پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 4 تیر ماه 1397
Monday 25 June 2018
کد مطلب : ‌6955
مجری طرح خبر داد

پیشرفت 65 درصدی طرح گازرسانی مس سونگون

پیشرفت فیزیکی پروژه گازرسانی مجتمع مس سونگون تاکنون 65 درصد بوده و 3.5 کیلومتر از خط تغذیه و 9 کیلومتر از خط توزیع اجرا شده و ایستگاه‌ها نیز در مرحله ساخت سیویل هستند.

پیشرفت 65 درصدی طرح گازرسانی مس سونگون


به گزارش مس پرس، مهندس سیاوش حاتم‌زاده مجری طرح گازرسانی مجتمع سونگون با بیان این مطلب، گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی مجتمع مس سونگون و تأکید بر کاهش آلودگی ناشی از سوخت‌های فسیلی آلوده‌کننده، استفاده از گاز طبیعی به‌عنوان پاک‌ترین سوخت فسیلی در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: بر این اساس و در نخستین قدم نیازسنجی مصرف گاز مجتمع در فاز اول 16670 متر مکعب در ساعت برآورد شد.
حاتم‌زاده با اشاره به انعقاد قرارداد با شرکت گاز استان آذربایجان شرقی در مهرماه 1391 به‌منظور تحویل 15000 متر مکعب گاز اظهار داشت: بر پایه این قرارداد تحویل گاز با فشار 250 پوند در نزدیکی مجتمع در تعهدات شرکت گاز و اجرای خطوط تغذیه و توزیع داخل مجتمع بر عهده شرکت مس است.
حاتم‌زاده در خصوص چگونگی تأمین گاز مجتمع سونگون گفت: با انشعاب 16 اینچی از خط 30 اینچ فشار قوی صادراتی گاز به ارمنستان و انتقال آن به ایستگاه CGS در مجاورت روستای صفرعلی دیزج ورزقان، سهم گازی مجتمع مس سونگون تأمین می‌شود و با اجرای خط لوله 12 اینچی اختصاصی سونگون از این ایستگاه به طول 25 کیلومتر تا نقطه تحویل گاز به مجتمع، نیاز گازی مجتمع مرتفع می‌شود.
مجری طرح گازرسانی مجتمع سونگون با اشاره به اقدامات انجام شده برای اجرای طرح گفت: از سال 1392 گازرسانی داخلی مجتمع مس سونگون برای تأمین نیازهای حدود 50 نقطه مصرف شروع شد و طراحی مقدماتی و تفضیلی گازرسانی و برآورد هزینه اجرا، توسط یکی از شرکت‌های پیمانکاری صورت پذیرفت.
حاتم‌زاده با بیان اینکه در آبان ماه 93 شرکت گاز استان آذربایجان شرقی به‌عنوان دستگاه ناظر و مشاور عالی در این طرح انتخاب شد گفت: طرح نهایی گازرسانی در شهریور 1394 تهیه و به تأیید شرکت گاز استان آذربایجان شرقی رسید و در اواخر همان سال مناقصه پیمانکاری به‌صورت pc برگزار و شرکت عمران کوش آذر برنده مناقصه انتخاب شد.
وی تصریح کرد: پس از انتخاب پیمانکار قرارداد پیمانکاری مذکور برای مدت‌زمان یک سال شمسی از تاریخ 29 فروردین سال جاری به شرکت عمران کوش آذر ابلاغ شد.
حاتم‌زاده با بیان اینکه پس از تأیید طرح نهایی ازسوی شرکت گاز استان آذربایجان شرقی فرآیند انجام مناقصه، انتخاب پیمانکار و ابلاغ قرارداد بنا به برخی دلایل فنی بیش از شش ماه زمان برد، گفت: این موضوع اتمام عملیات گازرسانی و استارت استفاده از گاز را در مجتمع به تأخیر انداخت ولی با تلاش پرسنل مجموعه گازرسانی و پشتیبانی مدیریت، این پروژه در اردیبهشت‌ماه سال 1396 به اتمام خواهد رسید و استفاده از گاز در مجتمع سونگون شروع خواهد شد.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :