پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 29 بهمن ماه 1397
Monday 18 February 2019
کد مطلب : ‌4881

افزایش تولید فولاد خام ایران

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: طی دو ماهه نخست سال جاری تولید فولاد خام کشور با افزایش نسبت به مدت مشابه در سال 93 مواجه شد، درحالی که طی چهار ماهه 2015 میلادی حدود 32 کشور جهان تولید خود را کاهش دادند.

افزایش تولید فولاد خام ایران

به گزارش ایرنا، فولادسازان کشورمان در مدت دو ماهه نخست سال جاری دو میلیون و 884 هزار و 513 تن فولاد خام تولید کردند که در مقایسه با دو میلیون و 882 هزار و 850 تن عملکرد سال 93 افزایش یکهزار و 663 تنی را نشان می دهد.
برپایه این گزارش، اردیبهشت ماه امسال میزان تولید فولاد خام کشور با رشد دو درصدی نسبت به ماه مشابه در سال گذشته به یک میلیون و 457 هزار و 508 تن رسید.
براساس این گزارش تولید جهانی فولاد طی چهار ماهه نخست سال جاری میلادی (2015)با کاهش 1.7 درصدی مواجه شد و حدود 32 کشور از جمله چین، ژاپن، قطر، عربستان، آرژانتین، مکزیک، کانادا، آمریکا، ترکیه، آلمان و کوبا تولید فولاد خام خود را کاهش دادند.
سیاست های حمایتی چین (دامپینگ و ضد دامپینگ) در صادرات و واردات، رکود تقاضا در بسیاری از حوزه های اقتصادی از جمله بخش مسکن، کاهش شدید قیمت سنگ آهن و زغال سنگ، کاهش قیمت فولاد و رکود بازار جهانی در این بخش از جمله دلایل افت تولید جهانی در این مدت بود.
براساس آمار منتشر شده سه مجتمع فولاد سازی کشور شامل فولاد مبارکه، خوزستان و ذوب آهن طی دو ماهه نخست امسال در مجموع حدود 70 درصد فولاد خام کشور را تولید کردند که به ترتیب سهم نزدیک به 36 درصدی، بیش از 20 درصدی و حدود 14 درصدی را در تولید این مدت داشتند.
سایر واحدهای فولادسازی کشور در مجموع 30 درصد بقیه را تامین کردند.
همچنین طی دوره این گزارش دو میلیون و 686 هزار و 589 تن انواع محصولات فولادی (ورق خودرو، ورق گرم، کلاف، شمش کالایی، ورق عریض، تیرآهن، میلگرد، لوله) تولید شد.
ایران نخستین فولادساز خاورمیانه و چهاردهمین تولیدکننده جهان محسوب می شود و قرار است در افق 1404 ظرفیت تولید این بخش به 55 میلیون تن برسد.
وزارت صنعت ، معدن و تجارت در برنامه امسال دستیابی به تولید 18 میلیون تن فولاد خام را هدف گذاری کرده است .

 

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :