پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
پنج‌شنبه 4 بهمن ماه 1397
Thursday 24 Januray 2019
کد مطلب : ‌7066
مدیرعامل شرکت مس، از اقدامات زیست‌محیطی گفت؛

«محیط زیست» از ذی‌نفعان شرکت مس است

«پنج پروژه‌ برای ایجاد محیط زیست پایدار»، «بازنگری پروژه‌های توسعه‌ای»، «طرح انتقال آب از خلیج فارس»، «طرح جامع آب»، «پروژه‌های حفاظت از گیاهان و دام‌های مناطق»، «تغییر تکنولوژی با هدف کاهش آلاینده‌ها»؛ مدیرعامل شرکت مس، از اقدامات زیست‌محیطی گفت.

«محیط زیست» از ذی‌نفعان شرکت مس است

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در یازدهمین دوره همایش بین‌المللی مدیریت سبز و دهمین دوره کنفرانس توانمندسازی منابع انسانی، با موضوع «مسئولیت‌پذیری زیست‌محیطی؛ رویکردی برای موفقیت پایدار در صنایع» سخنرانی کرد. این سخنرانی، مروری گذرا بود بر مهم‌ترین اقدامات زیست‌محیطیِ شرکت مس. مدیرعامل شرکت مس در سخنانش، «محیط زیست» را از ذی‌نفعان شرکت مس دانست.
مشروح سخنان مهندس احمد مرادعلیزاده را در ادامه بخوانید.

 

به گزارش مس پرس، مهندس «احمد مرادعلیزاده» در یازدهمین دوره همایش بین‌المللی مدیریت سبز و دهمین دوره کنفرانس توانمندسازی منابع انسانی، اظهار داشت: سه سال پیش پروژه‌های توسعه‌ای صنعت مس در استان کرمان و آذربایجان با نگاه عمیق به الزامات محیط‌زیست محیطی بازنگری شد، تا پروژه‌ها دوست‌دار محیط‌زیست شوند.


با اجرای پروژه تیکنرهای خمیری، از هدررفت 6 میلیون مترمکعب آب در سال جلوگیری می‌شود و همچنین با کاهش حجم سد رسوب‌گیر، تخریب‌های زیست‌محیطی و کاهش مصرف انرژی به حداقل می‌رسد.

مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که از سه‌سال پیش در منطقه کرمان، پنج پروژه‌ مهم برای ایجاد محیط زیستی پایدار طراحی و اجرا کردیم، گفت: تغییر تکنولوژی کوره‌های ریورب به فلش، احداث کارخانه‌های اسید در سرچشمه و خاتون‌آباد، اجرای پروژه‌های اصلاحی ذوب خاتون‌آباد و اجرای طرح جامع آب، از مهم‌ترین اقدامات زیست‌محیطی شرکت مس در منطقه کرمان است تا هرچه بیشتر صنعت مس را دوست‌دار محیط‌زیست کنیم.
وی با اشاره به کم‌آبی در استان کرمان، تصریح کرد: علاوه بر این، طرح ملی انتقال آب از خلیج‌فارس به صنایع کشور را با هدف محافظت از منابع زیرزمینی و تضمین آینده تولیدی شرکت، با مشارکت دو شرکت معدنی دیگر آغاز کرده‌ایم.
مدیرعامل شرکت مس با تأکید بر این‌که در بازنگری‌های صورت‌گرفته، الزامات زیست‌محیطی و ملاحظات فنی هم‌زمان صورت گرفته است، درباره اقدامات انجام‌شده در منطقه آذربایجان گفت: توقف احداث واحد ذوب و پالایش مس سونگون و جایگزینی آن با طرح تولید کاتد با روش لیچینگ کنسانتره، احداث کارخانه هیپ‌ لیچینگ و پروژه انتقال آب از رودخانه حاجی‌لرچای به معدن مس سونگون به طول 42 کیلومتر، از مهم‌ترین فعالیت‌های زیست‌محیطی است که در این منطقه در حال انجام آن هستیم.
وی افزود: لحاظ کردن الزامات و اقدامات محیط زیستی در آذربایجان، برای شرکت مس آذربایجان از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چراکه استان آذربایجان از مهم‌ترین تنفس‌گاه‌های ایران است و جنگل‌های ارسباران در این منطقه قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت مس در ادامه با اشاره به پروژه تغییر تکنولوژی کوره‌های ریورب به کوره مدرن فلش، گفت: این پروژه با هدف کاهش 90 درصدی گازهای آلاینده خروجی کوره‌‌ها مخصوصاً CO2 طراحی شده است و با نهایی شدن این پروژه و راه‌اندازی آن تا پایان سال 95 شاهد کاهش گازهای آلاینده و سوخت فسیلی در مجتمع مس سرچشمه و رسیدن به سطح استاندارهای زیست‌محیطی هستیم.
مرادعلیزاده درباره دلایل احداث کارخانه‌های اسید در خاتون‌آباد و سرچشمه گفت: کارخانه اسید سرچشمه با ظرفیت تولید 910 هزار تن و کارخانه اسید خاتون‌آباد با ظرفیت 610 هزار تن در سال و با هدف جلوگیری از انتشار گاز SO2 با سرمایه‌گذاری 186 میلیون یورو در این دو منطقه طراحی شده است.
مدیرعامل شرکت مس تصریح کرد: همچنین، ما تا پایان سال 1397 خواهیم توانست تولید SO2 را با راه‌اندازی کارخانه‌های جدید اسید به صفر برسانیم که این کار ازطریق تغییر تکنولوژی کوره‌ها، احداث کارخانه‌های اسید و دیگر اقدامات صورت‌گرفته، انجام خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که با راه‌اندازی این دو کارخانه به ظرفیت تولید اسید کشور افزوده می‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر، در کشور به دلیل صنعتی نبودن، 800-900 هزار تن اسید استفاده می‌شود؛ این درحالی است که برای جلوگیری از آلاینده‌ها در این دو منطقه باید 1.5 میلیون تن اسید تولید شود‌؛ به همین دلیل، برای استفاده از اسید تولیدی در کارخانه‌های کود شیمیایی، به دنبال مجوزهای لازم رفته‌ایم که خوشبختانه آن‌ها را دریافت کرده‌ایم.
مدیرعامل شرکت مس با تأکید بر این‌که حفاظت از گیاهان و دام‌های منطقه از دغدغه‌های مهم شرکت است، درباره اقدامات انجام‌شده در این زمینه گفت: تعمیرات مستمر و دوره‌ای الکترو فیلترهای کارخانه ذوب مس خاتون‌آباد و تهیه مکمل خوراک دام با مجموع هزینه بیش از 10 میلیارد تومان، از فعالیت‌های صورت‌گرفته در این زمینه است.
وی افزود: علاوه بر این، با همکاری سازمان دام‌پزشکی، طرح اصلاح نژاد دام منطقه شهربابک را شروع کردیم و شرکت مس هزینه‌های مربوط به آن را بر عهده گرفته است.
مدیرعامل شرکت مس همچنین به «طرح جامع آب» و انجام پروژه‌های مختلف در این زمینه اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از آب در مس منطقه کرمان انجام شده است و مشتمل بر پروژه‌های تصفیه‌خانه بند انحرافی، ساخت سد آبی و تیکنرهای خمیری است.
مرادعلیزاده با مهم خواندن پروژه‌های تیکنرهای خمیری که تأثیرات و منافع زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی برای شرکت مس دارد، افزود: با اجرای این پروژه، از هدررفت 6 میلیون مترمکعب آب در سال جلوگیری می‌شود و همچنین با کاهش حجم سد رسوب‌گیر، تخریب‌های زیست‌محیطی و کاهش مصرف انرژی به حداقل می‌رسد.
مدیرعامل شرکت مس با تأکید بر این‌که با اجرای «طرح جامع آب» در مس منطقه کرمان، بهره‌وری افزایش یافته، اظهار داشت: در حال حاضر، متوسط مصرف آب در صنایع مس دنیا 6.5 میلیون مترمکعب است که ما در سرچشمه به همین سطح رسیده‌ایم و هم‌اکنون ریکاوری آب در سرچشمه 70درصد است.
مرادعلیزاده با اشاره به تجربه موفق شرکت مس در افزایش بهره‌وری آب تصریح کرد: «طرح جامع آب» تجربه بسیار بزرگ و خوبی برای شرکت مس بود و همین‌جا اعلام می‌کنم هرکدام از شرکت‌ها که بخواهند، حاضر به انتقال این تجربه هستیم.
مدیرعامل شرکت مس در بخش دیگری از سخنانش به جزئیات طرح انتقال آب از خلیج فارس اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح، یکی از مهم‌ترین‌ طرح‌های ملی است که با هدف شیرین‌سازی و انتقال آب به میزان 150 میلیون مترمکعب به صنایع استان‌های کرمان و یزد و با مشارکت شرکت مس، گل‌گهر سیرجان و مجتمع معدنی چادرملو در حال انجام است.
مرادعلیزاده با بیان این‌که این طرح در سه فاز انجام خواهد شد، افزود: در فاز نخست آن با شیرین‌سازی آب خلیج فارس 150 میلیون مترمکعب آب انتقال می‌یابد که از این میزان 40 میلیون مترمکعب آن به استان هرمزگان اختصاص می‌یابد و مابقی آن به استان کرمان و یزد منتقل می‌شود.
مدیرعامل شرکت مس در پایان گفت: پس از تکمیل فاز نخست این طرح، در فاز دوم و سوم با افزایش ظرفیت شیرین‌سازی و انتقال آب به میزان 350 میلیون مترمکعب در سال، تلاش خواهیم کرد تا استان‌های مرکزی کشور مخصوصاً استان اصفهان از این طرح بهره‌مند شوند تا زمینه‌های تولید پایدار برای صنایع کشور فراهم شود.
شایان ذکر است؛ در یازدهمین دوره همایش بین‌المللی مدیریت سبز، جایزه نشان پروژه سبز، نشان مدیریت سبز سطح‌ سه، جایزه مدیریت انرژی سطح بی‌پلاس، نشان بلوغ HSE و گواهی‌نامه محاسبه ردپای کربن، به شرکت مس اهدا شد.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :