پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
جمعه 9 خرداد ماه 1399
Friday 29 May 2020
کد یادداشت‌ : ‌5779

موانع بخش خصوصی در معدن و صنایع معدنی

بخش خصوصی در تمامی حوزه‌های اقتصادی از جمله معدن و صنایع معدنی با موانعی روبه رو است که می‌توان با همت دولت آنها را از میان راه برداشت. امروز یکی از انتظارات فعالان بخش خصوصی نبود اعتماد لازم دولت به آنهاست.

هرچند تلاش‌ها برای ورود سرمایه گذار خارجی به بخش معدن موضوعی قابل تقدیر است اما باید به این نکته توجه داشت، سرمایه گذار خارجی زمانی به آسانی وارد بخش معدن می‌شود که پیش از او فعالان بخش خصوصی و سرمایه گذاران داخلی در آن حضور داشته باشند اما امروز فعالان بخش خصوصی معتقد هستند نبود قوانین شفاف در حوزه معدن و صنایع معدن دست آنها را بسته است. از سویی دیگر دخالت سازمان‌های مختلف و جلوگیری از فعالیت‌های اجرایی توانسته تعداد زیادی از سرمایه گذاران معدنی فعال در بخش خصوصی را دلسرد کند.
امروز دولت باید این اطمینان را در بخش خصوصی ایجاد کرده و بخشی از کارها را به آنها واگذار کند. بدون شک با ارتباط‌هایی که فعالان بخش خصوصی به ویژه اعضای اتاق بازرگانی با فعالان بخش خصوصی کشورهای دیگر دارند می‌توانند دروازه‌های ورود به بخش معدن را به روی آنها بگشایند. شاید در این میان بتوان به نقش مجلس شورای اسلامی در نزدیک کردن هرچه بیشتر بخش خصوصی با دولت نیز اشاره کرد. دریافت نظرات فعالان بخش خصوصی و مشورت با مسئولان دولتی در نهایت به قانونی ختم خواهد شد که هم بخش خصوصی و هم دولتی از اجرای آن راضی خواهند بود و صدمه‌ای به هیچکدام وارد نخواهد کرد. باید منتظر ماند و دید که نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی چطور برای نزدیک شدن این دو بخش تلاش خواهند کرد. با این حال موضوعی که شکی در آن وجود ندارد، نقش مهم هر دو حوزه دولتی و خصوصی در توسعه بخش معدن و تحقق اهداف چشم انداز 1404 خواهد بود.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :