پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
جمعه 9 خرداد ماه 1399
Friday 29 May 2020
کد یادداشت‌ : ‌5777

چالش‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در فلز سرخ

یهروز برنا، معاون اکتشافات معدنی سازمان زمین‌شناسی کشور در یادداشتی به بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن مس کشور را بررسی کرده است. برنا معتقد است سرمایه‌گذاری در ذخایر مس، ازجمله زمینه‌های ایجاد اشتغال در کشور است.

یادداشت او را در ادامه می خوانید:

یکی از مواد معدنی که وجود آن در ایران می‌تواند بسیار محتمل باشد، مس است. از آنجا که ایران روی کمربند مس قرار گرفته و وجود 85 ذخیره مس پورفیری به اثبات رسیده، امیدواری‌ها را در این حوزه برای سرمایه‌گذاری بالا برده است. به طوری که اغلب سرمایه‌گذاران به دلیل اینکه در ایران انواع تیپ‌های مس از جمله پورفیری، رسوبی، ماگماتیکی، میشیگان و توده‌ای وجود دارد، ترغیب به سرمایه‌گذاری شده‌اند.
بر اساس گزارش‌های اخیر کمیته اکتشاف ملی و بررسی‌های جدید از کمربند شناخته شده مس در کشور، ثابت شده یک میلیارد تن ذخیره مس در کشور در نوبت گواهی کشف قرار گرفته که این بسیار امیدوارکننده است و جای خوشحالی دارد. اطلاعات سازمان زمین‌شناسی نشان داده فقط در سه استان کشور اندیسی از مس شناسایی نشده اما در مابقی استان‌ها وجود مس دیده شده اما بهره‌برداری از این ذخایر نیازمند برنامه‌ای بلندمدت است. این در حالی است که ذخایر همراه مس مولیبدن، سلنیوم، طلا و نقره محسوب می‌شوند و این عناصر همراه ارزش افزوده ذخایر مس را بالاتر می‌برند.
طی سال‌های اخیر بخشی از حفاری‌ها در حوزه مس صورت گرفته اما آنچه این دستاوردها نشان می‌دهد، بسیاری از ماشین‌آلات کهنه و فرسوده مستلزم تغییر و جایگزینی هستند تا استخراج و فرآوری تقویت شود و پیرو آن زنجیره ارزش تکامل یابد. چرا که در خلال بهبود تولید و ارتقای فرآوری اشتغال این حوزه هم رونق می‌گیرد. در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در معادن مس انجام شده و سرمایه‌گذاران بسیاری را این حوزه جذب کرده اما انتظار می‌رود با به پایان رسیدن دوران رکود مواد معدنی در دنیا و با توجه به منابع مس موجود کشور تکنولوژی معادن نیز به‌روز شود. به موازات با این اقدام کانسنگ‌ها با روش‌های جدیدتری استخراج شود که این مهم نیازمند مشارکت با کشورهای صاحب تکنولوژی دیگر است. شیلی، چین، اندونزی و قزاقستان می‌توانند به دلیل برخورداری از دانش اکتشاف و استخراج مس ایران را در این زمینه بی‌نیاز کنند چرا که پس از توافق هسته‌ای و بهبود روابط بین‌الملل می‌توان از این فرصت استفاده کرد و از علم و مهارت آنها بهره گرفت. ذخایر مس ایران فراوان است و می‌توان با به‌کارگیری روش‌های نوین بسیاری از طرح‌های سودده و اقتصادی را از پایلوت بودن به صنعتی شدن رساند. زیرا این روزها هم آسیا و هم کشورهای اروپایی عمده مصرف‌کنندگان موادمعدنی به شمار می‌روند و بازارهای هدف مناسبی برای صادرات ایران محسوب می‌شوند.


به طور کلی در حال حاضر رفت‌وآمد هیات‌های تجاری برای سرمایه‌گذاری در معادن ایران نشان می‌دهد معادن طلا، مس، سنگ‌آهن، سرب و روی و برخی خاک‌های نادر به عنوان جذابیت‌های اصلی سرمایه‌گذاری معدنی در ایران خارجی‌ها را به سرمایه‌گذاری ترغیب کرده است. از آنجا که به زودی معادن سنگ‌آهن و طلا از رکود جهانی خارج می‌شوند، می‌توان از رنگین‌کمانی که معادن ایران در اختیار خود دارد و اکثر عناصر موجود در جدول مندلیف که در کشور کشف شده‌اند حداکثر بهره را برد. چرا که می‌توان ردپایی از این عناصر در مناطق چهارگانه زمین‌شناسی کشور پیدا کرد. غیر از الماس و نیکل ایران دارای تمام ذخایر معدنی است و می‌تواند بخشی از هزینه‌های اکتشافی 15.6 میلیارد دلاری دنیا را برای اکتشافات معدنی ایران از سوی سرمایه‌گذاران خارجی جذب کند. از سویی هفت نوع ماده معدنی نظیر، سرب، روی، سنگ‌آهن، مس، اورانیوم،کروم و الماس بیشترین هزینه‌های اکتشافی دنیا را به خود اختصاص داده که با توجه به وجود انبوهی از پنج نوع ذخیره از این هفت نوع ماده معدنی در ایران، به نظر می‌رسد زمینه‌های مساعد برای جذب بخشی از این بودجه‌ها در ایران وجود دارد. در واقع ایران روی کمربند مس، طلا و سنگ‌آهن دنیا قرار گرفته که آرزوی هر ملتی است چنین ذخایری را داشته باشد و بتواند از محل فعال کردن آن توسعه کشور خود را رقم بزند. از این رو در شرایط پساتحریم یکی از وظایف حاکمیت این است که با شفاف‌سازی در قوانین و مقررات زمینه لازم را برای جذب سرمایه‌گذاری در معادن آماده کند.

 

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :