پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 4 تیر ماه 1397
Monday 25 June 2018
کد مطلب : ‌6761
سرپرست طرح جامع آب مجتمع مس سرچشمه خبر داد

مدیریت منابع آبی مجتمع مس سرچشمه با اجرای طرح جامع آب

ساخت تصفیه‌خانه رودخانه شور، تیکنرهای خمیری و تصفیه‌خانه رودخانه شور که سه پروژه اصلی طرح جامع آب مجتمع مس سرچشمه است علاوه بر کاهش میزان مصرف آب خام باعث کاهش انتشار آلاینده‌های معدنی، صنعتی و همچنین کاهش گازهای گلخانه‌ای شده است.

مدیریت منابع آبی مجتمع مس سرچشمه با اجرای طرح جامع آب

به گزارش مس پرس، مهندس منصور محبی سرپرست طرح جامع آب مجتمع مس سرچشمه با بیان این مطلب در خصوص تأثیرات هریک از پروژه‌های طرح جامع آب بر افزایش بهره‌وری و مدیریت منابع آبی گفت: با ساخته شدن تصفیه‌خانه رودخانه شور امکان تصفیه و بهره‌برداری از زه‌آب‌های اسیدی از بالادست و پساب‌های کارخانه فراهم شده و با راه‌اندازی این تصفیه‌خانه سالیانه در حدود 7 میلیون مترمکعب آب استحصال و به‌عنوان آب خام مورداستفاده قرار می‌گیرد.
وی افزود: درواقع تأثیر عمده و اساسی این پروژه این است که باعث کاهش میزان برداشت از منابع آب زیرزمینی، شده است.
محبی با تأکید بر اینکه افزایش بهره‌وری آب یکی از دغدغه‌های مدیران ارشد مس است در خصوص پروژه دوم طرح جامع آب که ساخت تیکنرهای خمیری است اظهار داشت: در راستای طرح جامع آب و افزایش بهره‌وری آب ساخت تیکنرهای خمیری بر اساس آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا به کار گرفته شد.
وی تصریح کرد: با استفاده از این تکنولوژی میزان هدر رفت آب به شدت کاهش می‌یابد و در مقایسه با طرح‌های قبلی، با به‌کارگیری این تکنولوژی، میزان مصرف آب به ازای هر تن ماده معدنی در حدود 188 لیتر کاهش‌یافته است. این بدین معناست که میزان آب مصرفی جهت تولید 1 کیلوگرم مس به‌اندازه 37 لیتر کاهش یافته است.
سرپرست طرح جامع آب در ادامه در خصوص سومین پروژه طرح جامع آب مس منطقه کرمان که ساخت سد رودخانه شور است گفت: ساخت این سد باعث شده است تا از ورود آب به داخل سد رسوب‌گیر جلوگیری شود و این امر باعث کاهش چشمگیر میزان تبخیر شده است.
محبی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع به‌کارگیری توانمندی‌های داخلی در طراحی و ساخت این پروژه‌ها اشاره کرد و گفت: در ابتدای شروع به کار طرح جامع آب، بیشتر مراحل طراحی توسط تیم مشاور خارجی صورت می‌گرفت ولی از آنجایی که شرکت ملی صنایع مس رویکرد انتقال تکنولوژی را در برنامه خود دارد، به‌مرور زمان بخشی از طراحی به بخش داخلی سپرده شد.
وی افزود: در حال حاضر، بخش زیادی از طراحی‌ها توسط تیم داخلی صورت می‌گیرد و مشاور خارجی در مواردی که طرح برای اولین‌بار در کشور اجرا می‌شود، طراحی‌های صورت گرفته را مورد بازبینی قرار داده و بر آن‌ها صحه‌گذاری می‌کند.
سرپرست طرح جامع آب مجتمع مس سرچشمه تصریح کرد: اما در ارتباط با مراحل ساخت؛ تمامی مراحل ساخت کارهای ساختمانی و کارهای خاکی، مانند ساخت سدها، توسط پیمانکاران داخلی صورت گرفته است. همچنین بخشی از تجهیزات که مربوط به تکنولوژی‌های خاص می‌شود توسط پیمانکاران خارجی ساخته و توسط پیمانکاران داخلی نصب شده است.
محبی در پایان با تأکید بر ارزش و اهمیت زیست‌محیطی طرح جامع آب گفت: این سه پروژه در شرکت ملی صنایع مس ایران به‌عنوان طرح‌های سبز معرفی‌شده و در سطح کشور نیز حائز رتبه شدند و در آینده نزدیک مراحل معرفی این پروژه‌ها در سطح جهانی نیز انجام خواهد شد.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :