پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 26 آذر ماه 1397
Monday 17 December 2018
کد مطلب : ‌6775

رونمایی از تمبر مسی مفاخر و مشاهیر سیرجان

همزمان با برگزاری همایش «سیرجان شناخت» با حضور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، استاندار و امام جمعه و جمعی از مسئولان و اهالی فرهنگ و ادب در این شهر، از تمبر این همایش و تمبر مسی مفاخر و مشاهیر سیرجان و سردیس ‌دکتر طاهره صفارزاده ‌رونمایی شد.

رونمایی از تمبر مسی مفاخر و مشاهیر سیرجان

بانو طاهره صفارزاده، استاد محمدابراهیم باستانی پاریزی، سردار شهید مدافع حرم محمدعلی الله دادی و شهید مسعود مستقیمی از مفاخر و مشاهیر سیرجان هستند که تمبر مشترک یادبود آنان روی مس رونمایی شد.

سید رضا صالحی امیری مشاور رئیس جمهوری و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در همایش سیرجان شناخت گفت: متاسفانه تاریخ به دلایل مختلف در معرض تحریف قرار دارد و مهمترین نیاز امروز جامعه تبیین تحولات تاریخی یک سرزمین است.

او افزود: خوشبختانه تبیین تحولات تاریخی در کشور شروع شده است.

وی گفت: این که ما اصرار داریم تحولات تاریخی در کرمان ثبت و ضبط شود برای این است که از تغییر و تحریف تحولات تاریخی جلوگیری شود.

سید رضا صالحی امیری اضافه کرد: چهره واقعی سیرجان و کرمان نزد جهانیان و ایرانیان آن چیزی نیست که به آن باور داریم و این ظلم به تمدن و فرهنگ منطقه است.مشاور رئیس جمهوری با بیان اینکه تصویر این سرزمین رمزآلود است افزود: نه سنگ آهن و نه ترانزیت و نه کارخانه ها در این تمدن اثرگذار نبوده بلکه رمزآلود بودن این سرزمین در تمدن و فرهنگ ملی آن نهفته است.وی گفت: امروز از درختی کهن سخن می گوییم که ریشه هایش‌ در این تمدن است.

صالحی امیری خاطرنشان کرد: اگر ایرانیان، سیرجان را نقطه گردشگری بشناسند به این منطقه سفر می کنند و یکی از اهداف گردشگری در جهان نیز خواهد شد.وی گفت: جوان سیرجانی باید احساس غرور کند که در سیرجان زندگی می‌کند،

‌ایرانی ها باید سیرجان را بشناسند و حرکتی را شروع کنیم که به اشتغال و جذب توریست و گردشگر کمک کند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی بیان کرد: این فرایند نیازمند برنامه حداقل پنج ساله می باشد که خوشبختانه اقتصاد مقاومتی مسیر را باز کرده است.

سید رضا صالحی امیری افزود: تاریخ و تمدن کرمان همچنان در نقاب است تا روزی که بتوانیم این نقاب را برداریم و زیبایی های فرهنگی و تمدنی منطقه نمایان شود.او اظهار کرد: نماد هویت ملی، تمدنی، انسانی و معنوی ما جغرافیای منطقه است و متاسفانه همچنان این نگین زیبا در پوشش پرده ای

‌پنهان مانده است.وی گفت: من‌کرمان را نگین درخشان فرهنگی‌می‌دانم و کرمان و سیرجان در این نقطه از جغرافیا می توانند

‌قطب گردشگری دنیا و منطقه باشند.مشاور رئیس جمهوری افزود: ما اصرار داریم که دانشنامه کرمان نوشته شود تا بتوانیم تصویر جدیدی از جغرافیای استان به ایرانیان و جهانیان به

نمایش بگذاریم.

وی اظهار کرد: هیچ ظرفیتی در این جغرافیا به اندازه ظرفیت فرهنگی و تمدنی کرمان نمی تواند نماد و نمود هویت فرهنگی ایرانیان باشد.

صالحی امیری با تاکید بر اینکه به بازشناسی جغرافیای منطقه نیاز داریم گفت: در قرن چهارم سیرجان یکی از ولایات چهارگانه کرمان بوده است و در اسناد کرمان اسناد بسیار ارزشمندی وجود دارد که تبیین آن برای نسل آینده باعث تغییر نگرش جوانان به منطقه و بوم خواهد شد.

وی تصریح کرد: به استاندار محترم کرمان پیشنهاد کردیم این اسناد خریداری شود که در سطح منطقه و جهان کم نظیر خواهد بود.او گفت: طبق اسناد، کرمانی ها و سیرجانی‌ها همواره انسانهای سخت کوشی بوده اند و در تحولات اخیر نقش آفرینی کرده اند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی بیان کرد: مفاخر سیرجان و کرمان مفاخر ملی هستند از جمله مرحوم استاد باستانی پاریزی و طاهره صفارزاده که مردم ایران به این بزرگان افتخار‌می‌کنند.

وی با اشاره به 660 اثر ثبت ملی در استان کرمان افزود: برای ثبت آثار به جای نهادها، استانداران را درگیر کنید.

او گفت: یکی از مسئولان ایرانی در یونسکو گفته است من از تجربه کار با مسئولان کرمان متوجه شدم انگیزه استاندار کرمان برای ثبت آثار استان در فهرست جهانی از مدیران بیشتر است.

صالحی امیری بیان کرد: من از زبان شما و مردم کرمان از تلاش های استاندار محترم برای پیگیری ثبت آثار جهانی تقدیر می کنم.روستای صخره‌ای و دستکند میمند سال گذشته و کویر لوت و قنوات استان کرمان امسال در اجلاس یونسکو ثبت جهانی شدند و استان کرمان هم اکنون پنج اثر ثبت جهانی دارد.

وی افزود: وقتی مجلات بین المللی ‌اعلام می کنند تحولات منطقه کرمان می تواند مهمترین پدیده غرب باشد، چرا ما از آن سخن نمی گوییم.

مشاور رئیس جمهوری گفت: اگر در دل تحول تمدنی، صنعت و فرهنگ شکل گیرد می تواند در همه حوزه ها تولیدات ارزشمندی ایجاد شود.

او با اشاره به این که ما نیازمند ده ها‌ فیلم و سریال برای شناخت کرمان هستیم، گفت: چرا ما نتوانستیم این سرزمین را به دنیا و منطقه بشناسانیم و چرا نهادهای ما از نمادهای ملی و فرهنگی استفاده نمی کنند.صالحی امیری تصریح کرد: اگر از نمادهای کرمان و ایران استفاده کنیم هم اشتغال و هم سرمایه فرهنگی تقویت می شود.وی گفت: در حال ثبت نقشه های فرش در یونسکو هستیم و برای اولین بار نقشه‌های خلیج فارس دوران صفوی وقف نامه ربع رشیدی ثبت یونسکو شده است.او افزود: تاکنون 45 اثر میراث معنوی در یونسکو همزمان با ثبت آثار ملموس به ثبت رسیده است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: 2 میلیون نسخه سند در جهان اسلام و ایران وجود دارد که یک میلیون در شبه قاره، نیم میلیون در قفقاز و 500 هزار نسخه در ایران است.

وی بیان کرد: 320 هزار نسخه سند تاکنون در ایران شناسایی و در قالب 44 جلد آثار خطی ایران چاپ شده است.

استان کرمان، نماد تاریخ و فرهنگ اصیل ایران است

سیرجان علاوه بر ظرفیت‌‌های مادی از سرمایه‌های اجتماعی فراوانی از جمله استاد باستانی پاریزی، صفارزاده و شهدای عالی‌مقام برخوردار است.

استاندار کرمان در همایش سیرجان‌شناخت با تأکید بر این که فداکاری‌های سیرجانی‌ها در دوران دفاع مقدس در تاریخ معاصر این شهرستان ماندگار شد، گفت: رزمندگان سیرجان از فرماندهان عالی‌رتبه دوران جنگ بودند و شهید الله‌دادی از شهدای حرم نیز برای امنیت کشور جان خود را گذاشت.

علیرضا رزم‌حسینی افزود: سالانه 90 میلیون تن بار در سیرجان مبادله می‌شود و این شهرستان در حوزه کشاورزی محصولی مانند پسته را دارد.

شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی نیز از سیرجان به عنوان الگوی اقتصاد مقاومتی در کشور یاد کرد و گفت: سیرجان را باید با بیش از 500 شهید والامقام و دلاورمردانش شناخت.

وی ابراز امیدواری کرد: در آینده‌ای نزدیک شاهد روزی باشیم که سیرجان جایگاه خود را پیدا کند.در این نشست از تمبر این همایش و تمبر مفاخر و مشاهیر سیرجان و سردیس دکتر طاهره صفارزاده رونمایی شد.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :