پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
چهارشنبه 7 خرداد ماه 1399
Wednesday 27 May 2020
کد مطلب : ‌7819
وزیر صنعت، معدن و تجارت در نمایشگاه بین‌المللی ایران کانمین خبر داد

اجرای نقشه راه معدن در آینده نزدیک

مس پرس: وزیر صنعت، معدن و تجارت در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران کانمین از اجرای نقشه راه معدن در آینده نزدیک خبر داد.

اجرای نقشه راه معدن در آینده نزدیک

به گزارش مس پرس به نقل از خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی و ماشین آلات وابسته اظهار داشت: معدن یکی از پتانسیل‌هایی است که اقتصاد را از وابستگی نجات می‌دهد و ازآنجاکه این حوزه از بخش‌های پیشران به شمار می‌رود در صادرات نیز نقش اساسی دارد.
رضا رحمانی در این مراسم از اجرای نقشه راه معدن در آینده نزدیک خبر داد و افزود: همه ذینفعان از مجلس، دولت و بخش خصوصی بر آن تفاهم داشتند و حتماً دوباره با همه ذینفعان مطرح می‌کنیم تا همه پای کار باشند و از ظرفیت‌های موجود در مجلس شورای اسلامی نیز به‌طور قطع استفاده می‌کنیم.


ارتقای سهم معدن در تولید ناخالص داخلی از 1.2 فعلی به 1.4 و تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی نظیر فولاد، آلومینیوم و مس با شناسایی گلوگاه‌ها ازجمله هدف‌گذاری‌های ما در بخش معدن است

وی تصریح کرد: امروز در نمایشگاه معدن جدیتی در شرکت‌کنندگان دیدم که در آستانه 13 آبان، نوید عزم و اراده و تلاش است وجهت گیری ما نیز برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه همین تلاش‌هاست.

نقش تسهیل‌گری دولت و وزارت صمت
رحمانی با تأکید بر اینکه کار را باید مردم انجام دهند، افزود: ما نیز باید تسهیل‌گر باشیم و موانع کمتری ایجاد کنیم و برای بهبود فضای کسب‌وکار تلاش کنیم و حتماً یکی از کارهای اصولی بنده همفکری با صنعتگران و معدنکاران است و بدون مشورت با این بخش تصمیمات اساسی گرفته نخواهد شد.
وی ادامه داد: حتماً همکاری دوطرفه خواهد بود و فعالیت‌های قابل‌واگذاری را به تشکل‌ها تفویض می‌کنیم، نظارت بر معادن نیز از بخش‌های قابل‌واگذاری است تا مردم و تشکل‌ها کار را به پیش ببرند و این مدل را باید در حوزه بازرگانی و اصناف هم پیاده کنیم.

توجه به اکتشاف
رحمانی یادآور شد: بدون تردید کار معدن بدون توجه به اکتشاف بی‌معنی است و توسعه اکتشافات معدنی در کشور برای مناطق محروم و کمتر برخوردار در اولویت است و این در حالی است که در ژئوفیزیک هوایی در 6 سال اخیر معادل کل اکتشافات قبلی کار را پیش برده‌ایم و کار دولت این است که هزینه‌های ریسک را پوشش دهد تا مردم به فعالیت بپردازند.
وی با اشاره به طرح پهنه‌بندی گفت: در این طرح اکتشافات 133 پهنه تعریف‌شده و 109 پهنه واگذار و 400 محدوده امیدبخش نیز شناسایی شده است.

مأموریت وزیر صنعت برای ایمیدرو
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر انجام فعالیت و تمرکز بر معادن مگا سایز گفت: پیشتر اکتشافات ما سطحی بوده و این در حالی است که دنیا هم به سمت اکتشاف عمقی پیش می‌رود و در این زمینه به سازمان زمین‌شناسی و نیز ایمیدرو مأموریت می‌دهم که بحث اکتشاف را جدی بگیرند، در این زمینه منابع مالی خوبی هم داریم و باید درآمدها را به سمت اکتشاف زیرساخت‌ها سوق بدهیم.
رحمانی اظهار کرد: اکتشاف سالیانه 300 هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک را در برنامه می‌گذاریم چراکه باید از وضعیت فعلی خارج‌شده و این بخش متحول شود.

سامانه کاداستر
به گفته رحمانی سامانه کاداستر نیز کامل شده و جهت‌گیری اساسی ما در این سامانه شفافیت و مبارزه با فساد و رانت است.
با تکامل سامانه‌ها باید اطلاعات مساوی در اختیار همگان قرار بگیرد و این ظرفیت باید در معدن کامل شود.

دو کار اساسی در حوزه بهره‌برداری از معادن
وی تصریح کرد:‌ در حوزه بهره‌برداری از معادن دو کار اساسی باید صورت گیرد که یکی فعال‌سازی معادن است که امسال در پروژه‌های ویژه تعریف‌شده و بحث دیگر توجه به جغرافیای کشور بخصوص در مناطق محروم است.
رحمانی گفت: ‌توجه به معادن کوچک را با اختصاص منابع مالی در برنامه داریم و 32 شرکت هم با ما جوینت شدند و با حضور بخش خصوصی و شرکت‌های معتبر خارجی به این بخش خواهیم پرداخت.
وی افزود: ارتقای سهم معدن در تولید ناخالص داخلی از 1.2 فعلی به 1.4 و تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی نظیر فولاد، آلومینیوم و مس با شناسایی گلوگاه‌ها ازجمله هدف‌گذاری‌های ما در بخش معدن است.
رحمانی اضافه کرد:‌ در زمینه مباحث مربوط به محیط‌زیست و منابع طبیعی چه در بخش بهره‌برداری و چه صنایع معدنی، حتماً تعامل خواهیم داشت.
استارت آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوین معدنی دیگر مبحثی بود که رحمانی بدان پرداخت و گفت: اگر این بخش را جدی نگیریم فرصت‌های معدنی از دست می‌رود.
وزیر صنعت در پایان تأکید کرد: میزان استخراج سالیانه معادن بسیار ناچیز است و باید آن را به 400 میلیون تن برسانیم و همچنین صادرات 8 میلیارد دلاری این بخش را می‌توانیم تا 2 سال آینده به 12 میلیارد دلار برسانیم و در این زمینه نیازمند بازسازی و نوسازی تکنولوژی و ماشین‌آلات و کاهش خام‌فروشی هستیم.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :