پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران Mes Press
تاریخ روز
دوشنبه 4 تیر ماه 1397 ساعت 15:58:44
نوع قلم :‌   اندازه‌ی قلم :‌

عواملی که باعث جهش قیمت مس شده‌اند

یکشنبه 28 آذر ماه 1395

به گزارش مس پرس به نقل از موسسه SNL، قیمت مس از ابتدای سال جاری تا اواخر ماه اکتبر در بازه 4هزار و 500 تا 5هزار دلار بر تن قرار داشته است، ولی تنها در یک ماه به 6هزار دلار بر تن رسید.

یکی از دلایل این امر، انتظارات در مورد سیاست‌های مالی انبساطی دولت جدید امریکاست که باعث شد قیمت مس در ماه نوامبر جهش پیدا کند. ایالات متحده تقریباً 6/1 میلیون تن مس تصفیه‌شده در هر سال مصرف می‌کند که این میزان برابر با 7درصد مصرف جهانی است. از طرفی دیگر، هرگونه تغییر قابل‌توجه در تقاضای مس امریکا که تحت تأثیر سیاست‌های دولت جدید به‌وجود آید، به احتمال زیاد اثرات خود را در سال‌های بعد از 2018 نشان خواهد داد و در سال 2017 نتایج ملموس کم‌تری بر جای می‌گذارد.
موسسه SNL بر این باور است که دو رکن اصلی مطرح‌شده در کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ که مخارج زیرساختی و همچنین سیاست‌های تجاری بودند، می‌توانند اثرات قابل‌توجهی بر مصرف مس این کشور برجای گذارند. بیش‌ترین گمانه‌زنی‌های صورت‌گرفته، ناشی از اخبار مطرح‌شده در مورد برنامه یک تریلیون دلاری ترامپ برای زیرساخت‌های این کشور است؛ اما مسأله‌ای که توجه به آن ضروری است، بررسی دقیق بخش‌هایی است که این سرمایه‌گذاری در آن هزینه می‌شود. در حال حاضر، اطلاعات زیادی در مورد جزییات این طرح وجود ندارد.
موسسه SNL با در نظر گرفتن گزارش جامعه مهندسان عمران آمریکا (ASCE) به این نتیجه رسیده است که ایالات متحده در طول ده سال آینده (2016 تا 2025) به 44/1 تریلیون دلار سرمایه‌گذاری بیش‌تر به‌منظور ارتقای زیرساخت‌های کشور نیازمند است. البته، 1/1 تریلیون دلار در بخش حمل‌ونقل سطحی هزینه می‌شود. در صنعت حمل‌ونقل سطحی به احتمال زیاد تمرکز بیش‌تر بر ریل‌های قطار و پل‌ها خواهد بود و شبکه ریلی پرسرعت امریکا که مصرف بالایی از مس را به خود اختصاص می‌دهد در اولویت‌های بعدی قرار خواهد داشت. در این میان، انتظار نمی‌رود که شرایط زیست‌محیطی تحت تأثیر سیاست‌های دولت جدید بهبود یابد و پیش‌بینی می‌شود همراه با کاهش تمرکز بر انرژی‌های تجدیدپذیر، میزان تولید هیدروکربن‌ها افزایش یابد.

صنعت مس، سرمایه‌گذاری بر روی انرژی‌های تجدیدپذیر را یکی از مهم‌ترین عوامل رشد تقاضا در سال‌های آتی می‌داند. امکان وضع تعرفه‌های 45درصدی بر روی واردات صورت‌گرفته از کشور چین و تعرفه 35درصدی بر واردات مکزیک نیز از مهم‌ترین اخبار اقتصادیِ حال حاضر به شمار می‌آید. در صورت تحمیل قوانین مذکور، زنجیره تأمین مس نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. ایالات متحده حدوداً 40درصد از نیاز کاتد تصفیه‌شده خود را از طریق واردات تأمین می‌کند که بیش از 40درصد آن از کانادا و یا مکزیک صورت می‌گیرد.
موسسه SNL در پایان این گزارش نتیجه‌گیری می‌کند که انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا تنها عامل مؤثر در پسِ افزایش اخیر قیمت‌های مس نبوده است و به نظر می‌رسد بهبود شرایط عرضه و تقاضا در بازار، افزایش انتظارات برای رشد 5درصدی مصرف مس چین در سال‌جاری و مشکلات اخیر تولید در برخی از بزرگ‌ترین معادن دنیا که باعث شده است عرضه مس را تا حدودی محدود کند، نقش مهمی در جهش قیمت مس به حدود 6000 دلار بر تن داشته است.

لینک خبر‌ :: http://mespress.ir/news/?Id=6996