پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
پنج‌شنبه 8 خرداد ماه 1399
Thursday 28 May 2020
کد مطلب : ‌7961
مدیر مجتمع مس سرچشمه خبر داد

عملکرد درخشان مجتمع مس سرچشمه در تولید و توسعه/ برنامه تولیدی امسال طی ده‌ماه محقق شد

«حسین احمدی» مدیر مجتمع مس سرچشمه گفت: مجتمع مس سرچشمه موفق شد تا پایان دی‌ماه سال 97، دوماه پیش از پایان سال، برنامۀ تولید خود را محقق کند و این، یک پیروزی بزرگ برای صنعت کشور در شرایط تحریم است.

عملکرد درخشان مجتمع مس سرچشمه در تولید و توسعه/ برنامه تولیدی امسال طی ده‌ماه محقق شد

به گزارش مس پرس، مدیر مجتمع مس سرچشمه با بیان این مطلب درباره میزان تولید محصولات مجتمع مس سرچشمه گفت: از ابتدای سال جاری، میزان کل استخراج معدن سرچشمه 76 میلیون تن و سنگ سولفور استخراجی معدن با  25 میلیون تن بوده است که به ترتیب نسبت به برنامه رشد 20/4درصدی و 3/1درصدی بوده است.
وی افزود: همچنین کنسانترۀ مس تولیدی تغلیظ با 593هزار تن و مس محتوی کنسانترۀ 140هزار تن بوده است که به ترتیب هر کدام 4/7درصد و3درصد نسبت به برنامه افزایش داشته است.


مهم‌ترین مأموریت شرکت مس، اکتشاف، استخراج و تولید مس است و از این جهت بزرگ‌ترین دستاورد مس، تحقق اهداف سالانۀ تولید و دست‌یابی به رکوردهای جدید تولید بوده است

احمدی با بیان این‌که در تمامی این موارد، رکورد تولید از ابتدای راه‌اندازی 10ماهه به‌دست آمده است اظهار داشت: امیدوارم این روند تا پایان سال نیز ادامه داشته باشد و ما موفق شویم رکورد جدیدی در تولید شرکت مس به ثبت برسانیم.
مدیر مجتمع مس سرچشمه با اشاره به عملکرد مجتمع مس سرچشمه در راستای تولید پایدار گفت: ما امسال با فعال‌تر کردن پروژه‌های اصلاحی مس در سرچشمه، گام‌های خوبی برای رسیدن به تولید پایدار برداشتیم. به‌طور مثال، در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، پروژۀ تغییر تکنولوژی و افزایش ظرفیت نوار نقالۀ‌دو به بهره‌برداری رسید و ظرفیت جابه‌جایی خاک معدن، از 4770 تن به 5500 تن افزایش یافت.
به گفته احمدی از ویژگی‌های بارز این طرح، علاوه بر آنچه گفته شد، انجام یک کار گروهی مشترک میان سه معاونت توسعه، مهندسی و بهره‌برداری بود که کار در بستر مشارکت، خیلی بیشتر از انتظار جلو رفت.
مدیر مجتمع مس سرچشمه درباره طرح توسعۀ اسیدسولفوریک به‌عنوان مهم‌ترین طرح محیط زیستی شرکت مس در چهل سال گذشته گفت: طرح اسیدسولفوریک سرچشمه، به حول و قوۀ الهی و تلاش همۀ دست‌اندرکاران و تلاشگران صنعت مس و کارشناسان داخلی، در مرحلۀ راه‌اندازی قرار دارد و پس از اتمام همۀ مراحل پیش‌نیاز؛ شامل تست سرد، راه‌اندازی تک‌تک تجهیزات و در نهایت تست گرم، ان‌شاء‌الله طی یک‌ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی افزود: در دورۀ تحریم‌ها، همۀ کارشناسان خارجی شرکت اتوتک آلمان، قبل از شروع دور دوم تحریم‌ها (یعنی سیزدهم آبان‌ماه)، سایت را ترک کردند؛ اما ما توانستیم با تکیه بر توان متخصصان داخلی و کار گروهی منسجم و برنامه‌ریزی دقیق، علی‌رغم همۀ مشکلات، کار راه‌اندازی تجهیزات را پیش ببریم.
احمدی در بخش دیگری از سخنانش به مهم‌ترین دستاوردهای مجتمع مس سرچشمه طی چهل سال گذشته اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین مأموریت شرکت مس، اکتشاف، استخراج و تولید مس است و از این جهت بزرگ‌ترین دستاورد مس، تحقق اهداف سالانۀ تولید و دست‌یابی به رکوردهای جدید تولید بوده است.
وی با بیان این‌که اجرا و راه‌اندازی طرح‌های توسعۀ مس در کرمان، از دیگر دستاوردهای مهم مس به‌شمار می‌رود اظهار داشت: طی چهارسال گذشته، بیش از ده طرح معدنی، صنعتی و عمرانی در حوزۀ کرمان به سرانجام رسیده که مهم‌ترین آن‌ها، فاز دوم توسعۀ تغلیظ سرچشمه است.
وی افزود: طرح تغییر تکنولوژی کورۀ ریورب ذوب سرچشمه به فلش، از مهم‌ترین طرح‌های توسعۀ مس در استان کرمان است که در آبان‌ماه 96 تولید آن آغاز شد. این طرح، علاوه بر بهینه‌سازی فرایند تولید، ظرفیت تولید آند را افزایش داده است. برای اجرای این طرح، حدود 720 میلیارد تومان هزینه شده است.
مدیر مجتمع مس سرچشمه با بیان این‌که  با راه‌اندازی کارخانة اسید در سرچشمه تا پایان سال 1397، آلایندگی ذوب سرچشمه به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد گفت: پروژۀ تغییر تکنولوژی پالایشگاه سرچشمه به کاتد دائمی، پروژۀ افزایش ظرفیت کارخانۀ کنسانترۀ مولیبدن سرچشمه، پروژۀ انتقال گاز کنورترهای ذوب سرچشمه، پروژۀ افزایش ظرفیت کارخانۀ آهک سرچشمه، ساخت کارخانه و انبار مواد ناریۀ سرچشمه، ازجمله طرح‌های مهم شرکت مس در استان کرمان است.
وی در پایان تأکید کرد: بخش عمدۀ‌ این توفیق‌ها، چه در حوزۀ تولید و چه در حوزۀ توسعه، در شرایط تحریم و با تکیه بر توان متخصصان داخلی و در سایۀ خودباوری و هم‌دلی همۀ کارکنان، اعم از کارگران و مدیران حاصل شده است.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :