پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 4 تیر ماه 1397
Monday 25 June 2018
کد مطلب : ‌6971
بودجه سال آینده دولت به مجلس تقدیم شد

704 میلیارد، سهم ایمیدرو از بودجه سال 96

در بودجه پیشنهادی دولت به مجلس برای وزارت صنعت، معدن و تجارت، بودجه 589 میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر بهره مالکانه و حقوق دولتی معادن نیز 900‌میلیارد تومان تعیین شد.

704 میلیارد، سهم ایمیدرو از بودجه سال 96

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3925

براساس لایحه بودجه پیشنهادی برای سال آینده بودجه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان رقم 22 میلیارد و 289 میلیون تومان، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) 41 میلیارد و 400 میلیون تومان، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) 704 میلیارد تومان و سازمان توسعه تجارت ایران 36‌میلیارد و 852 میلیون تومان تعیین شده است.
از سوی دیگر درآمد حاصل از بهره مالکانه و حقوق دولتی معادن نیز در بودجه سال 96 معادل 900 میلیارد تومان و درآمد حاصل از حق انتفاع پروانه بهره‌برداری معادن نیز1200 میلیارد تومان تعیین شده است. علاوه بر این، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی استخراج‌کننده سنگ آهن که پروانه بهره‌برداری آنها به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت‌های تابعه است، موظف‌اند بدهی حق انتفاع پروانه بهره‌برداری از معادن فوق تا پایان سال 1395 (موضوع بند 55 ماده واحده قانون بودجه 1392، تبصره 10 قانون بودجه 1393 و 1394 و تبصره 7 قانون بودجه 1395) را به حساب درآمد عمومی ردیف 130419 جدول شماره 5 این قانون نزد خزانه‌داری کل کشور پرداخت کنند. از سوی دیگر بر اساس لایحه بودجه 1396 امکان توزیع اسناد خزانه اسلامی به کمک وزارت نیرو برای فاصله قیمت تمام‌شده آب‌وبرق و آنچه به مردم عرضه می‌شود، داده شده است. بر این اساس دولت یازدهم با در نظر گرفتن مصلحت اجتماعی قیمت آب و برق را برای سال 1396 افزایش نداد اما برای تأمین منابع مالی پوشش‌دهنده فاصله قیمتی توزیع اسناد خزانه اسلامی را در لایحه 1396 تعیین کرده است که این مسئله نیز می‌تواند موجب کاهش بدهی‌های وزارت نیرو شود. بر اساس بند ه تبصره 5 لایحه بودجه سال 1396 به دولت این اجازه داده شده تا اسناد خزانه اسلامی با حفظ قدرت خرید را با سررسید یک تا سه‌ساله به‌صورت بی‌نام یا بانام، صادر کند و به‌منظور تسویه مسجل خود بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مابه‌التفاوت قیمت تمام‌شده برق و آب با قیمت تکلیفی فروش آن در سنوات قبل به شرکت‌های برق و آب مطابق ماده 20 قانون محاسبات عمومی کشور مصوب 1/ 1/ 66 به قیمت اسمی تا سقف 75 هزار میلیارد ریال به طلبکاران واگذار کند.
اسناد مزبور از پرداخت هرگونه مالیات معاف هستند و به‌عنوان ابزار مالی موضوع قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 1/ 9/ 84 محسوب شده و با امضای وزیر امور اقتصادی و دارایی صادر می‌شود. اسناد خزانه اسلامی از قابلیت داد و ستد در بازار ثانویه برخوردار است و سازمان بورس و اوراق بهادار باید ترتیبات انجام معامله ثانویه آنها را در بازار بورس یا فرابورس فراهم کند. خرید و فروش این اوراق توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ممنوع است.از سوی دیگر بر اساس لایحه بودجه سال 96، عوارض قبوض برق نیز از 30 ریال در هر کیلووات ساعت به 50 ریال و سقف درآمدهای آن در توسعه برق روستایی و برق پاک از 7 هزار میلیارد ریال به 11 هزار میلیارد ریال افزایش می‌یابد. میزان عوارض دریافتی از هر کیلووات ساعت برق مصرفی در سال 95 طبق قانون بودجه این سال 30 ریال بود اما در لایحه بودجه سال 96 این رقم به 50 ریال افزایش یافته است. همچنین در بند«هـــ »تبصره 6 لایحه بودجه سال 96 آمده است: «عوارض موضوع ماده 5 قانون حمایت از صنعت برق کشور به میزان 50 ریال در سقف یازده هزار میلیارد ریال تعیین می‌شود تا پس از مبادله موافقت‌نامه با سازمان برنامه و بودجه کشور برای موارد مطروحه در قانون فوق صرف شود.»از سوی دیگر دولت در بند ج تبصره 6 لایحه بودجه سال 96 مشابه بند ج تبصره 6 قانون بودجه سال 95 میزان عوارض دریافتی از مصرف آب شهری را مشخص کرده است.
در این بند از لایحه بودجه سال 96 آمده است: «وزارت نیرو از طریق شرکت‌های آبفای شهری سراسر کشور مکلف است علاوه بر دریافت نرخ آب‌بهای ‌شهری، به ازای هر مترمکعب فروش آب شرب مبلغ یک‌صد و پنجاه ‌ریال از مشترکان آب دریافت و به خزانه‌داری کل کشور واریز کند. صددرصد وجوه دریافتی تا سقف هفت‌صد میلیارد ریال از محل حساب مذکور صرفاً برای آبرسانی شرب روستایی و عشایری اختصاص می‌یابد. اعتبار مذکور براساس شاخص کمبود آب شرب سالم بین استان‌های کشور در مقاطع سه‌ماهه از طریق شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور توزیع می‌شود تا پس از مبادله موافقت‌نامه بین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها و شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی استان‌ها هزینه شود. وجوه فوق مشمول مالیات نمی‌شود. همچنین بررسی لایحه بودجه سال 96 کل کشور نشان می‌دهد بودجه سازمان هواپیمایی کشوری حدود 70 میلیارد تومان تعیین شده است. همچنین اعتبارات عمرانی سازمان هواشناسی کشور در لایحه بودجه سال آینده حدود 44 میلیارد تومان است.
از سوی دیگر براساس لایحه بودجه سال آینده 120 میلیارد تومان اعتبار به جوایز صادراتی با اولویت صادرات دانش‌بنیان اختصاص یافته است. بر‌اساس لایحه بودجه سال 96، در جدول برآورد اعتبارات ردیف‌های متفرقه در بخش هزینه‌ای، این جوایز صادراتی مربوط به صادرات غیرنفتی و غیرپتروشیمی با اولویت صادرات دانش‌بنیان می‌شود. از سوی دیگر، دولت در لایحه بودجه سال 96، در جدول برآورد اعتبارات ردیف‌های متفرقه در بخش هزینه‌ای، برای یارانه سود تسهیلات واحدهای تولیدی با اولویت تولید صادراتی معادل 100 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است. همچنین مطابق لایحه بودجه سال 96 مالیات هر پاکت انواع سیگار تولید داخل به میزان 20 درصد و وارداتی به میزان 30 درصد قیمت خرده‌فروشی تعیین شد.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :