت مطرح شد.
رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: در دولت یازدهم این رویکرد بوجود آمده است که با درون نگری و جزیره‌ای کار کردن و بدون توجه به دانش امکان توسعه پایدار وجود ندارد و دانش باید زیر بنای هرگونه فعالیت دولت قرار بگیرد.
وی افزود: امیدواریم که با نگاه ویژه ای که دولت به انجمن ها دارد شاهد مشارکت هر چه بیشتر این نهادها در توسعه دانش و برقراری ارتباط میان میان مراکز آموزشی و پژوهشی با صنعت باشیم.
نیلی با اشاره به اقدامات انجمن متالورژی گفت: دو اقدام مهم در این انجمن صورت گرفته است که اقدام نخست تغییر نام انجمن و گسترده تر کردن نام آن بود که بنا به تصویب اعضای هیئت مدیره حوزه دانش مواد به نام انجمن افزوده شد و تبدیل به انجمن متالورژی و مواد شد و اقدام دوم دعوت از یک فرد حقوقی از صاحبان صنایع در جمع هیئت مدیره انجمن بود.
وی افزود: در خصوص دعوت از فرد حقوقی از صاحبان صنایع پس از بررسی و جمع بندی اعضا از مهندس مرادعلیزاده مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران دعوت شد و ایشان جزء هیئت مدیره انجمن شدند که امیدواریم با حضور ایشان ارتباط بین صنعت و دانشگاه بیشتر شود و این تبدیل به یک رویه در بین انجمن های علمی شود.
دکتر مرتضی زند رحیمی دبیر علمی همایش
در مراسم اختتامیه این مراسم که عصر روز چهار شنبه برگزار شد دکتر زند رحیمی با قدردانی از حمایت ارزنده شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: این همایش با هدف ارائه تازه ترین دستاوردهای علمی در زمینه متالورژی و مواد و ریخته گری و نیز ارتباط بزرگ علمی با صنایع برگزار شد.
وی در خصوص تعداد مقالات دریافتی این همایش گفت: در مهلت تعیین شده برای ارسال مقاله تعداد 607 مقاله کامل به دبیرخانه همایش ارسال شد و یکایک مقالات توسط دو تن از متخصصان در زمینه مورد نظر داوری شد.
وی افزود: با در نظر داشتن محدودیت مقالات به صورت حضوری بر طبق تصمیم کمیته علمی همایش علی رغم کیفیت بسیار خوب مقالات دریافت شده تعداد 96 مقاله فارسی و 12 مقاله انگلیسی جهت ارائه شفاهی و تعداد 411 مقاله به صورت پوستر پذیرش شدند.
دبیر علمی همایش با اشاره به استقبال چشمگیر و شایان توجه دست اندرکاران صنعت و متالورژی و مواد از این همایش ابراز امیدواری کرد که با برگزاری این همایش ها در سال های آینده گام مهم و روبه جلویی در جهت نزدیکی صنعت و دانشگاه برداریم.
یادآور می شود، در دو روز برگزاری نهمین همایش مشترک و چهارمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مواد مهندسی و متالورژی کنفرانس ها و کارگاه هایی از سوی اساتید و محققان داخلی و بین المللی و همچنین نمایندگان شرکت اتوتک برگزار شد.
 

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :