پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
یکشنبه 26 خرداد ماه 1398
Sunday 16 June 2019
کد مطلب : ‌7810
کارنامه هفت‌ماهه تولید جهانی مس معدنی منتشر شد

رشد 4/5درصدی تولید جهانی مس معدنی

بر اساس گزارش ICSG، طی هفت‌ماهه نخست سال 2018 در مقایسه با مدت مشابه سال 2017، حدود 4/5درصد به تولید جهانی مس معدنی افزوده شد که از این میان، رشد تولید کنسانتره نیز حدود 4 درصد و رشد تولید کاتد استخراج حلالی و الکترووینینگ به 5/5 درصد رسید.

رشد 4/5درصدی تولید جهانی مس معدنی

گزارش ICSG در بررسی افزایش 500 هزار تنی مس معدنی در جهان نوشته است که طی این بازه زمانی حجم تولید مس معدنی شیلی و اندونزی طی سال 2017 به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته بود. تولید مس در شیلی به دلیل وقفه تولیدی بزرگ تاریخ معدن کاری در اسکوندیدا طی ماه‌های فوریه تا مارس 2017 و افت سطح تولید واحدهای معدنی شرکت دولتی کودلکو، به‌طور چشمگیری کاهش یافت. حجم تولید شیلی طی 7 ماه نخست سال جاری، رشد 11 درصدی نسبت به سال 2017 داشت. در اندونزی نیز، کاهش حجم تولید مس معدنی در پی اجرای قانون ممنوعیت صادرات مواد معدنی شامل کنسانتره مس طی ماه‌های ژانویه تا آوریل، موجب ثبت افزایش 30 درصدی تولید مس در هفت‌ماهه نخست سال جاری شد.
علاوه بر این گزارش گروه بین‌المللی مطالعات مس در بررسی دلایل افزایش تولید کاتد SX-EW عنوان کرده است که تولید این نوع کاتد در جمهوری دموکراتیک کنگو افزایش 15 درصدی را تجربه کرد و زامبیا نیز رشد 11درصدی تولید معدنی را به ثبت رساند. علت رشد سطح تولید مس زامبیا، راه‌اندازی مجدد ظرفیت تعطیل‌شده این کشور بود.
این گزارش در ادامه به بررسی کاهش تولیدکنندگان مهم مس در دنیا پرداخته است و تأکید کرده است هرچند  در سال جاری با وقفه تولیدی قابل‌توجهی طی نیمه نخست مواجه نبودیم ولی معادن مس کانادا و ایالات‌متحده، به ترتیب با کاهش 6 و 7 درصدی تولید همراه شدند. در پرو نیز، پس از یک دوره رشد تولید مس معدنی طی سال‌های گذشته، صنعت با کاهش حجم تولید مواجه شد. علاوه بر این، پس از رشد فراوان تولید مس پرو طی سال‌های گذشته، عملکرد این کشور طی هفت‌ماهه نخست سال جاری، کاهشی بوده است.
گروه بین‌المللی مطالعات مس در پایان گزارش خود درباره میزان تولید سایر مناطق نوشته است که تولید مس معدنی در آفریقا، آمریکای لاتین، آسیا و اقیانوسیه به ترتیب با افزایش 10، 6، 5/5، و 7 درصدی همراه بود درحالی‌که تولید مس معدنی آمریکای شمالی افت 5 درصدی را به ثبت رساند و حجم تولید اروپا  طی این بازه‌ زمانی تغییر چندانی نداشت.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :