پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران Mes Press
تاریخ روز
دوشنبه 4 تیر ماه 1397 ساعت 00:44:43
نوع قلم :‌   اندازه‌ی قلم :‌

رشد اقتصادی پیش‌بینی‌شده چین در سال گذشته محقق شد

دوشنبه 20 دی ماه 1395

به گزارش مس پرس به نقل از رویترز، زو گوانگیاو معاون وزیر اقتصاد چین، در جلسه‌ای در دانشگاه چینهوا اعلام کرد چین در سه‌ماهه نخست سال 2016 رشدی برابر با 6.7 درصد داشته است و بر همین اساس، به احتمال زیاد رشد اقتصادی سه‌ماهه چهارم نیز برابر با همین رقم است.
براساس این گزارش، چین در راستای دست‌یابی به رشد اقتصادی 6.5 تا 7درصدی در سال 2016، با اعمال سیاست‌های حمایتی میزان مخارج دولتی را افزایش داد، به بازار مسکن رونق بخشید و در سطح بی‌سابقه‌ای وام بانکی ارائه کرد، موضوعی که به افزایش بدهی در این کشور منجر شد.
شایان ذکر است؛ چین بزرگ‌ترین بازار مصرف‌کننده در حوزه فلزات غیر آهنی به‌ویژه مس است و در حدود 50درصد مس جهانی را مصرف می‌کند. با توجه به این‌که یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار بر بازار مس، نرخ رشد اقتصاد چین و وضعیت بخش تولید صنعتی این کشور است، بدون شک هرگونه تغییر مثبتی در وضعیت اقتصادی چین روی قیمت جهانی مس تأثیر خواهد گذاشت و از قیمت فلز سرخ حمایت خواهد کرد. علاوه بر این، براساس برنامه پنج‌ساله توسعه چین (2020-2016)، دولت این کشور تعهد بیشتری نسبت به اقتصاد بازار پیدا کرده و تأکید کرده است که دخالت خود را در اموری مانند قیمت‌گذاری کاهش خواهد داد، همچنین اعلام شده که سیاست شهرنشینی در چین باید با سرعت بیشتری ادامه یابد و تولید ناخالص داخلی چین نیز تا 2020 نسبت به 2011 دوبرابر شود. چین برای تحقق این هدف تا 2020 به نرخ رشد اقتصادی سالانه 6.5 درصدی نیاز دارد تا بتواند به GDP معادل 10 تا 12 تریلیون دلاری تا سال 2020 برسد.
درنتیجه و با توجه به گفته‌های معاون وزیر اقتصاد چین درباره تحقق رشد اقتصادی مورد نظر این کشور در سال 2016 به نظر می‌رسد که چین در نخستین سال برنامه پنجم توسعه خود موفق به برآورده‌کردن انتظارات فعالان بازار سرمایه شده باشد؛ بنابراینُ می‌توان امیدوار بود که با ادامه‌دار بودن روند رشد اقتصاد چین طی سال‌های بعد، تولیدکنندگان محصولات مسی از اطمینان بیشتری برای تولید و مصرف آن از سوی اژدهای زرد برخوردار باشند.

لینک خبر‌ :: http://mespress.ir/news/?Id=7048