پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 4 تیر ماه 1397
Monday 25 June 2018
کد مطلب : ‌6985
در پی تنش‌های سیاسی بین مغولستان و چین:

معدن ایوتولغوی، صادرات کنسانتره به چین را به حالت تعلیق درآورد

مس پرس: تعلیق صادرات کنسانتره از معدن ایوتولغوی، نتیجه مسائل سیاسی بین کشورهای مغولستان و چین است و می‌تواند بازار منطقه‌ای چین را در کوتاه‌مدت تحت تأثیر قرار دهد.

معدن ایوتولغوی، صادرات کنسانتره به چین را به حالت تعلیق درآورد

به گزارش مس پرس به نقل از CRU، پس از ملاقات آقای دالایی لاما با مقامات مغولستان در ماه نوامبر، دولت چین، تعرفه‌های جدیدی بر روی کالاهای اساسی صادر شده از این کشور وضع کرد. چین، دالایی لاما را فردی خطرناک و جدایی‌طلب می‌داند و نگران ناآرامی‌های احتمالی در مغولستان است. دولت چین از قبل به مقامات مغولستان هشدار داده بود و از آن‌ها خواسته بود که این ملاقات را لغو کنند، اما آن‌ها خودداری کردند. مقامات معدن ایوتولغوی اعلام کردند که تعرفه‌های جدید وضع شده در مرز مغولستان – چین، تهدیدی برای امنیت مرزها است و منجر به طولانی شدن زمان عبور از مرزها شده است؛ بنابراین معدن مذکور صادرات کنسانتره به چین را به حالت تعلیق درآورد.
در این خصوص، مشاور ارشد CRU گفت، این سیاست تنها صادرات کنسانتره حاصل از معدن ایوتولغوی به چین را تحت تأثیر قرار داده و در برنامه‌های دیگر معدن مس این کشور، اردنت، تغییری به وجود نیامده است.
تحلیل‌گران CRU بر این باورند که تعلیق صادرات برای زمانی طولانی تداوم نخواهد یافت، چرا که این هزینه‌های گمرکی قابل‌توجه نیستند. طبق برآوردهای CRU، تعرفه‌های گمرکی چین 2/5 درصد بر خالص هزینه‌های نقدی با احتساب درآمد محصولات جانبی اضافه خواهد کرد. توقف صادرات ایوتولغوی ممکن است در کوتاه‌مدت، کمبودی در بازارهای ناحیه‌ای شمال‌ چین ایجاد کند.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :