پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 4 تیر ماه 1397
Monday 25 June 2018
کد مطلب : ‌6997
خانه شیشه‌ای (9)

چرا برداشت کامل ذخیره معدن سونگون امکان‌پذیر نیست؟

ستون «خانه شیشه‌ای» قرار است نقش مسیر و پل ارتباطی را بازی کند که ذی‌نفعان شرکت مس بتوانند ازطریق آن سوال بپرسند و پاسخ بشنوند. پرسش و پاسخ نهم را در ادامه می‌خوانید.

چرا برداشت کامل ذخیره معدن سونگون امکان‌پذیر نیست؟

- ذخیره قابل برداشت معدن سونگون چقدر است؟
- آیا برداشت کامل این میزان، امکان‌پذیر است؟


پاسخ‌دهنده: بابک بابایی، مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه

براساس آخرین طراحی و برنامه‌ریزی تولید انجام‌شده توسط امور معدن سونگون، میزان ذخیره قابل معدنکاری معدن سونگون در حال حاضر 400 میلیون تن ماده معدنی با عیار متوسط 0.57 مس است. لازم به ذکر است که طرح مذکور در سال 1395 توسط امور معدن سونگون و با همکاری پروفسور Millenco Savic و با در نظر گرفتن محدودیت‌های اجرایی در تولید معدن سونگون تهیه و ارائه شده است. در راستای اجرای طرح توسعه معدن سونگون (افزایش ظرفیت از 7 میلیون تن به 14 میلیون تن)، رفع محدودیت‌های اجرایی طرح الزامی است و در صورت عدم چاره‌اندیشی به‌موقع باعث بـروز مشکلات اجرایی خواهد شد که قطعا منجر به کاهش تولید و عدم موفقیت در اجرای طرح توسعه خواهد بود. ازجمله محدودیت‌های اجرایی طرح‌های معدنی در معدن سونگون می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:
• رفع محدودیت رودخانه سونگون: بـا اجرای طرح توسعه معدن، انحراف مسیر رودخانه از الزامات است که انجام این پـروژه بزرگ خود نیازمند مطالعات گسترده و کافی، اخذ مجوزهای مورد نیاز و صرف هزینه‌های اجرایی بالاست.
• جابه‌جایی محل قبرستان سونگون و ساختمان اداری: که در محدوده‌های اجرای طرح معدن قرار دارد و در صورت عدم جابه‌جایی به‌موقع (در سال سوم طرح) اجرای طرح را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد.
• تعیین محل تخلیه باطله و سولفورهای کم‌عیار: حجم بسیار زیاد باطله (با توجه به نسبت باطله‌برداری 109 در طرح) و همچنین سولفورهای کم‌عیار و محل مناسب جهت تخلیه آن‌ها، از دیگر معضلات اجرای طرح معدن سونگون است که باید درباره آن چاره‌اندیشی به‌موقع صورت گیرد.
و نکته آخر و مهم دیگر این‌که با توجه به هم‌جواری معدن سونگون و اندیس معدنی هفت‌چشمه، اجرای طرح توسعه سونگون به‌نحوی در گرو تکمیل اکتشاف منطقه هفت‌چشمه و تعیین تکلیف ذخایر قابل معدنکاری آن است که متاسفانه علی‌رغم پیگیری‌های انجام‌شده، به‌واسطه ممانعت سازمان حفاظت محیط‌زیست، انجام مطالعات اکتشافی منطقه هفت‌چشمه میسر نبوده و در حال حاضر متوقف است.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :