پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران Mes Press
تاریخ روز
پنج‌شنبه 3 خرداد ماه 1397 ساعت 12:21:48
نوع قلم :‌   اندازه‌ی قلم :‌

هشت هزار کیلومتر مربع مطالعات اکتشافی پی‌جویی ناحیه‌ای

چهارشنبه 15 دی ماه 1395

به گزارش مس‌ پرس، مهندس بابک بابایی مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران با اعلام این خبر گفت: در این راستا، پس از تلفیق همه اطلاعات و مدل‌سازی و مشخص شدن محدوده‌های امیدبخش، عملیات صحرایی و کنترل زمینی در همه مناطق امیدبخش صورت گرفته و مناطق مستعد کانی‌سازی برای ادامه کار پیشنهاد شده است.
وی تصریح کرد: همه فعالیت‌های انجام‌شده مطابق با برنامه زمان‌بندی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌های آذربایجان شرقی و کرمان انجام شده است.
بابایی درباره اقدامات بعدی برای تکمیل فعالیت‌های اکتشافی در این مناطق گفت: با توجه به تکمیل اطلاعات و مطالعات در مرحله پی‌جویی در مقیاس ناحیه‌ای؛ مطالعات اکتشافی تکمیلی شامل زمین‌شناسی، ژئوشیمی و... در این محدوده‌های امیدبخش در دستور کار قرار گرفته است و در نخستین گام، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های مختلف به وسعت 30هزار هکتار و تهیه نقشه‌های ژئوشیمیایی با روش‌ها و مقیاس‌های مختلف به وسعت 10هزار هکتار در این مناطق شروع شده است.
مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه، در ادامه به برنامه‌های اکتشافی شرکت مس در سال جاری اشاره کرد و اظهار داشت: در نه‌ماهه سال جاری، امور اکتشافات و توسعه در کل کشور 26هزار و 631 متر حفاری انجام داد.
بابایی با تأکید بر این‌که هدف حوزه اکتشافات شرکت مس برنامه‌ریزی اکتشافی و اجرای آن با استفاده از همه روش‌های اکتشافات سطحی و زیرسطحی در راستای شناسایی محدوده‌های مستعد جهت کانی‌سازی مس پرفیری و سایر کانی‌سازی‌های مس در سطح کشور است، گفت: بررسی نمودار پیشرفت فیزیکی همه فعالیت‌های اکتشافی –سطحی و حفاری- نشان‌دهنده پیشرفت 82درصدی برنامه‌های اکتشافی شرکت مس تا پایان آذرماه سال جاری است.
وی افزود:کل آنالیز نمونه‌های حفاری صورت‌گرفته در طی نه‌ماهه سال جاری 12289 نمونه بوده است که از این مقدار 10998 نمونه در استان‌های مرکزی و جنوبی و 1291 نمونه در استان‌های شمالی و شمال‌غرب بوده است.
مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه شرکت مس در ادامه درباره سایر اقدامات انجام‌شده در این مناطق تصریح کرد: همچنین طی نه‌ماهه سال 95، مطالعات زمین‌شناسی و آلتراسیون، ژئوفیزیک و ژئوشیمی و پیش‌امکان‌سنجی و ارزیابی ذخیره، انجام‌ شده و گزارش کامل آن‌ها ارائه شده است.
مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه، در زمینه فعالیت‌های اکتشافی انجام‌شده در استان‌های کشور طی نه‌ماهه سال 95 گفت: در این بازه زمانی، فعالیت‌های اکتشافی در استان‌های کرمان، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی انجام شده است.
وی با بیان این‌که در میان استان‌ها، استان کرمان دارای بیشترین منطقه و محدوده اکتشافی است، اظهار داشت: گروه، زاورک، دره حمزه، باغ گلان، لردخیزان، رضی‌آباد، ایجو، میدوک، سرمشک، ده‌زیارت، سین‌آباد، بنه‌ریزان، دره‌آلو، چاه فیروزه و دره‌زار، مناطق و محدوده‌های اکتشافی در این استان است.
شایان ذکر است؛ ناحیه مس‌دار کرمان، قسمتی از کمربند فلززایی ارومیه-دختر است که مهم‌ترین ذخایر مس این ناحیه، توده‌های مس سرچشمه و میدوک است. ناحیه مس‌دار منطقه آذربایجان نیز قسمتی از این کمربند بوده و کانسار مس سونگون، بزرگ‌ترین اندیس مس در شمال‌غرب ایران محسوب می‌شود. به خاطر اهمیت این مناطق، شرکت ملی صنایع مس ایران در راستای اکتشاف ذخایر جدید و با توجه به پتانسیل مناسب متالوژنی مس پورفیری و سایر کانی‌سازی‌های عناصر همراه در امتداد این کمربند، از سال 1393 تاکنون عمده فعالیت‌های اکتشافی و مطالعات پی‌جویی خود را بر روی شناسایی و اکتشاف کانسارها و ذخایر پنهان، اکتشاف زون‌های مس اسکارنی و اکتشاف ذخایر اگزوتیک در اطراف معادن بزرگ، در استان‌های کرمان و آذربایجان متمرکز کرده است.

لینک خبر‌ :: http://mespress.ir/news/?Id=7037