پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
پنج‌شنبه 3 خرداد ماه 1397
Thursday 24 May 2018
کد مطلب : ‌6485
رئیس بهداشت محیط و محیط زیست مس منطقه کرمان خبر داد

کاهش اساسی و نزدیک شدن به حد استاندارد آلایندگی در منطقه خاتون آباد

بر اساس بررسی های صورت‌گرفته در خصوص میزان آلایندگی های کارخانه ذوب خاتون آباد از سوی حوزه HSE مس منطقه کرمان و آزمایشگاه‌های معتمد سازمان حفاظت محیط زیست غبار خروجی ESP های کارخانه ذوب خاتون آباد در اسفندماه سال گذشته به کمترین میزان آلایندگی رسید.

 کاهش اساسی و نزدیک شدن به حد استاندارد آلایندگی در منطقه خاتون آباد

به گزارش مس‌‌پرس، کیومرث شعبانی رئیس بهداشت محیط و محیط زیست منطقه کرمان با بیان این مطلب و تاکید بر اینکه تعهد شرکت ملی صنایع مس ایران برای کاهش آلاینده های زیست محیطی ذوب خاتون آباد جزء یک از مهمترین اهداف این شرکت بوده است گفت: پس از انجام اورهال اساسی کارخانه ذوب خاتون آباد در بهمن ماه 1394، که به مدت بیست روز به طول انجامید و با تلاش و همت متخصصان مجرب بر روی قسمت های مختلف کارخانه از جمله بویلر و ESP ها خروجی الکترو فلش برای اولین باز از زمان راه‌اندازی کارخانه به میزان 40 درصد کاهش یافت و غبار خروجی از میانگین تقریبی 450 میلی گرم به کمتر از 300 میلی گرم رسید.
وی افزود: همچنین در الکترو فیلتر درایر که در 2 سال اخیر روند کاهشی بسیار مناسب پیدا کرده بود و گمان نمی رفت که بیش از این بتواند کاهش یابد خوشبختانه پس از اورهال از میانگین تقریبی 200 میلی گرم به کمتر از 125 میلی گرم کاهش یافت و می توان اظهار داشت آلودگی ناشی از غبار خروجی تا حد بالایی کنترل شده است.
رئیس بهداشت محیط و محیط زیست منطقه کرمان گفت: با توجه به اهمیت حفاظت از محیط زیست و پیشگیری از آلودگی های ناشی از تولید در کارخانه ذوب مس خاتون آباد فعالیت‌های عملیات، تعمیرات، پروژه‌‌های بهبود عملکرد الکترو فیلترها و عوامل تاثیر گذار دیگر واحدها بر روی این تجهیزات به صورت ویژه پیگیری می‌شود.
شعبانی با بیان اینکه اورهال انجام شده در سه بخش الکترو فیلتردرایر، الکترو فیلترهای فلاش و بویلرها انجام شده است گفت: در بخش بویلرها با انجام تعمیرات اساسی و تمیزکاری، کلوخه نزدیک به 1000 تنی از سقف بویلر جدا شد که این مساله کمک بسیار شایانی به اصلاح روند موجود جریان غبار کرد به طوری که مقدار ریادی از غبار که به الکترو فیلترها وارد و سبب بروز مشکلات در غبار خروجی می شد در بویلر ته نشین و جمع آوری شد و در نهایت منجر به یکنواخت شدن توزیع گاز غبار شد.
وی با تاکید بر اینکه بر کاهش های صورت گرفته در ذوب خاتون آباد آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست صحه می گذارد گفت: مطابق با آخرین اندازه گیری سازمان حفاظت محیط زیست در اسفند 94 خروجی ESP درایر 7/122 میلی گرم و فلش 297 میلی گرم ثبت شده است. همچنین غبار خروجی توسط غبارسنج های موجود در محل به صورت میانگین در اسفندماه 94 برای درایر 137 میلی گرم و فلش 314 میلی گرم ثبت شده است.
رئیس بهداشت محیط و محیط زیست منطقه کرمان با تاکید بر اینکه رفع آلاینده های زیست محیطی کارخانه ذوب خاتون آباد جزء دغدغه های اساسی و مهم مسئولان شرکت مس است گفت: در همین راستا این شرکت از زمانی که تاثیرات مخرب زیست محیطی این کارخانه آشکار شد موفق شدند میزان آلاینده‌های خاتون آباد را از حدود 13 هزار میلی گرم بر متر مکعب در سال 86 به میزان 200 میلی گرم در فروردین ماه 1395 برسانند.
وی با با بیان اینکه این میزان رکوردی خوبی محسوب می شود گفت: حد استاندارد آلایندگی حدود 50 میلی گرم بر متر مکعب است که امیدواریم با راه‌اندازی کارخانه اسید و کارخانه اکسیژن در آینده نزدیک شاهد کمترین میزان آلایندگی از کارخانه ذوب خاتون آباد باشیم.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :