پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 4 تیر ماه 1397
Monday 25 June 2018
کد مطلب : ‌7037
در استان کرمان و آذربایجان شرقی صورت گرفت

هشت هزار کیلومتر مربع مطالعات اکتشافی پی‌جویی ناحیه‌ای

از سال گذشته تاکنون بیش از 8هزار و 300 کیلومترمربع مطالعات اکتشافی پی‌جویی ناحیه‌ای در استان کرمان و آذربایجان شرقی انجام شده است که از این میزان، 5976 کیلومترمربع در پهنه اهر استان آذربایجان شرقی و 2346 کیلومترمربع سهم استان کرمان بوده است.

هشت هزار کیلومتر مربع مطالعات اکتشافی پی‌جویی ناحیه‌ای

به گزارش مس‌ پرس، مهندس بابک بابایی مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران با اعلام این خبر گفت: در این راستا، پس از تلفیق همه اطلاعات و مدل‌سازی و مشخص شدن محدوده‌های امیدبخش، عملیات صحرایی و کنترل زمینی در همه مناطق امیدبخش صورت گرفته و مناطق مستعد کانی‌سازی برای ادامه کار پیشنهاد شده است.
وی تصریح کرد: همه فعالیت‌های انجام‌شده مطابق با برنامه زمان‌بندی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌های آذربایجان شرقی و کرمان انجام شده است.


با توجه به تکمیل اطلاعات و مطالعات در مرحله پی‌جویی در مقیاس ناحیه‌ای؛ مطالعات اکتشافی تکمیلی شامل زمین‌شناسی، ژئوشیمی و... در این محدوده‌های امیدبخش در دستور کار قرار گرفته است

بابایی درباره اقدامات بعدی برای تکمیل فعالیت‌های اکتشافی در این مناطق گفت: با توجه به تکمیل اطلاعات و مطالعات در مرحله پی‌جویی در مقیاس ناحیه‌ای؛ مطالعات اکتشافی تکمیلی شامل زمین‌شناسی، ژئوشیمی و... در این محدوده‌های امیدبخش در دستور کار قرار گرفته است و در نخستین گام، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های مختلف به وسعت 30هزار هکتار و تهیه نقشه‌های ژئوشیمیایی با روش‌ها و مقیاس‌های مختلف به وسعت 10هزار هکتار در این مناطق شروع شده است.
مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه، در ادامه به برنامه‌های اکتشافی شرکت مس در سال جاری اشاره کرد و اظهار داشت: در نه‌ماهه سال جاری، امور اکتشافات و توسعه در کل کشور 26هزار و 631 متر حفاری انجام داد.
بابایی با تأکید بر این‌که هدف حوزه اکتشافات شرکت مس برنامه‌ریزی اکتشافی و اجرای آن با استفاده از همه روش‌های اکتشافات سطحی و زیرسطحی در راستای شناسایی محدوده‌های مستعد جهت کانی‌سازی مس پرفیری و سایر کانی‌سازی‌های مس در سطح کشور است، گفت: بررسی نمودار پیشرفت فیزیکی همه فعالیت‌های اکتشافی –سطحی و حفاری- نشان‌دهنده پیشرفت 82درصدی برنامه‌های اکتشافی شرکت مس تا پایان آذرماه سال جاری است.
وی افزود:کل آنالیز نمونه‌های حفاری صورت‌گرفته در طی نه‌ماهه سال جاری 12289 نمونه بوده است که از این مقدار 10998 نمونه در استان‌های مرکزی و جنوبی و 1291 نمونه در استان‌های شمالی و شمال‌غرب بوده است.
مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه شرکت مس در ادامه درباره سایر اقدامات انجام‌شده در این مناطق تصریح کرد: همچنین طی نه‌ماهه سال 95، مطالعات زمین‌شناسی و آلتراسیون، ژئوفیزیک و ژئوشیمی و پیش‌امکان‌سنجی و ارزیابی ذخیره، انجام‌ شده و گزارش کامل آن‌ها ارائه شده است.
مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه، در زمینه فعالیت‌های اکتشافی انجام‌شده در استان‌های کشور طی نه‌ماهه سال 95 گفت: در این بازه زمانی، فعالیت‌های اکتشافی در استان‌های کرمان، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی انجام شده است.
وی با بیان این‌که در میان استان‌ها، استان کرمان دارای بیشترین منطقه و محدوده اکتشافی است، اظهار داشت: گروه، زاورک، دره حمزه، باغ گلان، لردخیزان، رضی‌آباد، ایجو، میدوک، سرمشک، ده‌زیارت، سین‌آباد، بنه‌ریزان، دره‌آلو، چاه فیروزه و دره‌زار، مناطق و محدوده‌های اکتشافی در این استان است.
شایان ذکر است؛ ناحیه مس‌دار کرمان، قسمتی از کمربند فلززایی ارومیه-دختر است که مهم‌ترین ذخایر مس این ناحیه، توده‌های مس سرچشمه و میدوک است. ناحیه مس‌دار منطقه آذربایجان نیز قسمتی از این کمربند بوده و کانسار مس سونگون، بزرگ‌ترین اندیس مس در شمال‌غرب ایران محسوب می‌شود. به خاطر اهمیت این مناطق، شرکت ملی صنایع مس ایران در راستای اکتشاف ذخایر جدید و با توجه به پتانسیل مناسب متالوژنی مس پورفیری و سایر کانی‌سازی‌های عناصر همراه در امتداد این کمربند، از سال 1393 تاکنون عمده فعالیت‌های اکتشافی و مطالعات پی‌جویی خود را بر روی شناسایی و اکتشاف کانسارها و ذخایر پنهان، اکتشاف زون‌های مس اسکارنی و اکتشاف ذخایر اگزوتیک در اطراف معادن بزرگ، در استان‌های کرمان و آذربایجان متمرکز کرده است.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :