پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
پنج‌شنبه 3 خرداد ماه 1397
Thursday 24 May 2018
کد مطلب : ‌6961
وزارت صنایع و فن‌آوری اطلاعات چین خبر داد

حمایت از تقاضای فلزات غیرآهنی در دستور کار سیزدهمین طرح پنج‌ساله توسعه چین

هرچند طی سال‌های 2016 تا 2020 تقاضای داخلی فلزات غیر آهنی اصلی در چین با کندی مواجه خواهد شد ولی این وزارتخانه سعی خواهد کرد با به‌کارگیری سیاست‌هایی از تقاضای فلزات غیر آهنی که شامل مس، آلومینیوم، روی، سرب، منگنز و طلا می‌شود، حمایت کند.

 حمایت از تقاضای فلزات غیرآهنی در دستور کار سیزدهمین طرح پنج‌ساله توسعه چین

به گزارش مس‌پرس، در گزارش وزارت صنایع و فن‌آوری اطلاعات چین آمده است که بهبود وسایل نقلیه سبک‌تر، ارتقای شبکه برق روستایی، نسل جدید فن‌آوری اطلاعات، ماشین‌های الکتریکی، ساخت ماشین‌آلات گران‌قیمت و هم‌چنین اتخاذ اقدامات حمایتی بیشتر در جهت حفاظت از محیط‌زیست می‌تواند از تقاضای فلزات غیر آهنی حمایت کند. البته تغییرات ساختاری و روند اقتصاد جدید چین که خبر از رشد نرمال این کشور می‌دهد باعث خواهد شد که رشد تقاضای فلزات غیر آهنی از یک نرخ رشد بالا به یک نرخ رشد متوسط کاهش یابد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که تولید فلزات غیر آهنی اصلی در چین همچنان به رشد خود ادامه دهد، اما نرخ این افزایش همراه با رشد تقاضا در طول دوره پنج‌ساله سیزدهمین طرح توسعه کشور افت پیدا خواهد کرد.
بر اساس این گزارش، وزارت صنایع و فن‌آوری اطلاعات چین انتظار دارد که منابع معدنی چین در داخل این کشور هم چنان با رشد همراه باشد، اما با نرخی آهسته‌تر؛ بنابراین این نهاد دولتی کمپانی‌های چینی را به سرمایه‌گذاری در منابع خارجی تشویق می‌کند.
در همین زمینه، موسسه CRU انتظار دارد که تولید کاتد در چین طی دوره پنج‌ساله سیزدهمین طرح توسعه این کشور هم چنان افزایش یابد، چراکه واحدهای ذوب و پالایش بیش‌تری در دست احداث و برنامه‌ریزی قرارگرفته‌اند. البته با توجه به این‌که بازار جهانی کنسانتره مس به سمت کسری در حال حرکت است، ممکن است کنسانتره مس کافی برای عرضه به واحدهای ذوبی که جدیداً به ظرفیت‌های تولید چین اضافه‌ شده‌اند، وجود نداشته باشد؛ بنابراین، پیش‌بینی CRU در مورد رشد تولید کاتد مس در مقایسه با ارقام مورد انتظار دولت چین کم‌تر است. تحلیل گران CRU انتظار دارند که تقاضای کاتد در چین تا پایان دهه جاری با نرخ رشدی ملایم همراه باشد، چراکه حداقل 45 درصد از مصرف فعلی سالانه مس یا به‌طور مستقیم به سرمایه‌گذاری‌های دولت این کشور مرتبط است و یا غیرمستقیم تحت تأثیر این سرمایه‌گذاری‌ها قرار دارد. البته، با توجه به نرخ رشد نگران‌کننده بدهی‌های پکن، تحلیلگران موسسه مذکور در مورد پایداری سرمایه‌گذاری‌های دولت و هم‌چنین تأثیر اقدامات حمایتی کوتاه‌مدت چین نگران هستند.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :