پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 1397
Monday 23 Apri 2018
کد مطلب : ‌6998

راه‌اندازی قرارداد اختیار معامله سهام شرکت مس در بورس

مس پرس: قراردادهای اختیار معامله (option) با هدف کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، افزایش قدرت نقدشوندگی و فراهم آوردن امکان برنامه‌ریزی‌های بلندمدت برای سرمایه‌گذاران در بورس، روز یکشنبه با سهام پایه سه شرکت بزرگ ملی مس، فولاد مبارکه و ایران خودرو افتتاح شد.

راه‌اندازی قرارداد اختیار معامله سهام شرکت مس در بورس

به گزارش مس پرس، مراسم رونمایی از معاملات اختیار معامله (آپشن) روز یکشنبه با حضور «شاپور محمدی» رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر مدیران بازار سرمایه، در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برگزار شد.
بر اساس این گزارش،‌ در مراسم یادشده شاپور محمدی رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه اختیار معامله خرید سکه تمام هفته گذشته در بورس کالا آغاز شد، گفت: درحالی‌که قرارداد اختیار تبعی در گذشته وجود داشت، در شرایط کنونی با راه‌اندازی اختیار خرید سهام، فرصت‌های تازه‌ای برای سرمایه‌گذاران ایجاد شده که شامل پوشش و بیمه ریسک، استفاده از شرایط رونق و اصلاح بازار و نوسان قیمت‌ها، اختیار خرید به میزان بیشتر و استفاده از ابزارهای جدید و... است.
رئیس سازمان بورس با اشاره به تنوع قراردادهای اختیار خرید و فروش گفت: معروف‌ترین این قراردادها، الگوی اروپایی و آمریکایی است که اکنون اختیار اروپایی در ایران مبنا قرار گرفته است و بر این اساس، اختیار فروش نیز در ماه‌های آینده شکل خواهد گرفت؛ این در حالی است که شفافیت و کارایی برای بازار سرمایه و اهرم کردن و سودآوری هم برای سرمایه‌گذار مهم است؛ بنابراین این ابزار فرصت مهمی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.
شایان ذکر است؛ قراردادهای تعریف شده از نوع «اختیار خرید» هستند و سرمایه‌گذاران می‌توانند فقط نسبت به اخذ موقعیت خرید در نمادهای ایجادشده اقدام کنند؛ اخذ موقعیت فروش نیز فقط برای بستن موقعیت‌های خرید قبلی اخذشده، امکان‌پذیر خواهد بود.
چگونگی اعمال قراردادها به‌صورت غیرخودکار است و دارندگان موقعیت بازخرید در صورت تمایل به اعمال، باید درخواست اعمال خود را از طریق کارگزار مربوطه و مطابق با قرارداد مشتری-کارگزار، به اتاق پایاپای اعلام کنند.
همچنین، تسویه در قراردادهای اختیار معامله سهام به سه صورت فقط نقدی، اول نقدی بعد فیزیکی و صرف فیزیکی امکان‌پذیر است. افزون بر این، در دوره سه‌ماهه نخست آغاز معاملات قراردادهای اختیار معامله و در راستای کمک به توسعه بازار قراردادهای اختیار معامله سهام، کارمزد همه ارکان به‌جز کارگزار، صفر در نظر گرفته شده است.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :