پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
پنج‌شنبه 3 خرداد ماه 1397
Thursday 24 May 2018
کد مطلب : ‌7002

پیشتازی مس در بورس، ادامه‌دار خواهد بود

مس پرس: در حال حاضر، سنگ‌آهن بیشتر بر روی رینگ صادراتی معامله شده و بدون هیچ ارزش‌افزوده‌ای از کشور خارج می‌شود؛ اما درباره مس، بیشتر خریدها داخلی است و به سیم، کابل و فرآورده‌های مسی تبدیل و ارزش‌افزوده برای این کالاها ایجاد می‌شود.

پیشتازی مس در بورس، ادامه‌دار خواهد بود

به گزارش مس پرس به نقل از دنیای معدن، با افزایش قیمت‌های جهانی مواد و کالاهای معدنی و افزایش تقاضای جهانی برای این محصولات، شرکت‌ها و صنایع معدنی داخلی نیز متأثر از این تغییرات، روند مثبتی را طی می‌کنند. کارشناسان بورس کالا پیش‌بینی می‌کنند این شرکت‌ها براساس روال سال‌های گذشته، در سه ماه پایانی امسال نیز با افزایش حجم معاملات به‌ویژه در رینگ صادراتی بورس کالا روبه‌رو خواهند شد. معاملات شرکت‌های معدنی در بازار سرمایه به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی رشد داشته است. این رشد بیشتر در قیمت و تقاضا بوده است؛ از طرف دیگر، در صنعت سنگ‌آهن به دلیل نوسان قیمت، عرضه‌ها کمی کاهش‌ یافته، اما در صنعت مس کماکان عرضه‌ها بر اساس روال قبل ادامه داشته و تقاضا خیلی بیشتر شده است.

مدیر بخش کالایی کارگزاری بانک صنعت و معدن با بیان این مطلب ادامه داد: تا یک‌سال پیش درباره محصول مس، رقابت قیمت نداشتیم، اما در حال حاضر این وضعیت تغییر یافته و بازار شاهد رقابت در قیمت‌هاست.

رضا مناجاتی درباره آینده این دو صنعت پیش‌بینی کرد: چون قیمت‌های جهانی افزایشی پیش‌بینی می‌شود، در یک تا دو ماه آینده این روند ادامه خواهد داشت، اما با شیب ملایم‌تر؛ به این معنی که قیمت‌ها به‌شدت دو ماه اخیر روند افزایشی نخواهند داشت.

وی وضعیت سهام صنایع معدنی در بورس را متأثر از قیمت معاملات محصولاتشان ارزیابی کرد و افزود: نوسانات قیمتی کالاها در بورس کالا به‌طورمعمول قبل از اوراق اتفاق می‌افتد. چون قیمت محصولات این صنایع بالا رفته و تحت تأثیر افزایش قیمت دلار هستند، بنابراین در میزان صادراتشان نیز تأثیر مثبت می‌گذارد.

مناجاتی دلیل بسته شدن نماد برخی از محصولات فلزی از قبیل آلومینیوم را ناشی از تعدیل‌های مثبت این شرکت‌ها دانست و درباره سازوکار بورس کالا برای حضور شرکت‌های معدنی افزود: درباره شرکت‌های معدنی چون این امکان وجود دارد که در کنار ایجاد ارزش‌افزوده برای فروش به خارج از کشور نیز اقدام کنند، بهتر است این شرکت‌ها بیشترین عرضه محصولات خود را از طریق رینگ‌های داخلی دنبال کنند و شرکت‌هایی که برای این محصولات ارزش‌افزوده ایجاد می‌کنند زمینه را برای صادرات فراهم کنند.

وی در مقایسه دو کالای سنگ‌آهن و مس ادامه داد: در حال حاضر، سنگ‌آهن بیشتر بر روی رینگ صادراتی معامله شده و بدون هیچ ارزش‌افزوده‌ای از کشور خارج می‌شود؛ اما درباره مس، بیشتر خریدها داخلی است و به سیم، کابل و فرآورده‌های مسی تبدیل و ارزش‌افزوده برای این کالاها ایجاد می‌شود. بستر مناسب معاملات و آشناسازی خریداران با سیستم بورس کالا شاید بهترین روش برای افزایش حجم معاملات باشد. این کارشناس بازار سرمایه، نبودن ظرفیت لازم برای ایجاد ارزش‌افزوده در بخش تولید سنگ‌آهن را به‌عنوان یکی از دلایلی برشمرد که این کالا هنوز به‌صورت خام و ماده اولیه به فروش می‌رسد.

مناجاتی دو عامل مازاد عرضه و نبود ظرفیت لازم برای تبدیل این ماده به محصول نهایی از طرفی، و رکود در کارهای عمرانی و نبود تقاضای داخلی برای این محصول را از سوی دیگر، دلیل این وضعیت عنوان کرد. مدیر بخش کالای کارگزاری بانک صنعت و معدن وضعیت عرضه سنگ‌آهن در رینگ صادراتی بورس کالا را کماکان مثبت ارزیابی کرد و افزود: تعداد مشتری‌های خارجی افزایش‌ یافته و به‌تبع در رقابت‌های بالاتر، این محصول با قیمت بیشتری به فروش می‌رود.

به گفته وی، وضعیت تقاضای سنگ‌آهن در رینگ بین‌المللی بورس کالا برای سه ماهه آخر سال مثبت و رو به رشد است.
 

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :