پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
پنج‌شنبه 3 خرداد ماه 1397
Thursday 24 May 2018
کد مطلب : ‌6972
رئیس انجمن مدیریت سبز ایران خبر داد

شرکت مس، الگویی سبز برای شرکت‌های معدنی و صنعتی

انجمن سبز ایران این اعتقاد را دارد که شرکت مس با پیاده‌سازی برنامه‌ها و رویکردهای زیست محیطی طی سال‌های اخیر می‌تواند سازمانی برای Good Practice باشد؛ یعنی سازمان‌های دیگر می‌توانند از شرکت مس در زمینه اقدامات و رویکردهای زیست محیطی الگوبرداری کنند.

شرکت مس، الگویی سبز برای شرکت‌های معدنی و صنعتی

به گزارش مس پرس، مهندس مجید سرایداران، رئیس انجمن مدیریت سبز ایران با بیان این مطلب در پاسخ به این پرسش که آیا صنعت مس به یک صنعت کاملاً سبز تبدیل شده است، گفت: طبیعتاً صنعتی که بیش از 40 سال قدمت دارد و با تکنولوژی‌های سنتی و تماماً اقتصادمحور و به‌منظور تولید ثروت در یک منطقه ایجاد شده‌ است، ناخواسته پیامدهای زیست‌محیطی را به دلیل شرایط زمانه و عدم رعایت الزامات زیست‌محیطی ایجاد کرده است.
وی تصریح کرد: بنابراین، رویکرد کاملاً سبز در صنعت مس زمان می‌برد و ما به‌عنوان نهادهای ناظر و بیرونی باید به این سازمان‌ها فرصت بدهیم که به سمت سبز شدن پیش بروند.


در حال حاضر مدیرانی که در صنعت مس فعالیت می‌کنند رویکرد مسئولیت‌پذیری زیست‌محیطی را با مسئولیت‌های اقتصادی شرکت به شکل مدلی یکپارچه درآورده‌اند و مدیریت شرکت را بر این مبنا قرار داده‌اند

سرایداران با بیان اینکه در حال حاضر، شرکت مس در مسیر سبز شدن است اظهار داشت: انجمن مدیریت سبز ایران هم در ارزیابی‌هایش شاهد این روند رو به رشد در به‌کارگیری مدیریت سبز در شرکت مس است.
رئیس انجمن مدیریت سبز ایران با اشاره به سیاست‌های تقابلی سازمان محیط زیست با صنایع گفت: ما در بعضی جاها مخالف رویکردهایی هستیم که در دل سازمان محیط زیست نسبت به صنایع اتفاق می‌افتد؛ ما معتقدیم به‌جای اینکه سازمان محیط زیست روبه‌روی صنایع قرار بگیرد باید در کنار صنایع باشد؛ کاری که در حال حاضر انجمن سبز دارد انجام می‌دهد.
وی تأکید کرد: انجمن باور دارد که تنها یک انجمن حافظ محیط زیست نیست، بلکه حافظ منافع بنگاه‌های اقتصادی نیز هست.
سرایداران با بیان اینکه در حال حاضر مدیرانی که در صنعت مس فعالیت می‌کنند رویکرد مسئولیت‌پذیری زیست‌محیطی را با مسئولیت‌های اقتصادی شرکت به شکل مدلی یکپارچه درآورده‌اند و مدیریت شرکت را بر این مبنا قرار داده‌اند، اظهار داشت: ما نباید فراموش کنیم که مسئولیت‌های زیست‌محیطی همیشه باید هم‌گام با مسئولیت‌ها و منافع اقتصادی شرکت‌ها باشد و به شکلی نباشد که زیرساخت‌های یک صنعت را به خطر بیندازد.
رئیس انجمن مدیریت سبز ایران با اشاره به اینکه رویکردهای زیست‌محیطی شرکت مس، خارج از ایران هم نمود و تأثیر داشته است گفت: اخیراً در همایش بنیاد جهانی انرژی که در وین اتریش برگزار شد طرح جامع آب شرکت مس در زمینه سیستم تصفیه و بازیابی آب در فرایند تولید با تیکنرهای آبی، تحسین فعالان اقتصادی و معدنی را برانگیخت و موفق به کسب گواهی‌نامه سطح طلایی جامعه مدیریت سبز اروپا و تندیس بنیاد جهانی انرژی در زمینه طرح جامع آب شد.
وی افزود: علاوه بر این، در این همایش شرکت مس اعلام کرد که 30درصد از سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در سال‌های آینده به گسترش و پیاده‌سازی برنامه‌های زیست‌محیطی اختصاص خواهد یافت؛ این هدف‌گذاری حتی در شرکت‌های اروپایی هم کم‌تر دیده می‌شود.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :