پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران Mes Press
تاریخ روز
چهارشنبه 7 خرداد ماه 1399 ساعت 04:36:53
نوع قلم :‌   اندازه‌ی قلم :‌

فری‌پورت مک‌موران بدون گراسبرگ چه خواهد کرد؟

چهارشنبه 9 آبان ماه 1397

کمپانی تولیدکننده مس امریکا، فری‌پورت مک‌موران، توجه خود را به استراتژی سال‌های پیشِ رو معطوف کرده است و در حال حاضر، به نظر می‌رسد تعاملات با معدن مس گراسبرگ در اندونزی در شرف نهایی شدن است.

پس از مذاکراتی که سال‌ها طول کشید، این کمپانی در ماه سپتامبر موافقت کرد تا کنترل این معدن را به دولت اندونزی واگذار کند. کمپانی دولتی Inalum معادل 51.23 درصد از سهام کمپانی PTFI که اداره معدن گراسبرگ را به عهده دارد، در اختیار خواهد گرفت و  باقیمانده سهام این کمپانی در اختیار کمپانی فری‌پورت مک‌موران خواهد بود. این توافق‌نامه تحت چندین مجوز مختلف حاصل شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به قوانین ضدائتلاف در چین اشاره کرد. برای اخذ این مجوز، شش ماه زمان صرف شد.

«ریچارد آدکرسون»، مدیرعامل این کمپانی به «بلومبرگ» گفت: استراتژی آینده کمپانی در حال گسترش است و منابع بسیار زیادی برای این کمپانی موجود است.

آدکرسون قبلاً بر پتانسیل توسعه معدن Lone Star در شرق آریزونا و توسعه بیشتر منابع در امریکای جنوبی تأکید کرده بود. اما به گفته او برای سرمایه‌گذاری در توسعه بیشتر پروژه‌های قبلی نیاز است که قیمت مس بالاتر از 3 دلار در هر پوند (6.614 دلار در هر تن) قرار گیرد و کمپانی فری‌پورت مک‌موران تا زمانی که عدم اطمینان‌ها در بازار برطرف نشود، در پروژه جدیدی ورود نخواهد کرد.

وی همچنین افزود: فاندامنتال‌های بازار مس قوی است، اما جنگ‌های بین‌المللی تجاری بر قیمت‌ها فشار وارد کرده است. البته این کمپانی به‌طور مستقیم تحت تأثیر تنش‌های تجاری ایالات متحده امریکا و چین قرار نگرفته است، زیرا آن‌چه که این کمپانی به چین می فروشد، مانند کنسانتره مس، خارج از ایالات متحده امریکا تولید می‌شود. کمپانی فری‌پورت مک‌موران همچنین محصولات مسی از چین وارد نمی‌کند.

آدکرسون همچنین گفت: اگرچه کمپانی فری‌پورت مک‌موران قصد دارد یک نهاد مستقل باقی بماند، اما نمی‌تواند مانع فروش سهام کمپانی شود. اگر فرصتی برای فروش سهام خود به یک کمپانی دیگر به وجود آید و این فرصت برای سهام‌داران کمپانی مفید باشد، آن‌گاه شاهد خواهیم بود که مدیریت کمپانی بهترین معامله‌ای که امکان‌پذیر باشد را انجام خواهد داد.

لینک خبر‌ :: http://mespress.ir/news/?Id=7811