پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
چهارشنبه 9 بهمن ماه 1398
Wednesday 29 Januray 2020
کد مطلب : ‌7724
معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران:

ارز ثانویه راه نجات صنعت مس است

مس پرس/ «محسن بازارنوی» معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: باز شدن سقف قیمتی برای معاملات مس در بورس کالا حرکتی روبه‌جلو است و ما موافق انجام معاملات بر اساس ارز ثانویه هستیم.

ارز ثانویه راه نجات صنعت مس است

به گزارش مس پرس به نقل از تسنیم، محسن بازارنوی با اشاره به باز شدن سقف قیمتی برای معاملات مس در بورس کالا گفت: این دستورالعمل، حرکتی روبه‌جلو است و از این بابت باید از مسئولان تشکر کرد؛ اما ما موافق انجام معاملات بر اساس ارز ثانویه هستیم.
وی تأکید کرد: تنها راه نجات بازار مس، مبنا قرار گرفتن نرخ ارز ثانویه است؛ علاوه بر این، ما خواهان آن هستیم که در قیمت محصولات عرضه‌شده در بورس کالا دخالتی نشود و نرخ‌ها بر اساس عرضه و تقاضا و شرایط بازار تعیین شود؛ اما دولت نگران این است که قیمت‌ها در بازار افزایش ناگهانی داشته باشد؛ این در حالی است که اکنون نیز کالاها در بازار آزاد به نرخ واقعی معامله می‌شود.
معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران ادامه داد: مبنای محاسبه قیمت پایه کاتد در بورس کالا، باید بر اساس متوسط LME ضربدر نرخ ارز در بازار ثانویه قرار بگیرد. این در حالی است که سقف قیمتی نیز باید برداشته شود و با انجام رقابت، قیمت بر اساس تقابل عرضه و تقاضا کشف شود.
وی اظهار کرد: از هفته گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت بخش‌نامه‌ای صادر کرد که بر اساس آن، فرمول متوسط LME ضربدر نرخ ارز 4200 تومان ضربدر 1.1، قیمت پایه قرار گرفت و سقف قیمتی نیز برداشته شد؛ اما هفته گذشته با مبنا قرار گرفتن این فرمول محاسباتی قیمت کاتد در رقابت رشدی نداشت، اما مفتول از رشد برخوردار بود.
بازارنوی اضافه کرد: با توجه به تفاهم انجام شده با وزارت صمت و بورس کالا مقرر شد ابتدا مفتول بر مبنای بخش‌نامه اعلامی وزیر محترم صمت عرضه شده و پس از کشف قیمت آن در بورس کالا و بازار رقابتی عدد مفتول کشف قیمت شده تقسیم بر 1/05 مبنای قیمت پایه کاتد قرار گیرد و در بورس کالا و در شرایط رقابتی کاتد معامله شود.
وی با اشاره به این‌که در روز جاری 4000 تن قیمت پایه کاتد بر مبنای هفته گذشته کشف و در بورس کالا عرضه و فروخته شد گفت: فردا شرکت ملی مس اعلامیه عرضه خود را منتشر می‌کند و بر این اساس دوشنبه مفتول و سه‌شنبه کاتد در بورس کالا عرضه می‌شود.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :