پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 5 مهر ماه 1400
Monday 27 September 2021
کد مطلب : ‌8915
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خبر داد

بهره‌برداری از دو طرح توسعه‌ای شرکت مس با دستور رییس جمهور

2 طرح مهم توسعه‌ای شرکت مس روز پنجشنبه 10 تیر ماه با حضور دکتر روحانی رئیس‌جمهور و مهندس رزم‌حسینی وزیر صنعت‌، معدن و تجارت به صورت ویدئو کنفرانس در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس و شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی افتتاح می‌شوند.

بهره‌برداری از دو طرح توسعه‌ای شرکت مس با  دستور رییس جمهور

به گزارش مس پرس، دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: «طرح جامع انتقال، ذخیره‌سازی و صادرات اسیدسولفوریک» در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس و «کارخانه آهک اهر» در استان آذربایجان شرقی دو طرح مهمی هستند که پنجشنبه با دستور دکتر روحانی رئیس‌جمهور به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح می‌شود.
به گفته سعدمحمدی شرکت ملی صنایع مس ایران طی 5 دهه گذشته علاوه بر فعالیت تولیدی در حوزه مس و تولید کاتد مسی؛ در سال‌های اخیر با راه‌اندازی دو طرح زیست‌محیطی کارخانه تولید اسیدسولفوریک در سرچشمه و خاتون‌آباد به تولید بیش از 1 میلیون و 500 هزار تن اسیدسولفوریک دست یافته است.
وی با بیان این‌که ‌برای فروش و صادرات این محصول به کشورهای هدف «طرح جامع انتقال، ذخیره‌‌سازی و صادرات اسید سولفوریک» را  در دستور کار قرار داده‌ایم گفت: شرکت مس همچنین ورود به صنایع با ارزش‌افزوده بالا از محصول پایه اسیدسولفوریک و تولید اسیدفسفریک و انواع کودهای شیمیایی فسفاته را نیز در دستور کار خود قرار داده بود.
طرح جامع انتقال، ذخیره‌سازی و صادرات اسیدسولفوریک
مدیرعامل شرکت مس در خصوص اهداف اجرای این طرح‌ گفت: هدف از اجرای این طرح انتقال اسیدسولفوریک از کارخانجات ذوب مس سرچشمه و خاتون‌‌آباد به بندرعباس و صادرات آن از طریق ساخت یکصد دستگاه واگن مخزن‌‌دار با ظرفیت حمل 65 تن برای هر دستگاه، احداث خطوط ریلی در سایت بندرعباس مجموعاً به طول 2.7 کیلومتر و در سایت سرچشمه به طول 2.8 کیلومتر، تامین 200 دستگاه ایزوتانک برای حمل اسیدسولفوریک با ظرفیت حمل 24 تن به ازای هر دستگاه از طریق خطوط جاده‌ای و ظرفیت حمل 30 تن به ازای هر دستگاه از طریق خطوط ریلی است.
به گفته وی این طرح شامل چهار پروژه با مجموع سرمایه‌گذاری بالغ بر 13.4 میلیون یورو و 2080 میلیارد ریال (جمعاً بالغ بر 6000 میلیارد ریال) بوده و امکان ایجاد اشتغال مستقیم برای حداقل 50 نفر را فراهم می‌‌کنند.
تجهیز معدن آهک گوره درق و احداث کارخانه آهک هیدراته اهر
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس در خصوص سومین طرحی که قرار است روز پنجشنبه افتتاح شود، گفت: «تجهیز معدن آهک گوره درق و احداث کارخانه آهک هیدراته اهر» نیز در منطقه اهر واقع در شمال‌غربی کشور اجرا می‌شود که هدف از اجرای این طرح تولید سالانه 100 هزار تن سنگ آهک و احداث کارخانه آهک با ظرفیت 150 تن در روز آهک کلوخه و واحد هیدراتاسیون با ظرفیت 10 تن در ساعت است.
به گفته وی این طرح (معدن‌وکارخانه) با مجموع سرمایه‌گذاری حدود 2.5 میلیون یورو و 147 میلیارد تومان (مجموعا 200 میلیارد تومان) بوده و آماده افتتاح است.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :