پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران Mes Press
تاریخ روز
سه‌شنبه 29 مرداد ماه 1398 ساعت 14:06:11
نوع قلم :‌   اندازه‌ی قلم :‌

بومی‌سازی الکتروموتور غول‌پیکر کارخانه تغلیظ مجتمع مس سرچشمه

چهارشنبه 10 بهمن ماه 1397

به گزارش مس پرس، مهندس «فرخ مرتضوی» مدیر امور برق و نیروگاه‌های مجتمع مس سرچشمه با اعلام این خبر درباره جزئیات این طرح گفت: در مجتمع مس سرچشمه؛ به‌منظور استحصال فلز مس از خاک معدنی، نیاز است تا خاک و مواد معدنی کاملاً آسیا شده و با آب ترکیب شوند.
وی افزود: در کارخانه تغلیظ یک، این عملیات با استفاده از هشت دستگاه آسیای غول‌پیکر گلوله‌ای- که ساخت شرکت GE آمریکا هستند انجام می‌شود و نیروی محرکه این آسیاها با استفاده از موتورهای 6/9 کیلو ولت 4500 اسب بخار (3/4 مگاوات) تأمین می‌شود.
مرتضوی درباره دلایل و رویکرد شرکت مس جهت بومی‌سازی این دستگاه گفت: گذشت 40 سال از کارکرد الکتروموتورها، پیری عایقی مشهود بر روی الکتروموتورهای مذکور با توجه به تعمیرات موضعی انجام شده بر روی برخی از کویل های این آسیاها و آسیب دیدن هسته استاتور برخی از آسیاها به دلیل ورود جسم خارجی به داخل موتور مجتمع مس سرچشمه را بر آن داشت تا اقدام به ساخت بومی حداقل یک عدد استاتور یدک برای الکتروموتورهای مذکور جهت جلوگیری از توقف در تولید کنند.
مرتضوی ادامه داد: به دلایل فوق و با توجه به شرایط تحریم و عدم امکان تأمین استاتور یدک از طریق سازنده اصلی و جلوگیری از هزینه گزاف تولید از دست رفته و همچنین هزینه بسیار بالای خرید از منابع خارجی و نیز تقویت بنیه ساخت داخل؛ کارگاه الکترومکانیک واحد تعمیرات مرکزی برق (امور برق و نیروگاه‌ها) زیرمجموعه معاونت مهندسی و مدیریت انرژی؛ تصمیم گرفت تا ساخت یک دستگاه استاتور را از طریق شرکت‌های توانمند در داخل کشور، در سال 1393 در دستور کار خود قرار دهد.
وی تصریح کرد: البته، مطالعات اولیه و تهیه نقشه این استاتور در سال‌های 90 و 91 نیز در امور مهندسی (وقت) مجتمع مس سرچشمه انجام شد، ولی این اقدام در سال 93 با صدور اعلام نیازمندی توسط واحد الکترومکانیک سرچشمه عملیاتی شد.
مدیر امور برق و نیروگاه‌های مجتمع مس سرچشمه با بیان این‌که درنهایت ساخت داخلی الکتروموتور غول‌پیکر آسیای اولیه تغلیظ، به‌منظور حمایت از تولید داخلی در انتهای سال 1396 پایان یافت و الکتروموتور به انبار کارخانه منتقل شد گفت: این الکتروموتور- با تلاش پرسنل امور تغلیظ، واحد الکترومکانیک و شرکت جمکو در اورهال سال جاری نصب و از تاریخ 27/05/1397 تحت بار نامی قرار گرفت و پایش های به‌عمل‌آمده توسط امور تغلیظ و واحد الکترومکانیک نشان می‌دهد کارکرد آن رضایت‌بخش است و الکتروموتور در وضعیت مطلوب قرار دارد.
مرتضوی اظهار داشت: نکته خوشحال‌کننده و بسیار امیدوارکننده این است که حسب اطلاعات دریافتی از شرکت جمکو، آن شرکت پس از انتقال دانش فنی و ساخت الکتروموتور مذکور و همکاری با واحد الکترومکانیک سرچشمه، قادر شده است سفارش‌های دیگری نیز برای الکتروموتورهای غول‌پیکر از سایر شرکت‌ها مانند گل گوهر و شرکت فولاد، انتقال آب خلیج‌فارس و غیره دریافت کند و در حال ساخت الکتروموتورهای جدید با ظرفیت بالا است.
وی در پایان تأکید کرد: این اقدام مجتمع مس سرچشمه که با حمایت مدیریت ارشد شرکت مس صورت گرفت باعث شد تا علاوه بر در دسترس بودن یک سازنده داخلی در کنار شرکت ملی مس ایران، نویدبخش بالا رفتن توان داخلی کشور عزیزمان و حمایت از تولید ملی خصوصاً در شرایط کنونی شود.

لینک خبر‌ :: http://mespress.ir/news/?Id=7931