پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
چهارشنبه 4 مهر ماه 1397
Wednesday 26 September 2018
کد مطلب : ‌7298
قیمت فلز سرخ به بالاترین رقم در 26 ماه گذشته رسید

جهت‌دهی مس به بازارهای پایه

قیمت مس در بازارهای جهانی در فاصله 10 روز گذشته، رقمی در حدود 300 دلار افزایش را تجربه کرده است که این میزان جهش با توجه به دوره زمانی کوتاه‌مدت مورد بررسی، یکی از کم‌سابقه‌ترین جهش‌ها محسوب می‌شود.

جهت‌دهی مس به بازارهای پایه

به گزارش مس پرس به نقل از دنیای اقتصاد، نگاهی به روند پنج‌سال گذشته بازار فلز سرخ نشان می‌دهد که در فاصله سال‌های 2013 تا ژانویه 2017 که سقف و کف قیمتی این فلز در بازه 60ماهه محسوب می‌شوند، قیمت از رقمی در حدود 8هزار و 294 دلار در هر تن به 4هزار و 485 دلار رسیده است که این میزان کاهش، یکی از طولانی‌ترین دوره‌های افت قیمت برای مس در تاریخ معاملاتی این فلز در بورس لندن محسوب می‌شود. با این حال، در مدت بیش از یک‌سال اخیر بازار این فلز استراتژیک و مهم روند معکوسی را در پیش گرفته و این‌بار پله‌های رشد را با سرعت بیشتری پشت سر گذاشته است. از ژانویه 2016 که مس کف قیمتی 4هزار و 485 دلاری را برای خود ثبت کرد، روند افزایش قیمت در این بازار را شاهد هستیم، به‌طوری‌که قیمت هم‌اکنونبه محدوده 6هزار و 330 دلار در هر تن رسیده است که از ژوئن 2015 تاکنون بالاترین رقم محسوب می‌شود.
کارشناسان بازارهای کالایی معتقدند روند تغییرات قیمت مس می‌تواند یک نشانه مهم برای بازارهای کالایی محسوب شود. به عقیده آن‌ها روند حرکتی در بازارهای کالایی به‌ویژه در مورد فلزات رنگی تا حدی از نشانه‌های موجود در بازار مس تبعیت می‌کند و این مسأله نشان می‌دهد سایر بازارها نیز از پتانسیل‌های بالایی برای رشد برخوردار است. در این بین اما موسسه مشاوره و تحلیل «سیکینگ آلفا» در گزارشی با تأکید بر این نکته که یکی از مهم‌ترین‌ عواملی که بازار فلز سرخ را در کنترل خود دارد رشد تقاضا در چین است، می‌گوید: «چین دومین کشور قدرتمند اقتصادی دنیاست و مهم‌ترین‌ مصرف‌کننده مس نیز محسوب می‌شود. بنابراین، همان‌طور که در سایر حوزه‌ها این کشور تأثیرگذاری بالایی برای بازارهای فلزی دارد در مورد مس نیز عامل اثرگذار مهمی محسوب می‌شود. هم‌اکنون تقاضای این فلز از سوی این کشور به نزدیکی بالاترین میزان تقاضا از سال 2011 تاکنون رسیده که این سیگنال مهمی برای رشد قیمت مس خواهد بود. در این بین، بررسی‌های فنی و تکنیکی از این بازار نشان می‌دهد حرکت مس در ماه‌های اخیر آهسته، پایدار و قابل توجه بوده است. از طرفی موجودی انبارها در بورس لندن (LME) یک‌بار دیگر به سطح 300هزار تن رسیده که برای قیمت این فلز یک فاکتور حمایتی است. مس اغلب اوقات فلز هدایت‌کننده بازارهای فلزی محسوب می‌شود، البته این فلز قابلیت آن را دارد که بسیاری از بخش‌های مواد اولیه را نیز هدایت کند. در این بین اخیرا داده‌های اقتصادی چین بهبود یافته است.»
به یاد داشته باشید زمانی که مس در ماه ژانویه 2016 به پایین‌ترین سطح خود رسید، بازار سهام چین در حال کاهش بود و رشد اقتصادی تغییرات چشمگیری نداشت. با این حال اقتصاد در این کشور پرجمعیت جهان در ماه‌های اخیر به‌مراتب بهتر عمل کرده است. به غیر از چین، بهبود اقتصاد و رشد متوسط در ایالات متحده و اروپا نیز توانایی آن را دارد تا تب مس را در بازارهای جهانی بالا ببرد. در این بین اما در نشست اخیر فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را بدون تغییر اعلام کرد. این در حالی است که انتظار می‌رود برنامه فروش اوراق قرضه از سوی فدرال رزرو به‌منظور ارتقای شرایط اعتماد به فضای کسب و کار در ایالات متحده به زودی اعلام شود. در همین حال نرخ بهره بانکی از سوی فدرال رزرو روی 25/ 1 درصد بدون تغییر باقی ماند؛ ضمن این‌که گفته می‌شود قرار است فدرال رزرو مسیر کاهش سیاست‌های انقباضی پولی را ادامه دهد. همچنین، این بانک آمریکایی در بیانیه‌ای اعلام کرد، رشد اقتصادی امریکا متوسط بوده است؛ اما آمار اشتغال‌زایی روند روبه رشدی را از خود به‌جای گذاشته است. فدرال رزرو به این نکته اشاره کرده که نرخ تورم و قیمت‌ها روند نزولی داشته‌اند و این مسأله برای سیاست‌گذاران اقتصادی نگران‌کننده است؛ اما برآورد می‌شود اقتصاد آمریکا مسیر روبه رشدی را ادامه دهد.
البته انتظار می‌رود برنامه فروش سهام و اوراق قرضه فدرال رزرو به‌زودی اعلام شود که به‌دنبال انتشار این موضوع قیمت سهام در امریکا جهش پیدا کرد. کاهش تولیدات صنعتی امریکا در ماه جولای در شرایطی است که در ماه قبل از آن تولیدات صنعتی این کشور به بالاترین سطح در سه‌سال اخیر رسیده بود. شاخص اعتماد مصرف‌کننده در اقتصاد امریکا نیز طی ماه گذشته با افزایش ناچیزی روبه‌رو‌ شده است. ادامه تنش‌های سیاسی در واشنگتن و آمارهای ضعیف اقتصادی امریکا موجب شد تا ارزش دلار نیز در برابر ارزهای معتبر بین‌المللی به پایین‌ترین سطح در 15ماه اخیر برسد. به نظر می‌رسد چشم‌انداز سیاست‌های پولی فدرال رزرو امریکا در این شرایط بیشتر از گذشته مبهم و نامشخص شده است. بررسی «دنیای اقتصاد» از بازارهای کالایی جهان نشان می‌دهد بهای نفت در بازه روزانه و هفتگی باز هم روند کاهشی را در پیش گرفته به‌طوری‌که قیمت نفت آمریکا که به بالای 50 دلار در هر بشکه رسیده بود با 2/ 1 درصد افت به 48 دلار و 79 سنت در هر بشکه رسید. همچنین، قیمت نفت برنت نیز با کاهش 5/ 1 درصدی به 51 دلار و 58 سنت در روز گذشته رسید. به این ترتیب، قیمت این دو نوع طلای سیاه در هفته گذشته به ترتیب 9/ 1 و 75/ 0 درصد کاهش را به ثبت رساندند. کاهش قیمت نفت اما به‌عنوان یک محدودیت می‌تواند تاحدی مسیر حرکت قیمتی را در بازار مس کنترل کند.
با این حال، به عقیده کارشناسان میزان این اثر بازدارندگی چندان جدی نیست. با این حال قیمت نفت همچنان افزایشی است که به نظر می‌رسد کاهش قیمت نفت هنوز به بازار این محصول انتقال نیافته است. روز گذشته بهای نفت در بازارهای جهانی 464 دلار و 53 سنت در هر تن ثبت شده است. به این ترتیب، این کالای مهم و خوراک پتروشیمی در بازه هفتگی حدود 10‌درصد رشد را تجربه کرد. در بازار سنگ‌آهن نیز روند رو به رشد قیمت این محصول همچنان ادامه دارد. دیروز قیمت هر تن سنگ‌آهن در بازارهای جهانی 74 دلار و 21 سنت ثبت شد که 84/ 1 درصد بالاتر از قیمت‌های روز جمعه بود. این کالای مهم در بازه ماهانه بیش از 5/ 12 درصد رشد را تجربه کرده است که پیش‌بینی می‌شود بازار فولاد را از خود متأثر سازد. هم‌اکنون بهای شمش فولاد در بازارهای جهانی بالاتر از 600 دلار ثبت شده که در نوع خود بی‌نظیرند.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :