پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
جمعه 4 خرداد ماه 1397
Friday 25 May 2018
کد مطلب : ‌7048
خبر خوش برای فعالان بازار مس؛

رشد اقتصادی پیش‌بینی‌شده چین در سال گذشته محقق شد

مس پرس: معاون وزیر اقتصاد چین گفت: این کشور موفق شده به هدف رشد اقتصادی خود در سال 2016 دست یابد و رشد 6.7 درصدی را برای سال گذشته محقق کند.

رشد اقتصادی پیش‌بینی‌شده چین در سال گذشته محقق شد

به گزارش مس پرس به نقل از رویترز، زو گوانگیاو معاون وزیر اقتصاد چین، در جلسه‌ای در دانشگاه چینهوا اعلام کرد چین در سه‌ماهه نخست سال 2016 رشدی برابر با 6.7 درصد داشته است و بر همین اساس، به احتمال زیاد رشد اقتصادی سه‌ماهه چهارم نیز برابر با همین رقم است.
براساس این گزارش، چین در راستای دست‌یابی به رشد اقتصادی 6.5 تا 7درصدی در سال 2016، با اعمال سیاست‌های حمایتی میزان مخارج دولتی را افزایش داد، به بازار مسکن رونق بخشید و در سطح بی‌سابقه‌ای وام بانکی ارائه کرد، موضوعی که به افزایش بدهی در این کشور منجر شد.


براساس برنامه پنج‌ساله توسعه چین (2020-2016)، سیاست شهرنشینی در چین باید با سرعت بیشتری ادامه یابد و تولید ناخالص داخلی چین نیز تا 2020 نسبت به 2011 دو برابر شود

شایان ذکر است؛ چین بزرگ‌ترین بازار مصرف‌کننده در حوزه فلزات غیر آهنی به‌ویژه مس است و در حدود 50درصد مس جهانی را مصرف می‌کند. با توجه به این‌که یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار بر بازار مس، نرخ رشد اقتصاد چین و وضعیت بخش تولید صنعتی این کشور است، بدون شک هرگونه تغییر مثبتی در وضعیت اقتصادی چین روی قیمت جهانی مس تأثیر خواهد گذاشت و از قیمت فلز سرخ حمایت خواهد کرد. علاوه بر این، براساس برنامه پنج‌ساله توسعه چین (2020-2016)، دولت این کشور تعهد بیشتری نسبت به اقتصاد بازار پیدا کرده و تأکید کرده است که دخالت خود را در اموری مانند قیمت‌گذاری کاهش خواهد داد، همچنین اعلام شده که سیاست شهرنشینی در چین باید با سرعت بیشتری ادامه یابد و تولید ناخالص داخلی چین نیز تا 2020 نسبت به 2011 دوبرابر شود. چین برای تحقق این هدف تا 2020 به نرخ رشد اقتصادی سالانه 6.5 درصدی نیاز دارد تا بتواند به GDP معادل 10 تا 12 تریلیون دلاری تا سال 2020 برسد.
درنتیجه و با توجه به گفته‌های معاون وزیر اقتصاد چین درباره تحقق رشد اقتصادی مورد نظر این کشور در سال 2016 به نظر می‌رسد که چین در نخستین سال برنامه پنجم توسعه خود موفق به برآورده‌کردن انتظارات فعالان بازار سرمایه شده باشد؛ بنابراینُ می‌توان امیدوار بود که با ادامه‌دار بودن روند رشد اقتصاد چین طی سال‌های بعد، تولیدکنندگان محصولات مسی از اطمینان بیشتری برای تولید و مصرف آن از سوی اژدهای زرد برخوردار باشند.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :