پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 29 بهمن ماه 1397
Monday 18 February 2019
کد مطلب : ‌6272

کاتد در میان محصولات مسی درخشید

به نظر می‌رسد بازار فلزات پایه داخلی در روزهای پایانی سال جاری به جنب و جوش افتاده و بر‌اساس گفته کارشناسان، قیمت‌های داخلی طی روزهای اخیر بیشتر تحت‌تاثیر نرخ ارز قرار گرفته است.

کاتد در میان محصولات مسی درخشید

بر این اساس قیمت مس در معاملات روز یکشنبه بورس کالای ایران با افزایش حدود 300 تومانی در هر کیلو نسبت به آخرین معامله در هفته گذشته مواجه شد.
این در شرایطی است که بهای این فلز سرخ در بازارهای جهانی روز جمعه گذشته افزایش یافت و به 4 هزار و 681 دلار در هر تن رسید. البته به گفته معامله‌گران افزایش نرخ این فلز در بازارهای داخلی به دلیل میانگین مثبت هفتگی مس در بورس لندن و بهای نرخ ارز بوده است. بر این اساس معاملات روز گذشته بورس کالای ایران نیز در تالار صنعتی با روند صعودی همراه شد و افزایش نرخ بیش از یک درصدی را نسبت به معامله قبلی تجربه کرد. از سویی میزان تقاضای محصولات مسی در این تالار معاملاتی نسبت به هفته گذشته به‌خصوص برای کاتد شرکت صنایع ملی مس افزایش یافته بود، به‌طوری که به گفته یکی از کارشناسان حوزه فلزات پایه دلیل این رشد تقاضا پیش‌بینی برای افزایش قیمت‌ها به واسطه افزایش تقاضای چین در بازارهای جهانی بوده است. البته این در شرایطی است که برخی دیگر از کارشناسان رشد تقاضای کاتد را ممنوعیت فروش این محصول در بازار آزاد می‌دانند و معتقدند این موضوع از واسطه‌گری دلالان بازار به میزان قابل‌توجهی کاسته است.
به این ترتیب، روز یکشنبه 9 اسفند ماه، بورس کالای ایران شاهد معامله حدود 5 هزار تن انواع مس بود که در این میان 2 هزار و 500 تن مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران راهی تالار معاملات شد. این شرکت همچنین 2 هزار تن مس مفتول را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات می‌توان به 140 تن سولفور مولیبدن و 18 تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، 270 تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان نیز در این روز روی تابلوی معاملات رفت.
بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت 15 هزار و 743 تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته افزایش 259 تومانی را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول 2هزار و 500 تن بوده درحالی‌که میزان تقاضای 2 هزار و 540 تن برای این محصول ثبت شد، همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت 16 هزار و 487 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین معامله، رشد 259 تومانی در قیمت پایه را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول 2 هزار تن بوده است، درحالی‌که تقاضاکنندگان خواستار 540 تن از این محصول بوده‌اند.
مفتول مس شرکت دنیای مس کاشان نیز در این روز با قیمت پایه 16 هزار و 542 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته، افزایش 259 تومانی در هر کیلو را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول 270 تن بود که با میزان تقاضا برابری می‌کرد. از سوی دیگر این فلز سرخ هم اکنون در بازار آزاد با قیمت 17هزار تومان در هر کیلو به فروش می‌رسد که نسبت به شنبه گذشته افزایش 300 تومانی داشته است.
از طرفی در بازار آزاد نیز اگرچه در مقایسه با هفته‌های گذشته قیمت‌ها مثبت به ثبت رسید، اما همچنان فروشندگان در انتظار رشد قیمت‌ها هستند، به‌طوری که با وجود افت و خیز نرخ این محصولات در بازارهای جهانی تلاش برای رشد قیمت‌ها در بازار غیررسمی همچنان وجود دارد. در این میان قوی‌ترین پیش‌بینی این است که اگر نوسان مثبت قیمت ارز در روزهای پایانی سال جاری ادامه پیدا کند، احتمال دارد روند صعودی قیمت‌ها در بازار داخلی این محصولات هم ادامه‌دار باشد، چرا‌که در هر صورت بخشی از این نوسانات بازار جنبه روانی دارد، اما موضوع دیگری که وجود دارد این است که بسیاری از کارشناسان قیمت نفت را هم صعودی پیش‌بینی کرده و معتقدند با توجه به پارامترهای موجود رشد بیشتری را هم تجربه خواهد کرد.
سحر نمایشی

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :