پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
پنج‌شنبه 31 خرداد ماه 1397
Thursday 21 June 2018
کد مطلب : ‌7187
[تدبیرها و امیدها] / پانزده

حفظِ آب در راهِ تولید پایدار

بخش پانزدهم از «مروری گذرا بر دستاوردهای شرکت مس در چهارسال اخیر» را در ادامه بخوانید.

حفظِ آب در راهِ تولید پایدار

حیات مس، بسته به منابع آبی است و با توجه به این‌که مهم‌ترین مرکز تولیدکنندۀ مسِ کشور، شرکت ملی صنایع مس ایران در استان کرمان است مدیریت منابع آبی برای حفظ وضعیت کنونی تولید و همچنین پیش بردن برنامه‌های توسعه‌ای آینده، از اهمیت زیادی برخوردار است. از این رو، شرکت مس طی سال‌های گذشته برنامه‌ریزی‌های بلندمدتی را برای افزایش بهره‌وری آب و کاهش نرخ مصرفی در صنایع مس، در قالب «طرح جامع آب» به‌کار بسته است.


این طرح با هدف افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از آب در مس منطقه کرمان انجام شده است و مشتمل بر پروژه‌های تصفیه‌خانه بند انحرافی، ساخت سد آبی و تیکنرهای خمیری است.


با اجرای این پروژه، از هدررفت 6 میلیون مترمکعب آب در سال جلوگیری شده است و با کاهش حجم سد رسوب‌گیر، تخریب‌های زیست‌محیطی و کاهش مصرف انرژی به حداقل می‌رسد. همچنین، در نتیجۀ این طرح‌ها، شرکت مس موفق به ریکاوری (بازیابی) 70درصدی آب در مجتمع مس سرچشمه شده است که رکورد بسیار خوبی در بین صنایع مهم کشور است.


گفتنی است، «طرح جامع آب» مس منطقه کرمان از میان هزاران طرحی که از 178 کشور به بنیاد جهانی انرژی ارسال شده است، کاندیدای جایزه اول جهانی این بنیاد در سال 2017 شده است.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :