پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران Mes Press
تاریخ روز
جمعه 9 خرداد ماه 1399 ساعت 19:55:35
نوع قلم :‌   اندازه‌ی قلم :‌

بهره‌برداری از پروژه مخازن اسید سولفوریک شرکت مس در 180 روز

دوشنبه 23 اردیبهشت ماه 1398

به گزارش مس پرس، مجری «پروژه ایجاد زیرساخت‌های انتقال و نگهداری اسید» در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس با بیان این‌که مدت زمان اجرای طرح‌هایی از این دست در پروژه‌های نفتی که البته از حساسیت‌های ایمنی کمتری نسبت به اسید برخوردارند در حدود دو سال زمان می‌برد؛ گفت: تیم مهندسی و اجرایی شرکت مس با فعال کردن همه بخش‌ها به طور همزمان موفق شد این پروژه را در مدت زمانی کوتاهی و در شرایط سخت تحریم‌ها به پایان برساند تا در روند تولید اسید سولفوریک که هدف اصلی آن حذف آلاینده‌های محیط زیستی است خللی وارد نشود.
وی افزود: با بهره‌برداری از این کارخانه به ظرفیت 600 هزار تن در سال (به طور میانگین تولید روزانه دو هزار تن اسید در روز) موضوع مهم بحث انتقال اسید و دور کردن آن از کارخانه بود.
محرمی با بیان این‌که مصرف داخلی اسید کمتر از این میزان است تصریح کرد: بنابراین سیاست شرکت بر این معطوف شد که به حوزه صادرات ورود کند؛ چراکه تحت هیچ شرایطی تولید نباید متوقف شود و از هر طریق ممکن اسید تولیدشده باید به فروش برسد.
مجری «پروژه ایجاد زیرساخت‌های انتقال و نگه‌داری اسید» ادامه داد: برای این کار پروژه ایجاد هشت مخزن اسیدسولفوریک و ایجاد زیرساخت‌های ریلی و تجهیزات حمل در بندرعباس در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: کارهای مقدماتی و مطالعاتی این طرح از اوایل مهرماه سال گذشته آغاز شد و حدود یک ماه بعد کارهای اجرایی و عملیاتی آن آغاز شد.
محرمی با بیان این‌که ساخت هشت مخزن این پروژه به اتمام رسیده است گفت: در حال حاضر بخش پایپینگ داخلی آن در حال اجرا است و در خردادماه اسید از سرچشمه به این مخازن منتقل می‌شود و از آنجا از طریق پایپ لاین به کشتی برای انتقال به بازارهای صادراتی منتقل می‌شود.
به گفته محرمی برای انتقال اسید از سرچشمه به ‌بندرعباس مجوز خطوط ریلی از راه‌آهن گرفته شده و قرارداد ساخت یک‌صد دستگاه واگن به ظرفیت هر واگن 65 تن نیز منعقدشده که 40 دستگاه واگن آن آماده انتقال به خط ریلی هستند.
مجری «پروژه ایجاد زیرساخت‌های انتقال و نگهداری اسید» با اشاره به بهره‌برداری از کارخانه اسید سولفوریک خاتون‌آباد در آینده نزدیک گفت: این پروژه قابلیت افزایش طرفیت به بیش از 200 هزار تن در سال و انتقال روزانه 4 هزار تن اسید به مخازن را دارد که در فازهای بعدی اجرایی خواهد شد.
وی تأکید کرد: با توجه به این‌که در کارخانه اسیدسولفوریک مجتمع مس سرچشمه اسید 98/5 درصد تولید می‌شود، تمام حوزه‌های این پروژه با بالاترین سطح ایمنی و مطابق با استانداردهای جهانی ساخته‌شده است.

لینک خبر‌ :: http://mespress.ir/news/?Id=8082