پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
شنبه 31 اردیبهشت ماه 1401
Saturday 21 May 2022
کد مطلب : ‌5219

شناسایی ذخیره 800 هزار تنی مس در خوسف

امسال انجام عملیات اکتشاف مس و طلا در استان خراسان جنوبی آغاز شده و با اجرای این عملیات، ذخیره 800هزار تنی مس در شهرستان خوسف شناسایی شد.

شناسایی ذخیره 800 هزار تنی مس در خوسف
معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از انجام عملیات اکتشاف مس و طلا در ماهرآباد شهرستان خوسف خبر داد و گفت: در اجرای این اکتشاف ذخیره بیش از 800 هزار تنی مس و حدود 700 هزار تنی طلا شناسایی شده است. «محمد سالاری» از منطقه هیرد نهبندان به عنوان منطقه اکتشافی بزرگ طلا در استان نام برد و تصریح کرد: کانی سازی طلا در قالب 4 هدف اکتشافی به وسعت 24 کیلومتر مربع انجام می شود و مقدار طلای آن تا 5 گرم در تن در مطالعات سطح زمین مشاهده شده است.
 وی افزود: با صدور پروانه و انجام عملیات اکتشاف روی کانسار مس و طلای ماهرآباد در شهرستان خوسف 834 هزار تن مس با عیار 0.4 درصد به ذخایر قبلی قطعی استان و یک میلیون و 461 هزار تن به ذخایر احتمالی مس استان افزوده شد.به گفته وی، با ذخیره این کانسار، میزان کل ذخایر قطعی مس استان به 6 میلیون و 612 هزار و 650 تن افزایش می‌یابد.
 وی از کشف و ذخیره بیش از 810 هزار تن کانسنگ مس تحت عنوان کانسار مس کوه خیری با عیار 75 درصد مس در شهرستان سربیشه خبر داد و تصریح کرد: این اکتشاف توسط بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری اکتشافی بیش از 5 میلیارد و 404 میلیون ریال انجام شده است.
 در حالی که سازمان زمین شناسی و اکتشافات کشور در گزارش عملکرد سالانه خود در اسفند پارسال اعلام کرده است که منطقه هیرد یک نهبندان حدود یک و نیم تن و هیرد 3 نیز 6 تن طلا پیش بینی و در منطقه خونیک خوسف خراسان جنوبی حدود دو تن طلا کشف شده است. معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: هنوز طلایی از معادن طلای استان برداشت نشده است و تا زمانی که پروانه بهره برداری صادر نشود استخراج انجام نمی شود. وی از صدور 7 فقره گواهینامه کشف ذخایر معدنی از ابتدای امسال خبر داد و افزود: گواهینامه‌های مزبور با تنوع مواد معدنی شامل مس، طلا، کرومیت، سرب، روی، بنتونیت، سیلیس و گچ برای 6 شهرستان استان صادر شده است. وی ادامه داد: گواهینامه ها با سرمایه‌گذاری 14 میلیارد و460 میلیون ریال صادر شده و با صدور آن 5 میلیون و 800 هزار تن به ذخایر قطعی قبلی و بیش از 7 میلیون و 900 هزار تن به ذخایر احتمالی استان افزوده شده است.
googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :