پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
پنج‌شنبه 22 آذر ماه 1397
Thursday 13 December 2018
کد مطلب : ‌7253
آنتوفاگاستا اعلام کرد

تولید مس با فروش سهام در پروژه انرژی شیلی

مس پرس: شرکت معدنی «آنتوفاگاستا»، سهام خود از پروژه نیروگاه «فوتوولتاییک» کشور شیلی را فروخت. این شرکت، فروش سهام خود را براساس استراتژی تمرکز بیشتر بر سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار معدن‌کاری مس خود انجام داد.

تولید مس با فروش سهام در پروژه انرژی شیلی

به گزارش مس پرس، در این معامله، میزان 40درصد سهام شرکت آنتوفاگاستا از نیروگاه خورشیدی «جاویرا» به شرکت انرژی‌های تجدیدپذیر اطلس با مالکیت صندوق سهام یک شرکت خصوصی انگلیسی به نام «آکتیس»، فروخته شد. ارزش این معامله، اعلام نشده است.
براساس این گزارش، تصمیم فروش سهام شرکت «آنتوفاگاستا» از این پروژه نیروگاهی، با هدف کاهش هزینه‌های شرکت و تمرکز بیشتر بر صنعتی است که این شرکت در آن مهارت بیشتری دارد. به نقل از «ایوان آریاگادا»، مدیرعامل شرکت «آنتوفاگاستا» در اطلاعیه‌ای، مهارت «آنتوفاگاستا» در تولید مس است. این سرمایه‌گذاری با هدف دریافت انرژی از این نیروگاه صورت گرفته بود؛ درنتیجه، یکی از دلایل اجرای استراتژی فروش سهام این پروژه نیروگاهی، کاهش تعرفه حامل‌های انرژی بعد از انعقاد این قرارداد سرمایه‌گذاری (در سال 2014) بود. پروژه نیروگاهی «جاویرا» که در منطقه شمالی کشور شیلی قرار گرفته، از سال 2015 آغاز به فعالیت کرده و حدود 14درصد از انرژی مصرفی واحد معدنی «لس‌پلامبرس» این شرکت را تأمین کرده است. این پروژه نیروگاهی با ظرفیت 69/5 مگاواتی احداث شده است.
شرکت «آنتوفاگاستا»، همچنین اعلام کرده که در چند روز آتی مناقصه‌ای برای تأمین انرژی معدن «زالدیوار» خود برگزار خواهد کرد. هدف از برگزاری این مناقصه، تأمین انرژی مورد نیاز این واحد معدنی از سال 2020 است. «آریاگادا» همچنین اعلام کرد که «کاهش هزینه‌های انرژی یکی از ارکان مهم برنامه‌های رقابت‌پذیری و هزینه‌ای این شرکت است که از سال 2015 به مرحله اجرا درآمده است. وی افزود: «با عقد قرارداد جدید به جهت تأمین انرژی واحد معدنی «زالدیوار»، شرکت «آنتوفاگاستا» به‌دنبال استفاده بهینه از شرایط حاضر بازار انرژی (افت قیمت‌ها و تعرفه‌ها) است.
گفتنی است؛ شرکت «آنتوفاگاستا» همچنین برنامه‌ای برای ارتقای منابع انرژی پاک دارد تا با این کار، در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای سهمی از خود برجای گذاشته باشد. بااین‌حال، این برنامه در صورتی به بار خواهد نشست که شرکت به قیمت‌های رقابت‌پذیر و پروژه‌های پایداری تولید دسترسی داشته باشد. در سال 2016، حدود 42درصد از انرژی مصرفی معدن «لس‌پلامبرس» از منابع انرژی تجدیدپذیر شامل انرژی خورشیدی از نیروگاه‌های «جاویرا» و «کنجو» و انرژی بادی از نیروگاه بادی «ال‌آرایان»، تأمین شد.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :