پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
سه‌شنبه 28 اسفند ماه 1397
Tuesday 19 March 2019
کد مطلب : ‌7661
متال بولتن خبر داد

ادامه محدودیت‌های چین برای تصفیه مس

مس پرس: تولید مس بلیستر که نیازمند عملیات پیرومتالورژی است در چین با محدودیت‌هایی مواجه شده است. این محدودیت‌ها شامل افزایش تعرفه‌های تصفیه مس بلیستر و آند است.

ادامه محدودیت‌های چین برای تصفیه مس

«متال بولتن» در گزارشی نوشت تعرفه‌های تصفیه بلیستر مس در کشور چین در ماه ژوئن افزایش پیدا کرد. افزایش حجم مواد اولیه وارداتی در مدت مذکور که تا حدودی موجب جبران ظرفیت‌های از دست رفته ناشی از تعطیلی برخی واحدهای تولیدی در حین عملیات بازرسی شده بود، مهمترین دلیل افزایش تعرفه‌ها است.

معاملات ماه جاری (جولای) عموماً تولیدات کشور زامبیا، جمهوری دموکرات کنگو و امریکای لاتین بوده است. یکی از واحدهای تصفیه واقع در جنوب کشور چین اعلام کرد در جست‌وجوی محموله‌های بلیستر مس وارداتی است، چرا که تولید داخلی به‌شدت گران شده.

در استان جیانگشی که سالانه بیش از 600 هزار تن ظرفیت واحد ذوب اولیه مس وجود دارد، برخی واحدهای ذوب کوچک به دلیل بازرسی‌های زیست‌محیطی تعطیل شده‌اند. فرآیند تولید مس بلیستر و آند مس به‌طور معمول شامل عملیات پیرومتالورژی می‌شود که در نتیجه آن، اکسیدهای گوگرددار منتشر و بنابراین، بازرسی‌های زیست‌محیطی شدیدتری بر این عملیات اعمال می‌شود.

بنا بر تخمین یکی از تولیدکنندگان اصلی مس، در عملیات بازرسی مذکور حدود 15هزار تن مس بلیستر و آند مس از تولیدات استان جیانگشی کاسته شده است. یکی از خریدان مس بلیستر نیز به مؤسسه متال بولتن اعلام کرده که تعرفه‌های تصفیه مس بلیستر رو به افزایش است و این موضوع، نشان‌دهنده کافی بودن عرضه ناشی از واردات است.

پس از آن‌که کابینه دولت چین در اواخر ماه ژوئن اعلام کرد طی دو سال آینده واردات قراضه فلزات به‌طور کامل ممنوع خواهد شد، تقاضای بلندمدت مس بلیستر همچنان صعودی بوده است. بر اساس ارزیابی‌های مؤسسه متال بولتن، این ممنوعیت همچنین شامل قراضه فلزات با درصد فلز محتوای بالاتر نیز خواهد شد. یکی از خریداران جنوب کشور چین نیز به این مؤسسه گفت که بسیاری از محموله‌های قراضه ایالات متحده امریکا در بندرهای کشور چین نتوانستند تأییدیه بازرسی‌های شدید این کشور را اخذ کنند. بنابراین بخشی از محموله‌های ایالات متحده وارد اروپا شدند؛ به‌طوری‌که واردات چهار ماهه اول سال جاری کشورهای اسپانیا، هلند و آلمان نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب 67.4، 45.1 و 37 درصد رشد داشته است. یکی از تولید کنندگان مس اروپا نیز بیان داشت که حجم بالایی از قراضه وارد اروپا شده است تا در برابر مس بلیستر رقابت کند و این موضوع موجب افزایش تعرفه‌های تصفیه مس در اتحادیه اروپا شده است. برخی از معاملات با تعرفه‌های در محدوده 250 الی 260 دلار به ازای هر تن گزارش شده است.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :