پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 4 تیر ماه 1397
Monday 25 June 2018
کد مطلب : ‌7019

معرفی مقصر عقب‌ماندگی در توسعه معادن

مس پرس: معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است دخالت‌های دولت در گذشته با قیمت‌گذاری محصولات معدنی و فلزی، مانع توسعه معادن شده بود.

معرفی مقصر عقب‌ماندگی در توسعه معادن

جعفر سرقینی افزود: اما اکنون شرکت‌ها می‌توانند براساس مکانیزم‌های موجود در بازار، یعنی عرضه و تقاضا و همچنین عرضه محصولات خود در بورس کالا، قیمت واقعی فلزات را کشف کنند و براساس آن به معامله بپردازند، زیرا بورس کالا در مورد قیمت‌گذاری فلزات بسیار شفاف عمل می‌کند.
به گفته سرقینی، در ایران عمده قیمت‌های محصولات معدنی و فلزی در بورس کالا کشف می‌شوند و بخشی از محصولات صنایع معدنی نظیر سیمان، گچ، شیشه و کاشی که به‌طور معمول در بورس کالا عرضه نمی‌شوند، مکانیزم قیمت‌گذاری آنها جدا از بورس کالا صورت می‌گیرد، همچنین عرضه و تقاضای این مواد نیز به‌ شکل متفاوت است.


اکنون شرکت‌ها می‌توانند بر اساس مکانیزم‌های موجود در بازار، یعنی عرضه و تقاضا و همچنین عرضه محصولات خود در بورس کالا، قیمت واقعی فلزات را کشف کنند و براساس آن به معامله بپردازند، زیرا بورس کالا در مورد قیمت‌گذاری فلزات بسیار شفاف عمل می‌کند

وی در توضیح این مطلب یادآور شد: سایر مواد معدنی و فلزی، همچون سایر بورس‌های دنیا در بورس مبادله و کشف قیمت می‌شوند و به‌طور معمول مکانیزم‌های عرضه و تقاضا بر آنها اثر زیادی دارد.
بنا به اعتقاد وی، درست است که اکثر قیمت‌ها در بورس کشف ‌می‌شوند، با این حال، به‌ویژه در مورد فلزات غیرآهنی، قیمت‌های جهانی یک عامل بسیار مهم بر میزان قیمت این فلزات در ایران محسوب می‌شود.
به گفته سرقینی، خوشبختانه -و البته در برخی موارد متأسفانه- قیمت اغلب صنایع معدنی موجود در ایران تا حد زیادی به قیمت‌های جهانی گره خورده است، به‌طوری‌که این موضوع باعث می‌شود تا تمامی تولیدکنندگان محصولات معدنی و فلزی در داخل کشور، نتوانند محصولات خود را با بهای بیشتر یا حتی کمتر از قیمت‌های جهانی به بازار مصرف و مشتریان عرضه کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: البته گره خوردن قیمت‌های جهانی محصولات معدنی و فلزی با این محصولات به داخل کشور نشان می‌دهد که در صورت نوسان قیمت‌های جهانی، این نوسان بلافاصله به کشور سرایت می‌کند.
وی با بیان اینکه در ایران عمده قیمت‌های محصولات معدنی و فلزی در بورس کالا کشف می‌شوند، افزود: عمده پارامتری که در حال حاضر می‌تواند بر قیمت‌ محصولات معدنی و فلزی در داخل کشور اثرگذار باشد، قیمت‌های جهانی است و اثرگذاری قیمت‌های جهانی بر بازار داخلی بسیار سریع رخ می‌دهد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تنها عامل ایجاد اختلاف میان قیمت‌های جهانی فلزات اساسی و قیمت‌های داخلی، تعرفه است، افزود: با این حال، تعرفه‌ها نیز از لحاظ میزان و درصد اعمال، چندان اثرگذار به‌شمار نمی‌روند، به‌طوری‌که هر عددی که از سوی مراجع اصلی قیمت‌گذاری در مورد قیمت‌های فلزات اساسی اعلام شود، با اندکی تغییر که مربوط به اعمال تعرفه است، در داخل کشور نیز اعمال می‌شود.

سرقینی تاکید کرد: در حال حاضر، با توجه به شرایط موجود، دولت در هیچ یک از بخش‌های معدنی و فلزی کشور در مورد مکانیزم‌های قیمت‌گذاری، عرضه و تقاضای بازار کوچک‌ترین دخالتی را اعمال نمی‌کند.

 

روزنامه دنیای اقتصاد – شماره 3943

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :