پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 23 مهر ماه 1397
Monday 15 Octobr 2018
کد مطلب : ‌7361
در سپتامبر سال جاری رخ داد

کاهش ذخایر مس شانگهای تا پایین‌ترین سطح هشت‌ماه اخیر

مس پرس: به علت آربیتراژ مطلوب در ماه سپتامبر، ذخایر تمامی فلزات پایه در بورس شانگهای کاهش یافت؛ به‌طوری‌که ذخایر مس به کمترین مقدار مشاهده‌شده از ماه فوریه سال جاری رسید.

کاهش ذخایر مس شانگهای تا پایین‌ترین سطح هشت‌ماه اخیر

با توجه به ارزیابی‌های مؤسسه متال بولتن، موجودی انبارهای مس در انتهای ماه سپتامبر با 3درصد کاهش نسبت به ماه گذشته و 4درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل، به رقم 485 تا 495هزار تن رسید. این برای اولین‌بار است که حجم موجودی به رقم‌های زیر 500هزار تن رسیده است.
آربیتراژ مس بین بورس‌های شانگهای و لندن در نقطه سر‌به‌سری قرار داشت و در چندین روز سود کمی نیز مشاهده شد. گفته می‌شود در بازارهای داخلی کشور چین کمبود عرضه مشاهده شده و پریمیوم کاتد مس در طول ماه تغییری چندانی نداشته است. همچنین، موجودی مس در بورس آتی شانگهای از ابتدای ماه تا 29 سپتامبر نیز 43/8 درصد کاهش یافت. در این میان، بخشی از ذخایر مس در انبارهای گمرک توسط واسطه‌گران به بازارهای داخلی منتقل شد تا بتوانند از آربیتراژ جذاب بهره‌مند شوند.
یکی از دلایل ایجاد این روند، اعمال محدودیت واردات قراضه مس چین است که موجب افزایش تقاضای مس تصفیه‌شده از سوی تولیدکنندگان مفتول مسی به‌عنوان مواد اولیه جایگزین شده است. هم‌اکنون چین در حال کاهش معافیت‌ها و همچنین اعمال محدودیت‌های جدید برای صدور مجوزهای واردات قراضه مس در برخی مناطق کشور است، اگرچه ممنوعیت کامل هنوز تصویب نشده است.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :