پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
جمعه 31 فروردین ماه 1397
Friday 20 Apri 2018
کد مطلب : ‌6983
مدیرعامل شرکت مس خبر داد

توسعه اکتشافات؛ اولویت اساسی شرکت مس/ جزو 10 شرکت اول بورسی ایرانیم

توسعه ذخایر و کشف معادن جدید در جهت حفظ تداوم و افزایش تولید، مشارکت و جذب سرمایه‌گذار در فعالیت‌های اکتشافی، استمرار فعالیت‌های اکتشافی با نگاه ایجاد سرمایه و انجام حفاری‌های ساختاری و مطالعات مربوطه در معادن فعال جزو اهداف راهبردی اکتشافات است.

توسعه اکتشافات؛ اولویت اساسی شرکت مس/ جزو 10 شرکت اول بورسی ایرانیم

به گزارش مس پرس، مهندس احمد مرادعلیزاده مدیرعامل شرکت مس با بیان این مطلب و با تأکید بر اینکه در شرایط کنونی توسعه اکتشافات و زیرساخت‌ها دو اولویت اساسی شرکت مس است، اظهار داشت: شرکت مس برای کشف ذخایر جدید مس استراتژی اکتشافات را بر پایه به‌کارگیری تجارب مشاورین بین‌المللی، اکتشاف کانسارهای پنهان، اگزوتیک و اسکارن، به‌کارگیری روش‌های نوین اکتشافی و تنوع‌بخشی به مواد معدنی هدف و حمایت از بخش خصوصی قرار داده است.
مدیرعامل شرکت مس با تأکید بر اینکه برای رسیدن به ذخایر جدید باید از سطح به عمق برویم و این کار نیازمند استفاده از فناوری‌های جدید و تجارب بین‌المللی است گفت: خوشبختانه بعد از برجام فرصتی مهیا شد تا تلاش‌هایی را برای ایجاد سه جوینت ونچر با شرکت‌های معتبر بین‌المللی ژاپنی، انگلیسی-کانادایی و گرجستانی انجام دهیم. JOGMEC ژاپن و IMB گرجستان ازجمله شرکت‌هایی هستند که به‌منظور انجام فعالیت اکتشافی جدید با آنها وارد مذاکره شدیم و روند ایجاد جوینت ونچر با آنها تا حد زیادی قطعی شده است.


رونق معدنکاری با میل و رؤیا ممکن نیست و باید کار عملی و اکتشاف انجام داد. گفته می‌شود ایران بهشت زمین‌شناسی است؛ اما به‌طور قطع بهشت معدنکاری نیست.

وی با اشاره به اینکه تا کنون موفق به کشف معدن مس در کلاس جهانی نشدیم، افزود: همچنین بین دانشگاه کرمان و دانشگاه UBC کانادا و شرکت مس نیز قرارداد همکاری‌های اکتشافی امضا شده است. در این همکاری‌های بین‌المللی و داخلی برنامه‌ریزی مطالعات ژئوفیزیک در جنوب استان کرمان، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی در نظر گرفته شده است.
مرادعلیزاده با تأکید بر اینکه رونق معدنکاری با میل و رؤیا ممکن نیست و باید کار عملی و اکتشاف انجام داد اظهار داشت: گفته می‌شود ایران بهشت زمین‌شناسی است؛ اما به‌طور قطع بهشت معدنکاری نیست.
*حیات مس بسته به تامین منابع آبی است
مدیرعامل شرکت مس در ادامه با اشاره توسعه زیرساخت‌ها به‌عنوان اولویت دوم و مهم شرکت مس گفت: در شرایط کنونی تنها مشکل مس برای توسعه موضوع آب است؛ بنابراین تأمین آب سایت‌های مس یکی از مهم‌ترین موضوعات زیرساختی برای توسعه صنعت مس است.
مرادعلیزاده تصریح کرد: در حال حاضر شرکت مس بزرگ‌ترین سایت استحصال و بازیابی آب را در کشور دارد و ما در سایت سرچشمه موفق به بازیابی 70 درصدی آب شدیم. با این حال، این موفقیت راه چاره نیست و ما برای رفع این مشکل از یک‌سو نیاز به ایجاد بازار آب داریم و از سوی دیگر باید آب خلیج فارس را شیرین سازی کنیم و به استان کرمان و یزد منتقل کنیم.
وی افزود: برای تحقق این موضوع با مشارکت گل گهر و چادرملو پروژه انتقال آب خلیج فارس را طراحی کردیم و در حال اجرای آن هستیم.
مدیرعامل شرکت مس با مهم خواندن این پروژه گفت: در فاز اول باید 110 میلیون مترمکعب آب شیرین سازی شود تا نیازهای شرکت مس گل گهر و چادرملو برطرف شود.
وی با تأکید بر اینکه انجام چنین پروژه‌های زیرساختی نیاز به سرمایه‌گذاری‌های عظیمی دارد، اظهار داشت: بخش خصوصی دولت را باید موظف کند تا زیرساخت‌ها را انجام دهد.
مرادعلیزاده با انتقاد از وضع تعرفه و عوارض بر روی صادرات مواد معدنی گفت: برقراری تعرفه و عوارض روی صادرات مواد معدنی توسط دولت بدون مشورت بخش خصوصی مشکل‌ساز خواهد بود و باید در این زمینه از بخش خصوصی مشورت گرفت.
** جزو ده شرکت اول بورسی ایران هستیم
مدیرعامل شرکت مس با اشاره به سیاست‌های شرکت طی سه سال اخیر برای بالا بردن سطح کیفی و کمی تولید گفت: در شرایط کنونی با کاهش هزینه‌ها و افزایش تولید، شرکت از شرایط خوبی برخوردار است و جزو ده شرکت اول بورسی ایران هستیم.
مرادعلیزاده با اشاره به روند افزایشی تولید شرکت مس در سه سال اخیر اظهار داشت: در طول این سه سال روند افزایش تولید مس محتوی معدنی شرکت مس را شاهد بودیم، به‌طوری‌که در سال 93، 214 هزار تن مس محتوی معدنی تولید کردیم و در سال 94، موفق به تولید 259 هزار تن مس محتوی معدنی شدیم.
وی افزود: برنامه تولید شرکت برای امسال 265 هزار تن مس محتوی معدنی است ولی قطعاً امسال به 270 هزار تولید دست خواهیم یافت و با اکتشافات انجام شده هدف‌گذاری برای تولید 400 هزار تن مس را طی 30 سال آینده مستمراً تضمین می‌کنیم.
مرادعلیزاده با اشاره طرح کارخانه تغلیظ چهل کوره زاهدان که برای تولید بین پانزده و هفده هزار تن کنسانتره طراحی شده است و تا پایان سال هم افتتاح خواهد شد گفت: 1٨ پروژه و طرح توسعه‌ای در دست اجرا داریم که تا پایان امسال پنج پروژه آن افتتاح می‌شود.
مدیرعامل شرکت مس با بیان اینکه در حال حاضر 18700 نفر در شرکت مس مشغول به کار هستند گفت: در سه سال اخیر درباره استخدام نیروی جدید نیز به‌شدت سختگیری کردیم و همزمان بهره‌وری نیروی انسانی را شدیداً افزایش دادیم و بهره‌وری تولید را از 9/5 تن به ازای هر نفر به 14/5 تن رساندیم.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :