پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
شنبه 1 اردیبهشت ماه 1397
Saturday 21 Apri 2018
کد مطلب : ‌7043
خانه شیشه‌ای (17)

60 درصد ظرفیت تولید اسیدسولفوریک در کشور غیرفعال است

ستون «خانه شیشه‌ای» قرار است نقش مسیر و پل ارتباطی را بازی کند که ذی‌نفعان شرکت مس بتوانند ازطریق آن سوال بپرسند و پاسخ بشنوند. پرسش و پاسخ هفدهم را در ادامه می‌خوانید.

60 درصد ظرفیت تولید اسیدسولفوریک در کشور غیرفعال است
  • در صورت ایجاد واحد ذوب و پالایش در سونگون، چه میزان اسید سولفوریک تولید می‌شود؟ آیا در کشور پتانسیل جذب این میزان اسید سولفوریک وجود دارد؟

پاسخ‌دهنده: مهندس علیرضا غفوری، مدیر دفتر مدیریت پروژه


در حال حاضر و بنا بر آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت تا فروردین 1395، 44 شرکت در زمینه تولید اسیدسولفوریک با مجموع ظرفیت 1.98 میلیون تن در سراسر کشور فعال هستند. میزان تقاضای اسیدسولفوریک در کشور، کم‌تر از 800هزار تن است و تولید نیز در همین حد قرار دارد. این بدان معناست که حدود 60درصد ظرفیت تولید اسیدسولفوریک در کشور غیرفعال است.
چنانچه کارخانه ذوب در منطقه سونگون با ظرفیت 200هزار تن احداث شود، کارخانه اسیدی با حدود 800هزار تن اسید را الزام‌آور خواهد کرد. این حجم از اسید برابر با مصرف فعلی اسیدسولفوریک در کشور خواهد بود. حتی با کاهش ظرفیت کارخانه ذوب به 100هزار تن، سالانه حدود 400هزار تن اسید تولید خواهد شد که با توجه به شرایط موجود حتی این میزان از اسید نیز امکان فروش در داخل کشور را نخواهد داشت یا فروش آن به تعطیلی گسترده واحدهای فعلی تولیدکننده اسید سولفوریک منجر خواهد شد که طیفی از بیکاری و تبعات ناشی از آن را به دنبال خواهد داشت.


خانه شیشه‌ای (13)/ تکلیف سهام عدالت در شرکت مس چه می‌شود

خانه شیشه‌ای (14)/طرح تولید 700هزار تن مس کاتد،‌ سرمایه‌های ملی را هدر می‌دهد

خانه شیشه‌ای (15)/ تکمیل زنجیره تولید مس؛ از آذربایجان تا کرمان

خانه شیشه‌ای (16) تداوم تولید با مدیریت هزینه‌ها در دوران رکود

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :