پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 4 تیر ماه 1397
Monday 25 June 2018
کد مطلب : ‌7134
یادداشت

پاسداشتِ انصاف و عدالت

اگر کسی قایل به هیچ حد و مرز اخلاقی در رقابت‌های سیاسی نباشد، دلیل نمی‌شود که پای شرکت‌های بزرگ را که ستون‌های اقتصاد این کشور هستند، به منازعات سیاسی باز کند.

پاسداشتِ انصاف و عدالت

🔸 یک/ مدتی است که یکی از نمایندگان مخالف دولت در مجلس شورای اسلامی از تریبون‌های عمومی وضعیت شرکت ملی صنایع مس ایران را اسفبار می‌خواند و با تهدید اعضای دولت، خواهان تغییر مدیریت این شرکت می‌شود. 

🔸 دو/ بدون توجه به گزارش عملکردی که توسط این شرکت ارائه شده و شرایط شرکت را در بهترین وضعیت ممکن در دهه گذشته می‌داند و با مرور نظر کارشناسان این حوزه و نیز کدال بورس، به نظر می‌رسد دولت یازدهم توانسته اوضاع اسفبار ایجادشده در این شرکت در سالیان گذشته را به طرز حیرت‌آوری سامان ببخشد و اعتبار این شرکت بزرگ را مجددا احیا کند.

🔸 سه/ با مروری بر لیست اعضای هیات‌مدیره این شرکت در دولت گذشته، نام این نماینده مجلس نیز به چشم می‌خورد. طبیعتا انتظار می‌رود ایشان اشراف بیشتری نسبت به دیگران به شرایط این شرکت داشته باشد. کمترین انتظار این است که وی ضمن ارائه گزارشی از دوران مدیریت خود و هم‌فکران‌شان بر این شرکت، به صورت مستدل و نه با رفتارهای هیجانی، کمک کنند تا همگان بتوانند مقایسه‌ای ساده بین عملکرد این شرکت در دولت گذشته و دولت فعلی داشته باشند.

🔸 چهار/ این‌که ما از دولت فعلی خوش‌مان نیاید و تمام تلاش‌مان را بکنیم تا دولت دلخواه بر سر کار آید یک مساله است و این‌که شب و روز دنبال مچ‌گیری و تخریب دستاوردها باشیم مساله‌ای دیگر است. اگر کسی قایل به هیچ حد و مرز اخلاقی در رقابت‌های سیاسی نباشد دلیل نمی‌شود که پای شرکت‌های بزرگ که ستون‌های اقتصاد این کشور هستند را به منازعات سیاسی باز کند. 

🔸 پنج/ مثل معروف «ماهی از سر گنده گردد نی ز دم» بار دیگر درستی خود را نشان داد. این‌که با یک انتصاب مدبرانه در صنعت مس و بازگرداندن یکی از مدیران جهادی و موفق به این حوزه، با همان مدیران و کارکنان و کارگران، عملکرد یک مجموعه عظیم دگرگون می‌شود نشان از نقش کلیدی مدیریت در مناسبات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه دارد. عملکرد دولت یازدهم در تدبیر و امیدآفرینی و به کارگیری ظرفیت‌های شاخص انسانی در اکثر حوزه‌ها قابل تقدیر است.

🔸 شش/ سیاست شرکت مس برای عبور از کنار این حواشی اگرچه قابل تقدیر است و باعث جلوگیری از  فروافتادن یک شرکت بزرگ اقتصادی در حواشی زیان‌بار شده، اما بار مظلومیت دولت یازدهم را مضاعف کرده است. همگان به خاطر دارند که در دولت گذشته این شرکت و شرکت‌های اقماری آن جولانگاه سیاسیون و ناآشنایان به این صنعت شده بود به‌گونه‌ای که اگر تدابیر هوشمندانه و البته سختگیرانه در دولت یازدهم نبود، صنعت مس هم به جرگه صنایع رو به زوال و ورشکسته پیوسته بود. انتظار می‌رود نه برای تخریب گذشتگان، بلکه صرفا برای پاسداشت انصاف و عدالت، مسئولان مربوطه گره از زبان‌ها باز کنند و از روسفیدی دولت یازدهم سخن بگویند.

 

علی شهابی

منتشرشده در: خبرآنلاین

http://www.khabaronline.ir/detail/641615/Economy/industry

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :