پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
سه‌شنبه 6 آبان ماه 1399
Tuesday 27 Octobr 2020
کد یادداشت‌ : ‌5772

امید صنعت مس به بهبود حال اژدهای زرد

این روزها صنعت مس دنیا منتظر بهبودی حال اقتصاد چین است، اقتصادی که پس از رکود 2008 با اتخاذ تصمیمات درست و صحیح، پیشتاز بالا نگه داشتن رشد اقتصادی 7 درصدی بود.

*علی موذنی


اما این روزها با انتشار داده های نامطلوب اقتصادی در چین و در پی آن تضعیف فضای روانی بازار قیمت مس با 57/. کاهش به 5٬240 دلار بر تن رسید و با در پیش گرفتن روند نزولی  9 آبان به 5116 دلار رسید. داده های منتشر شده خبر از این حقیقت می دهند که اقتصاد چین طی سه ماهه سوم سال جاری، با کم ترین سرعت خود از سال 2009 در حال رشد بوده است.
حال پرسش این است که آیا دولت چین خواهد توانست با اتخاذ سیاست های درست به سان سال 2008 از این بحران گذر کند و با روشن نگاه داشتن مشعل زیر ساخت های اقتصادی و صنعتی مانع از پایین آمدن تقاضای مس اژدهای زرد شود؟
موسسه Barclays در این خصوص، اعتقاد دارد که با وجود اقدامات سیاسی منقطع اخیر در چین، دولت این کشور اتخاذ سیاست های اصلاحاتی بیش تر را هم چنان در دستور کار خود می گذارد. به باور این موسسه مالی، استراتژی دولت چین، موجب بهبود مصرف و ثبات سرمایه گذاری در این کشور خواهد شد؛ هم چنین از صادرات حمایت خواهد کرد و تحقق رشد مورد هدف در چین را امکان پذیر خواهد ساخت.
اخیرا هم موسسه IWCC، اعلام کرده است که تقاضای واقعی مس در چین طی سال جاری به احتمال زیاد به 05/10 میلیون تن می رسد که رشد 1/3 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.
این موسسه، در بررسی‌های خود به این تحلیل رسیده است که کشور چین در سال آینده با ریسک‌های نامطلوبی از سمت صنایعی شامل اتومبیل، ساخت‌وساز و صادرات رو به رو خواهد شد و به همین خاطر امکان رشد بالقوه ای به دلیل کاهش فشارهای جانشینی و افزایش مخارج در فعالیت‌های زیرساختی به وجود خواهد آمد. در نتیجه موسسه مذکور پیش‌بینی می‌کند که تقاضای واقعی مس در کشور چین طی سال آتی با نرخ 3/3 درصدی افزایش یابد.
افزون بر این IWCC در خصوص تقاضای جهانی مس، انتظار دارد که تقاضای جهانی با رشدی 4/2 درصدی به 7/22 میلیون تن طی سال 2016 دست یابد. از نظر این موسسه در نظر گرفتن تغییرات تقاضا در سایر کشورها که شامل افت سفارش‌ها در ژاپن و بهبود تقاضا در ایالت متحده و اروپا است این رشد را به وجود خواهد آورد.
این موسسه پیش‌بینی می‌کند که تولید مس تصفیه‌شده در سال آتی، با افزایشی 8/1 درصدی نسبت به سال گذشته به سطح 13/22 میلیون تن برسد. موسسه IWCC باور دارد که بازار مس طی سال جاری تا حد زیادی در تعادل خواهد بود و در سال آینده ممکن است کسری در حدود 140 هزار تن به وقوع بپیوندد.
در مجموع باید گفت، درست است که اکنون نگاه‌های بدبینانه‌ای در خصوص آینده قیمت مس به خاطر کندی رشد اقتصادی چین که در حال حاضر مصرف نیمی از کل تولید دنیا را دارا است وجود دارد و پیش‌بینی‌های موجود در این خصوص باعث شده برخی تحلیل گران انتظار افزایش قیمت‌ها را در شرایط فعلی نداشته باشند ولی نباید فراموش کرد که بزرگ‌ترین اقتصاد جهان و سردمداران آن در زمان بحران اقتصادی 2008 با اتخاذ سیاست‌های عملی و واقع‌گرایانه و تمرکز بر بالا بردن مصرف داخلی رشد اقتصادی خود را بالای هفت درصد نگاه داشتند. بنابراین و با تکیه بر نگاه خوش‌بینانه می‌توان انتظار داشت که چین با در پیش گرفتن سیاست‌های حمایتی از صادرات و مصرف داخلی مشعل زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی خود را روشن نگاه دارد و به این ترتیب مانع از کاهش مصرف مس در قلمرو امپراتوری اقتصادی چین شود.
 

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :