پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 21 آبان ماه 1397
Monday 12 November 2018
کد مطلب : ‌7330
افزایش قیمت مس؛

مانعی برای پایان خوش مذاکرات کارگری در شیلی

مس پرس: براساس منابع مؤسسه متال‌بولتن در سانتیاگو، افزایش اخیر قیمت مس، به احتمال قوی مذاکرات پیش رو با کارگران صنعت مس شیلی را دشوار خواهد ساخت؛ چراکه صعود قیمت، طبعاً انتظارات کارگران از میزان دریافتی‌هایشان را افزایش خواهد داد.

مانعی برای پایان خوش مذاکرات کارگری در شیلی

به گزارش مس‌پرس به نقل از متال‌بولتن، «ژوان کارلوس گاجاردو» مدیر اجرایی شرکت پلاس ماینینگ، گفت: ایجاد بالانس میان شرکت و کارگران امر دشواری خواهد بود؛ چراکه افزایش قیمت مس، درخواست اتحادیه‌های کارگری را بیشتر خواهد کرد. این درحالی است که شرکت‌های معدنی واقعاً در شرایطی نیستند که بتوانند آینده بازار مس را پیش‌بینی کنند و بر این اساس ترم‌های قراردادی کارگران را بهبود بخشند.
براساس فهرستی از شورای صنایع معدنی شیلی، واحد «ال‌تنینته» شرکت کودلکو، واحد «کوئبرادا بلانکای» شرکت تک و شرکت بریک در صف مذاکرات کارگری تا پایان سال جاری هستند. قرارداد جاری کارگران واحد معدنی «کولاهاوسی»، یکی از معادن مهم مس در شیلی، در ماه اکتبر به پایان خواهد رسید، اما شرکت‌های آنگلو امریکن و گلنکور (سهام‌داران اصلی معدن کولاهاوسی) با انجام مذاکره با کارگران و حصول تفاهم در عقد قرارداد جدید در ماه مِی، این نگرانی را عملا پشت سر گذاشته‌اند. واحد معدنی «اسکوندیدای» شرکت بی.اچ.پی نیز از ابتدای سال 2018، وارد مذاکرات کارگری خواهد شد. گفتنی است فرایند مذاکره این شرکت در ابتدای سال جاری، با موفقیت همراه نبود و مشکلاتی به‌همراه داشت.
همچنین، واحدهای معدنی «لس پلامبرس» و «سنتینلای» شرکت آنتوفاگاستا نیز، ازجمله واحدهایی هستند که در ابتدای سال آینده، وارد فرایند مذاکرات کارگری می‌شوند. «ایوان آریاگادا» مدیرعامل شرکت آنتوفاگاستا، در مصاحبه‌ای با متال‌بولتن اعلام کرد که این شرکت مجبور به حصول توافق در مذاکرات کارگری خود در طول مدت تغییر قیمت نقدی مس طی تحرکات بازار نخواهد بود. اهداف شرکت در فعالیت مداوم برای صنعت است و نگاه قراردادی آن با کارگران نیز، نگاهی بلندمدت است. ازاین‌رو نوسانات لحظه‌ای قیمت مس نباید در فعالیت‌های شرکت وقفه‌ای ایجاد کند. وی همچنین افزود: هدف کوتاه‌مدت شرکت، تولید در 5 تا 10 سال آتی بر پایه فعالیت پایدار است.
مدیرعامل شرکت دولتی کودلکو نیز بیان کرد که افزایش قیمت مس، به‌عنوان چالشی برای معدن کاران به شمار می‌رود، اما بخشی از کار ماست. شرکت‌های معدنی باید ارتباط خود با کارگران و اتحادیه‌های کارگری را در سطح مشخصی نگه ‌دارند و از پیمانکاران می‌خواهیم که با ایجاد شفافیت کارگران را از تمرکز شرکت بر همکاری بلندمدت با ایشان آگاه سازند. وی افزود: اگر کودلکو باز هم در این چرخه (مذاکرات بی‌نتیجه کارگری) گرفتار شود، هزینه‌های سنگینی را بر دوش شرکت خواهد گذاشت.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :