پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
پنج‌شنبه 3 خرداد ماه 1397
Thursday 24 May 2018
کد مطلب : ‌7146
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خبر داد:

پیشرفت 25درصدی پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس به کرمان

مس پرس/ مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس به استان کرمان تاکنون 25درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

پیشرفت 25درصدی پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس به کرمان

به گزارش مس پرس، احمد مرادعلیزاده با بیان این مطلب در شورای آب استان کرمان که با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری و علیرضا رزم‌حسینی، استاندار کرمان در محل مجتمع صنعتی و معدنی گل‌گهر سیرجان برگزار شد، گفت: انتقال آب از خلیج‌فارس در مرحله اول در استان کرمان و سپس اجرای آن در سیستان و بلوچستان و یزد تحول بزرگی را ایجاد می‌کند.
مرادعلیزاده با اشاره به این‌که بالاترین بیلان منفی آب در منطقه جنوب‌شرق کشور است، گفت: معدن برای تبدیل خاک به کنسانتره نیاز به آب دارد و هم‌اکنون معادن دره‌زار، چاه فیروزه و فاز سه سرچشمه به دلیل کمبود منابع آبی متوقف است.
وی تصریح کرد: همچنینَ، 18 میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی در جنوب‌شرق کشور قرار گرفته است که کمتر از سه میلیون هکتار از آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مرادعلیزاده با تأکید بر این‌که با انتقال آب از بندرعباس، بخش زیادی از زمین‌های قابل ‌کشت در  منطقه جنوب‌شرق می‌تواند به قطب اقتصادی در کشور تبدیل شود، گفت: در مطالعات سال‌های گذشته مشخص شد که با اجرای طرح انتقال آب از بندرعباس، امکان 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید در صنعت، آب و کشاورزی در یک دوره 10ساله فراهم می‌شود که می‌توان این مطالعات را دوباره مورد بررسی قرار داد.
وی به پیشینه و اهمیت انتقال آب از خلیج‌فارس اشاره کرد و گفت: پیشینه این پروژه به سال‌های 85 و 86 برمی‌گردد و توسعه و آینده منطقه جنوب‌شرق کشور، در گرو تأمین آب و انتقال آن است.
مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که سهم گل‌گهر  از پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس به استان کرمان 44درصد، مس 33درصد و 23درصد مابقی آن مربوط به چادرملو است، اظهار داشت: برای انتقال آب از بندرعباس به استان کرمان در حوزه صنعتی، اجرای شبکه انتقال به طول 900 کیلومتر در دست انجام است.
وی افزود: کریدوری که در حال حاضر آماده‌سازی شده، امکان انتقال سه خط به ظرفیت هر خط 150 میلیون مترمکعب در سال را دارد.
وی در پایان تأکید کرد: گران بودن آب برای صنعت نباید باعث نگرانی شود؛ زیرا ایجاد صنایع پایین‌دستی، میزان سرمایه‌گذاری‌ها را جبران می‌کند.

 

 

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :