پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
پنج‌شنبه 3 خرداد ماه 1397
Thursday 24 May 2018
کد مطلب : ‌6708
معاونت توسعه منطقه کرمان خبر داد

پیشرفت 87 درصدی تغییر تکنولوژی کارخانه ذوب سرچشمه

پروژه تغییر تکنولوژی مجتمع ذوب سرچشمه از ریورب به فلش تاکنون بیش از 87 درصد پیشرفت داشته است و از نیمه دوم سال جاری راه‌اندازی آن آغاز خواهد شد.

 پیشرفت 87 درصدی تغییر تکنولوژی کارخانه ذوب سرچشمه

ناصرالدین ناصح زاده معاون توسعه مس منطقه کرمان با بیان اینکه طرح تغییر تکنولوژی ذوب جزو طرح‌های توسعه ذوب سرچشمه است در خصوص دلایل تغییرات ایجادشده در مجتمع ذوب سرچشمه گفت: این مجتمع در سال 1970 ساخته ‌شده است و تکنولوژی فعلی کارخانه ذوب بر اساس کوره‌های ریورب برای ذوب کنسانتره با سوخت دوگانه و متعاقباً استفاده از کوره‌های کنورتر،‌ کوره آند و ریخته‌گری است.
وی با اشاره به اینکه تکنولوژی ریورب موجود از بهره‌وری پایین‌تری نسبت به فلش برخوردار است و همچنین آلاینده‌های بیشتری تولید می‌کند افزود: در راستای اهداف کلان مدیریت شرکت ملی صنایع مس ایران به‌منظور پایداری و افزایش تولید، افزایش بهره‌وری و کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی، طرح توسعه ذوب مس سرچشمه مشتمل بر پروژه تغییر تکنولوژی ذوب از ریورب به فلش و پروژه اصلاح گاز خروجی کنورترهای کارخانه ذوب به‌منظور دستیابی به اهداف فوق تعریف شد.
معاون توسعه مس منطقه کرمان در خصوص قرارداد پروژه تغییر تکنولوژی ذوب از ریورب به فلش گفت: این قرارداد از سال 1389 به‌منظور دستیابی به 281567 تن بر سال مس آندی، کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی به‌ویژه در ناحیه کوره‌های آندی و بهینه‌سازی فرآیندهای عملیات منعقد شده است.
وی افزود: این قرارداد مشتمل بر سرمایه‌گذاری خارجی 112 میلیون یورو در بخش خارجی و 875 میلیارد ریال در بخش داخلی، به مشارکت شرکت‌های تیو انرژی، بام راه، فکور صنعت، مبینا و همکار خارجی اتوتک فنلاند است.
معاونت توسعه منطقه کرمان در خصوص قرارداد پروژه اصلاح گاز خروجی کنورترهای کارخانه ذوب نیز اظهار داشت: به‌منظور نوسازی تجهیزات انتقال گاز و به‌کارگیری آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا، از سال 1387 برای حذف آلاینده‌های زیست‌محیطی و کنترل فرآیندهای عملیاتی در ناحیه 5 کنورتر کارخانه ذوب، قراردادی با سرمایه‌گذاری اولیه 15 میلیون یورو در بخش خارجی و 280 میلیارد ریال در بخش داخلی با مشارکت شرکت‌های سرمایه‌گذاری و کانی مس، شرکت نیپک و اتوتک سوئد منعقد شد.
وی افزود: تاکنون پروژه اصلاح گاز خروجی کنورترهای کارخانه ذوب پیشرفت 84 درصدی داشته است و در سال 1394 اصلاح مسیر برای اولین کنورتر (کنورتر شماره 5) انجام و با موفقیت در حال بهره‌برداری است و در شرایط فعلی برنامه‌ریزی برای اتمام فعالیت‌های قراردادی برای دو دستگاه کنورتر در سال 95 انجام شده است.
وی افزود: در حال حاضر کنورتر شماره 4 در حال اجرا بوده و پس از اتمام و تحویل آن به بهره‌بردار تعویض و اصلاح هود کنورتر شماره 3 نیز تا پایان سال 95 به پایان خواهد رسید.

 

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :