پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
پنج‌شنبه 3 خرداد ماه 1397
Thursday 24 May 2018
کد مطلب : ‌6989
پیش‌بینی «گلدمن ساکس» درباره مس در سال آینده میلادی؛

چشم‌انداز بازار مس، بسیار امیدبخش‌تر شده است

مس پرس: قیمت مس طی یک ماه اخیر، نوسان‌هایی حول رقم 5800 دلار در هر تن داشته و این رقم نسبت به متوسط قیمت‌ها در سال جاری میلادی، بسیار بالاتر است.

چشم‌انداز بازار مس، بسیار امیدبخش‌تر شده است

دیدگاه‌هایی که اخیراً درباره افق بازار این فلز مهم اساسی مطرح شده، نشان می‌دهد تحلیلگران خوش‌بین‌تر شده‌اند. این تغییر دیدگاه تحت تاثیر عواملی رخ داده که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.
قیمت مس با اندکی نوسان، حول 5850 دلار در هر تن قرار گرفته است. بانک سرمایه‌گذاری «گلدمن ساکس» در گزارش جدید خود آورده است: تغییر چشم‌انداز عرضه و تقاضا برای مس که عامل رشد اخیر قیمت این فلز است، ما را به این نتیجه رسانده که حداقل در نیمه نخست سال آینده میلادی شرایط برای رشد قیمت‌ها فراهم است. با آن‌که برخی تحلیلگران معتقدند رشد اخیر قیمت مس و برخی دیگر از فلزات اساسی، حاصل سفته‌بازی است اما باید به این نکته اشاره کرد که شاخص‌های بنیادی بازار، یعنی وضعیت عرضه و تقاضا تغییر کرده و بر همین مبناست که درست نیست گفته شود تمامی رشد قیمت‌ها غیرمنطقی بوده است. رشد تقاضا برای مس در ماه‌های اخیر بالاتر از پیش‌بینی ما بوده و این رشد در ماه‌های آینده ادامه پیدا خواهد کرد. درنتیجه، مازاد عرضه از میان خواهد رفت.


رشد تقاضا برای مس در ماه‌های اخیر بالاتر از پیش‌بینی ما بوده و این رشد در ماه‌های آینده ادامه پیدا خواهد کرد. با توجه به رونقِ بخش صنعت در اقتصادهای بزرگ، چشم‌انداز تقاضا برای مس در سال آینده میلادی بسیار امیدبخش‌تر شده است.

با توجه به رونقِ بخش صنعت در اقتصادهای بزرگ، چشم‌انداز تقاضا برای مس در سال آینده میلادی بسیار امیدبخش‌تر شده است. ماه گذشته میلادی، هم‌زمان با افزایش قیمت زغال‌سنگ، فولاد و دیگر مصالح ساختمانی، بهای تولیدکننده در چین که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات اساسی در جهان است، با بالاترین سرعت در پنج‌سال اخیر افزایش یافته است.
از سوی دیگر، گزارش‌های مثبت از بخش‌های تولید کارخانه‌ای چین، آمریکا و اروپا ثابت می‌کند شرایط اقتصادی جهان رو به بهبود است و این روند ادامه پیدا خواهد کرد. بدین ترتیب، تقاضا برای مس افزایش می‌یابد.
پیش‌بینی می‌شود سال آینده میلادی، بازار مس با کسری 180هزار تنی مواجه شود. پیش‌تر مازاد 360هزار تنی برای بازار مس در سال آینده پیش‌بینی شده بود. طی شش‌ماه آینده متوسط قیمت هر تن مس 6200 دلار خواهد بود. طی سه، شش و 12 ماه آینده، متوسط قیمت مس به ترتیب 5800 دلار، 6200 دلار و 5600 دلار خواهد بود. قبلاً این ارقام 5000 دلار، 4800 دلار و 4800 دلار پیش‌‌بینی شده بود.
در سال‌های اخیر، دولت چین برای کمک به رونق اقتصاد این کشور، از سیاست‌های پولی و مالی انبساطی استفاده کرده است. در سال جاری میلادی، بر میزان این حمایت‌ها افزوده شده و شاهد رونق بخش ساخت‌وساز بوده‌ایم. البته خطر تشکیل حباب در این بخش وجود دارد و به همین دلیل اخیراً محدودیت‌هایی از سوی دولت اعمال شده است.
نکته مهم دیگر این است که اگر ارزش دلار رشد قابل ملاحظه داشته باشد افزایش قیمت مس محدودتر خواهد بود.
رونق در بخش ساخت‌وساز و تولید کارخانه‌ای هم، عاملی برای افزایش مصرف فلزات اساسی است.
در زیر، نمودار تغییرات قیمت هر تن مس در سه ماه اخیر نشان داده شده است:

 

نمودار تغیییرات قیمت مس

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :