پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
سه‌شنبه 16 آذر ماه 1400
Tuesday 7 December 2021
کد مطلب : ‌7016
استاندار سیستان و بلوچستان از کمک برجام به یک پروژه گفت

مس چهل‌کوره؛ یک قدم تا بهره‌برداری

مس پرس: کارخانه تغلیظ مس چهل‌کوره زاهدان یکی از پروژه‌های توسعه‌ای شرکت ملی صنایع مس ایران است که با هدف توسعه اشتغال‌زایی در استان سیستان و بلوچستان در حال انجام است.

مس چهل‌کوره؛ یک قدم تا بهره‌برداری

به گزارش مس پرس، علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در بازدید از معدن و کارخانه مس ‌چهل‌کوره واقع در شمال غرب زاهدان (نصرت‌آباد) با بیان اینکه برجام بهره‌برداری از کارخانه مس چهل‌کوره را به جلو انداخت، گفت: در صورت باقی ماندن شرایط تحریم، عملیات اجرایی پروژه تغلیظ چهل‌کوره با تعویق مواجه و به تعطیلی سوق داده می‌شد ولی در حال حاضر، این پروژه بیش از 89درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا فروردین سال 96 به بهره‌برداری می‌رسد.

اوسط هاشمی با بیان اینکه قبل از برجام برای خریداری تجهیزات و تکنولوژی مورد نیاز طرح‌هایی چون این کارخانه باید واسطه‌هایی را پیدا می‌کردیم تا تجهیزات را به نام خودشان برای ما خریداری کنند، اظهار داشت: کسانی که امروز برای برجام مجلس ختم می‌گیرند گویا برجام فاتحه خودشان را خوانده است.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها، زمان بهره‌برداری کارخانه و بازار سرمایه‌گذاری را از ما گرفت، گفت: این کارخانه که قرار بود با 102 میلیارد تومان و سرمایه‌گذاری 8 میلیون یورو به نتیجه برسد، محدودیت‌های زمان تحریم، میزان اعتبار آن را به 200 میلیارد تومان افزایش داد.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: با برداشتن تحریم‌ها، تجهیزات لازم کارخانه خریداری و نصب شد که اگر این اقدام ارزنده دولت نبود، افتتاح کارخانه در سال 97 رقم می‌خورد.
اوسط هاشمی، بهار 96 را برای سیستان و بلوچستان از جهات مختلف بهار متفاوتی توصیف کرد و اظهار داشت: در حال حاضر، 315 نفر در این پروژه که با سرمایه‌گذاری دولت در حال اجراست، مشغول به کار هستند و با رسیدن به ظرفیت اسمی 16700 تن تولید کنسانتره که 3 تا 4 سال زمان نیاز دارد، اشتغال باثباتی در منطقه ایجاد می‌شود.
استاندار سیستان و بلوچستان، با اشاره به تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز کارخانه ازجمله منبع آب، جاده آسفالته و پست 63 کیلو ولت برق گفت: این زیرساخت‌ها محرک و مشوق خوبی برای دیگر سرمایه‌گذارانی خواهد بود که قصد حضور مؤثر و بادوام در این منطقه را دارند.
شایان ذکر است؛ کارخانه تغلیظ مس چهل‌کوره زاهدان یکی از پروژه‌های توسعه‌ای شرکت ملی صنایع مس ایران است که با هدف توسعه اشتغال‌زایی در استان سیستان و بلوچستان در حال انجام است. سرعت راه‌اندازی این پروژه با لغو تحریم‌ها و اجرایی شدن برجام افزایش یافت و با ارسال برخی از تجهیزات خارجی کارخانه که آخرین بخش از آنها (شامل تابلوها و سیستم‌ کنترل آسیاب‌ها) دیروز از گمرک بندرعباس بارگیری و به معدن ارسال شد این پروژه در بهمن ماه سال جاری افتتاح می‌شود. در حقیقت، لغو تحریم‌ها این فرصت را به شرکت مس داد که عملیات راه‌اندازی کارخانه تغلیظ را در بهمن‌ماه سال جاری انجام دهد. این پروژه، پس از تثبیت شرایط تا پایان سال، وارد مدار تولید و بهره‌برداری می‌شود.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :