پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
یکشنبه 26 خرداد ماه 1398
Sunday 16 June 2019
کد مطلب : ‌7659
با هدف کاهش وابستگی به واردات کاتد مس در چین؛

اژدهای زرد کنسانتره بیشتری وارد خواهد کرد

مس پرس: تمرکز بر احداث واحدهای جدید ذوب و پالایش در بازار بزرگ مصرف کاتد مس در چین، سبب شده تا این کشور برای دستیابی به امتیاز خودکفایی در تولید کاتد، قدم بردارد.

اژدهای زرد کنسانتره بیشتری وارد خواهد کرد

 با توجه به این‌که ذخایر مس چین، عمدتاً در رده معادن متوسط و کوچک جهانی قرار می‌گیرند، مس معدنی این کشور قادر به تأمین خوراک مورد نیاز واحدهای ذوب و پالایش نخواهد بود. از این رو، انتظار می‌رود که به‌تدریج واردات کاتد مس جای خود را به کنسانتره دهد.
رشد تقاضای مس تصفیه‌شده در چین، طی 2 دهه اخیر دنباله‌رو رشد اقتصادی این کشور بود و وابستگی چین به واردات کاتد مسی را سال به سال افزایش داد. وابستگی شدید صنایع مختلف چین به واردات کاتد، سبب شد تا عملاً توسعه اقتصادی این کشور، در گرو تولید مس تصفیه‌شده سایر کشورها باشد. درنتیجه، دولت چین طی برنامه‌های توسعه‌ای، تصمیم گرفت تا با حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش ذوب و پالایش، امتیاز خودکفایی در تولید مس تصفیه‌شده را به دست آورد. درنتیجه برنامه‌های حمایتی دولت و محدودیت ذخایر مس چین که در مقیاس جهانی عمدتاً در گروه معادن کوچک و متوسط قرار می‌گیرند، این کشور به‌تدریج، به بزرگ‌ترین واردکننده کنسانتره مس جهت تأمین خوراک واحدهای ذوب و پالایش خود تبدیل شد. نمودار 1، میزان واردات بزرگ‌ترین واردکنندگان کنسانتره مسی در جهان را برای سال‌های 2001 تا 2016 نشان می‌دهد.


همان‌طور که در نمودار 1 قابل مشاهده است، واردات کنسانتره مس به چین، فارغ از افت در برخی سال‌ها، روند صعودی را در پیش گرفت و از سال 2008 در جایگاه بزرگ‌ترین واردکننده این ماده معدنی در جهان نشست. بر اساس این گزارش، متوسط حجم واردات کنسانتره مس چین طی 16 سال اخیر، بالغ بر 6.6 میلیون تن بود که با نرخ رشد سالانه 14.4 درصدی از حدود 2.2 میلیون تن در سال 2001 به تقریباً 17 میلیون تن در سال 2016 رسید. پس از چین، در حال حاضر، ژاپن با متوسط واردات بیش از 4.7 میلیون تنی بیشترین حجم واردات از تجارت جهانی را به خود اختصاص می‌دهد. نرخ رشد سالانه این کشور آسیای شرقی، در بازه موردبررسی، 1.5 درصد بود.
با توجه به تمرکز پروژه‌های ذوب و پالایش مس طی سال‌های آینده در چین و آسیای شرقی، انتظار می‌رود که واردات چین و ژاپن همچنان به رشد خود ادامه دهد. بر پایه این گزارش ممنوعیت واردات گروه‌های کم‌عیار قراضه و ضایعات مسی به چین از ابتدای سال 2019 نیز، به رشد تقاضای وارداتی مس معدنی و تصفیه‌شده چین خواهد افزود. بحث خودکفایی در تولید مس تصفیه‌شده، اگرچه چین را در آینده از واردات کاتد مس بی‌نیاز خواهد کرد، به‌شدت به حجم واردات کنسانتره مسی این کشور خواهد افزود؛ چراکه این کشور از ذخایر قابل‌توجه و بزرگ مس جهت تأمین خوراک مورد نیاز واحدهای ذوب و پالایش خود برخوردار نیست. درنتیجه این امر، می‌توان ادعا کرد که وابستگی صنعت مس این کشور آسیایی، عملاً از کاتد به کنسانتره انتقال خواهد یافت. با توجه به قانون ممنوعیت واردات گروه‌های کم‌عیار از قراضه و ضایعات مسی، کاملاً روشن است که این کشور جهت تأمین خوراک واحدهای خود، به‌طور وصف‌ناپذیری به واردات کنسانتره وابسته و محدود خواهد شد.
ناگفته نماند که چین، یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان اسیدسولفوریک در جهان نیز به شمار می‌رود که سالانه بخشی از نیاز خود به این ماده شیمیایی را از محل واردات تأمین می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که تقاضای اسیدسولفوریک چین، سالانه بالغ بر 99 میلیون تن است که نزدیک به 1.5میلیون تن آن از محل واردات تأمین می‌شود. با توجه به حجم بالای تقاضای اسید چین، هزینه‌های بالای حمل‌ونقل و نگهداری این ماده شیمایی، تمایل دولت چین به خودکفایی در تولید کاتد مس واضح‌تر جلوه می‌کند. در حقیقت، با رشد سرمایه‌گذاری جهت افزایش ظرفیت‌های جدید ذوب و پالایش در این کشور آسیایی، نه‌تنها واردات کاتد به این کشور به‌شدت کاهش خواهد یافت، بلکه از واردات اسیدسولفوریک به چین نیز کاسته می‌شود. نرخ فوق‌العاده پایین دستمزد و برخی هزینه‌های دیگر نظیر انرژی در چین، سبب می‌شود تا این کشور، به‌رغم واردات کنسانتره مس، به‌خوبی از پس حاشیه سود کم تولید کاتد برآید.
گفتنی است که حاشیه سود تولید کاتد، به‌طور ذاتی پایین است. این امر، در خصوص واحدهای یکپارچه از معدن تا پالایشگاه نیز صادق است. درنتیجه، واحدهایی که برای تولید مس تصفیه‌شده، مجبور به خرید خوراک هستند، طبعاً دست به گریبان حاشیه سود پایین‌تری نسبت به واحدهای یکپارچه خواهند بود. ژاپن، به دلیل عدم بهره‌مندی از منابع طبیعی مس، جهت حفظ و پایداری تولید مس خود، دست به دامان واردات کنسانتره مسی است. این کشور که یکی از اقتصادهای بزرگ و قدرتمند جهان است، به‌خوبی موفق به مدیریت تولید کاتد مسی شده تا به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این محصول در جهان تبدیل شود. ژاپن، همچنین یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان اسیدسولفوریک نیز به شمار می‌رود. همچنین، بعد از چین و ژاپن بزرگ‌ترین واردکنندگان کنسانتره مسی، کشورهای اسپانیا، کره جنوبی و آلمان هستند که متوسط واردات کنسانتره آن‌ها، در بازه 1.1 تا 1.5 میلیون تن قرار دارد. با توجه به نمودار 1، نرخ رشد سالانه واردات کنسانتره اسپانیا و کره جنوبی طی 16 سال اخیر، به ترتیب برابر با 5 و 1.9 درصد بود؛ درحالی‌که واردات آلمان همواره در سطوح نسبتاً ثابتی قرار داشت.

 

منبع: فلزات آنلاین

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :