پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران Mes Press
تاریخ روز
چهارشنبه 26 تیر ماه 1398 ساعت 19:16:18
نوع قلم :‌   اندازه‌ی قلم :‌

هوای سرچشمه و خاتون‌آباد پاک‌تر می‌شود

دوشنبه 15 آبان ماه 1396

به گزارش مس پرس، شعبانی با اعلام این خبر و با اشاره به میزان آلایندگی کارخانه ذوب خاتون‌آباد در ابتدای راه‌اندازی گفت: در سال 1383 که کارخانه ذوب خاتون‌آباد راه‌اندازی شد به‌دلیل مشکلات فنی الکتروفیلترها میزان غبار خروجی و آلایندگی آن بیش از حد مجاز استاندارد کارخانه‌های صنعتی بود.
وی تصریح کرد: ولی با عزم شرکت مس برای اصلاح این وضعیت و بهبود وضعیت زیست‌محیطی منطقه و مشاوره از شرکت‌های خارجی در عرض چند سال میزان غبار خروجی به هزار میلی‌گرم نرمال مترمکعب رسید و هم‌اکنون با اصلاحات کامل در کارخانه به زیر 200 میلی‌گرم نرمال مترمکعب رسیده است.
رئیس بهداشت محیط و محیط‌زیست منطقه کرمان با اشاره به‌ این‌که رفع مشکل خودسوزی غبار داخل الکتروفیلتر درایر که منجر به افزایش دما و در نتیجه کاهش راندمان الکتروفیلتر می‌شد یکی از مهم‌ترین اقدامات در راستای کاهش غبار خروجی کارخانه ذوب خاتون‌آباد بود، درباره سایر اقدامات انجام‌شده گفت: کاهش حجم هوای ورودی به داخل الکتروفیلتر درایر از طریق سیستم پرج ایر که منجر به خودسوزی غبار می‌شد و تغییرات در سیستم ضربه زنی الکتروفیلترها و کنترل هوای ورودی خشک کن درایر، از دیگر اقدامات مهم در این زمینه بوده است.
شعبانی‌زاد در ادامه به کنترل آلاینده‌های کارخانه ذوب سرچشمه اشاره کرد و در این‌باره اظهار داشت: با تغییر تکنولوژی ذوب سرچشمه از ریورب به فلش و بهره‌برداری از کارخانه‌های اسید سرچشمه طی دو سال آینده میزان آلایندها در این منطقه به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.
رئیس بهداشت محیط و محیط‌زیست منطقه کرمان با تاکید بر این‌که تکنولوژی جدید فلش مزایای بسیار زیادی دارد گفت: از مهم‌ترین مزایای طرح فلش، خارج شدن سوخت گازوییل و مازوت و استفاده از گاز طبیعی برای تولید است.
وی افزود: همچنین، در تکنولوژی فلش در عین افزایش تولید و بهره‌وری، میزان مصرف انرژی کاهش پیدا می‌کند و با بهره‌برداری از کارخانه اسید سرچشمه در دوسال آینده حذف کامل گازهای آلاینده زیست‌محیطی محقق خواهد شد.
شعبانی‌زاد با بیان این‌که پایش مداوم زیست‌محیطی منطقه کرمان جزو اولویت‌های اصلی شرکت مس است گفت: هم‌اکنون پایش جامع زیست‌محیطی در مس منطقه کرمان توسط آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست، دانشگاه صنعتی شریف و دانشکده محیط‌زیست دانشگاه تهران انجام می‌شود و نتایج پایش نشان‌دهنده وضعیت مطلوب زیست‌محیطی در مس منطقه کرمان است.

لینک خبر‌ :: http://mespress.ir/news/?Id=7393