پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
یکشنبه 26 خرداد ماه 1398
Sunday 16 June 2019
کد مطلب : ‌7248
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرد

تدبیر دولت به صنایع بزرگ اعتبار دوباره بخشید

«احمد مرادعلیزاده»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در آیین گشایش پنجمین نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی، گزارشی از وضعیت صنعت مس پیش و پس از برجام ارائه کرد و آن را شرح حال تمام صنایع بزرگ کشور دانست؛ صنایعی که تدبیر دولت نجات‌شان داد.

تدبیر دولت به صنایع بزرگ اعتبار دوباره بخشید

به گزارش مس پرس، مرادعلیزاده در این مراسم که در نمایشگاه بین‌المللی کرمان برگزار شد، گفت: «هدف از گزارش مختصری که امروز می‌خواهم ارائه دهم، نشان دادن موفقیت‌های شرکت مس نیست. شرکت مس را می‌توان پایلوتی دانست از آنچه در صنایع بزرگ کشور مثل آهن، نفت و پتروشیمی و... در جریان بود و تفکر، تعقل و تدبیر دولت یازدهم، آن‌ها را نجات داد.»

او ادامه داد: «در سال 1392 بدهی شرکت ملی صنایع مس ایران 900 میلیارد تومان بود. صندوق این صنعت خالی بود و آخرین دور تحریم‌ها که در جولای 2013 اعمال شد، هر نوع خریدوفروش مس با کشورمان را ممنوع کرده بود. در این شرایط، رکود جهانی نیز قیمت فلزات و سایر کامودیتی‌ها را به پایین‌ترین حد خود رساند.»


پس از سال 1392 طرح‌های توسعه شرکت مس بازنگری و توسعه‌ای پایدار و متوازن جایگزین آن شد. امیدواریم با طرح‌های توسعه جدید شرکت مس بیش از گذشته بتواند مسیر توسعه را هموار و به هدف تولید 400هزار تن مس محتوا دست پیدا کند

مدیرعامل شرکت مس با اشاره به ناملایمات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که در کشور حاکم بود، گفت: «در چنین شرایطی نیاز بود که همه دست‌به‌دست هم دهند و با تدبیر، تغییر را ممکن کنند. این اتفاق با همکاری همه همکاران ما در مس اتفاق افتاد. اگر امروز شرکت مس در بالاترین سطح اعتبار و اعتماد است، نتیجه تلاش آن‌هاست.» او ادامه داد: «به‌دلیل مشکلات زیادی که پیش پای صنعت مس وجود داشت، ما برای این‌که تولید متوقف نشود، مجبور شدیم بدهی دیگری به بدهی‌های شرکت اضافه کنیم و مجدداً برای تامین مالی از بانک‌ها استقراض کنیم. بنابراین، مجموع بدهی‌های شرکت به 2200 میلیارد تومان رسید.»

مرادعلیزاده تاکید کرد: «با این پول توانستیم طی سال‌های 1393 و 1394 واحدهای تغلیظ جدید را راه‌اندازی کنیم و تولید را به 285هزار تن برسانیم که بالاترین میزان تولید تاکنون است.» او اضافه کرد: «از سوی دیگر، با پایین آمدن قیمت جهانی مس همه همکاران ما در مس با انسجامی مثال‌زدنی دست به کاهش قیمت تمام‌شده زدند. در سال 1392 قیمت تمام‌شده محصول شرکت مس 4900 دلار در هر تن بود اما اکنون این عدد 3800 دلار و برابر با قیمت تمام‌شده مس در شرکت‌های معتبر دنیاست.»

مدیرعامل شرکت مس با اشاره به تصویب و اجرای برجام گفت: «پیچیدگی‌های تحریم در حوزه مس بسیار زیاد بود. اما خوش‌بختانه با تصویب و اجرای برجام، هم کالای ازپیش‌مانده فروخته شد و هم با اقبال بین‌المللی که به صنعت مس ایران شد و مذاکرات موفقی که در این زمینه انجام گرفت، توانستیم فروش آتی محصولات مس را به بالاترین قیمت در یک مزایده بین‌المللی به انجام برسانیم.»

او تاکید کرد: «شرکت مس اکنون یکی از پنج شرکت برتر بورس است؛ اعتبار بین‌المللی‌اش احیا شده و تمامی بدهی‌هایش را پرداخت کرده است.»

مرادعلیزاده در ادامه، به طرح‌های توسعه‌ای که در دولت‌های پیشین برای شرکت ملی صنایع مس ایران تعریف شده بود، اشاره کرد. طرح‌هایی که به گفته او با شتاب‌زدگی و بدون انجام مطالعات کارشناسی لازم تعریف و بعضاً اجرایی شده بود. او در این زمینه گفت: «پس از سال 1392 طرح‌های توسعه شرکت مس بازنگری و توسعه‌ای پایدار و متوازن جایگزین آن شد. امیدواریم با طرح‌های توسعه جدید شرکت مس بیش از گذشته بتواند مسیر توسعه را هموار و به هدف تولید 400هزار تن مس محتوا دست پیدا کند.»

مدیرعامل شرکت مس همچنین دستاوردهای این شرکت را در حوزه محیط‌زیست، دستاوردهایی خواند که می‌تواند برای سایر صنایع الگو باشد. به گفته او، در طول دوسال گذشته رفع آلودگی ذوب خاتون‌آباد انجام شده و وضعیت این کارخانه در حد استاندارد است. او ادامه داد: «ما به دولت تعهد داده‌ایم که تا سال 1398 کل آلودگی‌های ذوب خاتون‌آباد را پاک کنیم. در این راستا، راه‌اندازی کارخانجات اسید و صنایع پایین‌دستی آن بسیار اهمیت دارد؛ به‌طوری‌که با راه‌اندازی آن‌ها صنعت مس به صنعتی سبز تبدیل می‌شود.» مرادعلیزاده همچنین گفت: «براساس ارزیابی‌های شرکت بین‌المللی Allplan سایر اقدامات زیست‌محیطی شرکت مس، مثل بهینه‌سازی‌هایی که این شرکت در حوزه برق و آب انجام داده، آن را جزو 15 شرکت دنیا در این زمینه قرار می‌دهد.»

مرادعلیزاده همچنین با اشاره به هدف نمایشگاه معدن و صنایع معدنی که توسعه استان ازطریق توانمندی‌های داخلی است، گفت: «از 22 میلیون یورو خرید قطعات و تجهیزاتی که شرکت مس دارد، 85درصد داخلی است که در این میان 50درصد آن از کرمان تامین می‌شود و هم‌اکنون 45 میلیارد تومان قطعه مورد نیاز صنعت مس هم در کرمان ساخته می‌شود. این نشان می‌دهد که نمایشگاه‌هایی مانند این نمایشگاه چقدر می‌توانند در نمایش توانمندی‌ها و جذب آن‌ها برای صنایع، مهم باشند.»

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :